تزریق بوتاکس چیست؟

1424332330_4147787_3

شاید یکی از مشهورترین محصولات پزشکی باشد که جهت درمان چین و چروکهای پوست مورد استفاده قرار می گیرد روش تزریق ژل و بوتاکس میباشد.این محصول کاربرد پزشکی متفاوتی دارد که یکی از آنها از بین بردن چین وچروکهای پوست مخصوص اطراف چشم ، پیشانی و ابروها میباشد که می تواند اثر آن تا چند ماه تداوم داشته باشد. با استفاده از تزریق ژل و بوتاکس می توان صورتی جوانتر و شاداب داشت.

استفاده از بوتاکس درسن 18 تا 65 سالگی ممکن می باشد.

بوتاکس نام تجارتی برای سم بوتولیتوم البته از نوع خالص آن می باشد که مورد تأئید FDA (سازمان کنترل و دارو آمریکا) می باشد. مکانیسم اثرمسدود کردن سیگنالهای شیمیائی خاصی است که باعث عدم حرکت عضله می شود البته اثرفلج موقتی است و بعد از مدتی برطرف می شود.

سوالات متداول

آیا تزریق بوتاکس برای شما مناسب است؟

تقریبا تمامی چروکهای صورت پاسخ خوبی به تزریق می دهد اما فرو رفتگی آن باقی می ماند که می باید از پرکننده ها استفاده شود.

کی بوتولینوم را به کار ببریم؟

مناطق بالقوه برای تزریق شامل :

·         خطوط بین ابروها و به روی پل بینی

·         گوشه چشم

·         چین های پیشانی

·         چین اطراف لب

پیشگیری از پیری

تب استفاده از بوتاکس در میان جوانان شاید بیشتر از همه ناشی از تفکر «پیشگیری» باشد. در واقع حالا پزشکان بسیاری بر این نکته تاکید می کنند که با تزریق در سن پایین، می توان از بروز چین و چروک های صورت در آینده جلوگیری کرد یا بروز آنها را به تاخیر انداخت. نکته قبل ذکر اینست که استفاده از روش درمانی مذکور می تواند سن بروز چین و چروک ها در افراد را به تاخیر بیندازد. در واقع با تزریق بوتاکس می توان عضلات را به گونه ای تنظیم کرد که دیرتر باعث بروز چین و چروک در سطح پوست شوند. در روند پیری، بیشتر اتفاقاتی که در سطح پوست می افتد ناشی از حرکات طولانی عضلات، به خصوص در سن بالاست و با تزریق می توان از بروز آنها پیشگیری کرد یا آنها را به تاخیر انداخت. در حال حاضر قانون، استفاده از تزریق برای سن پایین تر از ۱۸ سال را ممنوع کرده است اما در سن بالاتر چرا نباید این کار را انجام داد؟

چرا باید صبر کرد تا اتفاقی بیفتد و بعد به فکر درمان آن بود؟ چرا نباید به پیشگیری فکر کنیم؟

عوارض بوتاکس

به طور تجربی دیده می شود که مصرف بوتاکس می تواند بروز چین و چروک های پوستی را به تاخیر بیندازد اما هنوز مطالعات کافی در این زمینه انجام نگرفته است؛ از طرف دیگر این روش درمانی هم مثل تمام موارد درمانی و زیبایی عوارض جانبی دارد که هرچند بسیار کم هستند اما عوارض نسبتا جدی​ای به شمار می روند و باید به آنها فکر کرد. عوارض جانبی تزریق بوتاکس شامل کبودی، بی حسی و تورم منطقه ای، از کار افتادن عضلات نزدیک به محل تزریق، سردرد و افتادگی پلک است. به هر حال این عوارض به گونه ای هستند که نباید آنها را در نظر گرفت و به طور بی رویه برای تزریق بوتاکس تبلیغ کرد. مسئله این است که فردی که در ۲۰سالگی مصرف بوتاکس را شروع می کند، ممکن است برای نتیجه گرفتن به سالی دو بار تزریق نیاز داشته باشد و برای همین ممکن است تا سال های بعد از ۴۰تا ۵۰ تزریق را انجام دهد، آیا می توان مطمئن بود که چنین فردی دچار هیچ عارضه ای نشود؟

جدا از این موضوع باید در نظر بگیرید که افرادی که دچار بیماری های موسوم به اترایون و مشکلات عصبی عضلانی هستند و نیز زنان باردار و زنانی که به فرزندان خود شیر می دهند، نباید از بوتاکس استفاده کنند.

در حال حاضر آمار نشان می دهد که جدا از مواد درمانی، یک درصد افراد زیر ۱۸سال (بین ۱۴ تا ۱۸سال) از تزریق بوتاکس به طور غیرقانونی استفاده کرده اند. استفاده از تزریق در بالای ۱۸ سال ۱۸ تا ۲۵ سال هم به ۲۵درصد کل موارد استفاده رسیده است که آمار بالایی است. باید گفت که با توجه به عمر کم بوتاکس هنوز هیچ مطالعه ای در مورد عوارض طولانی مدت آن انجام نشده است .

جوان ها باید این نکته ها را بدانند :

در مجموع باید گفت که تزریق بوتاکس تاکنون عوارض جدی زیادی نداشته است و از لحاظ فیزیکی در صورتی که توسط افراد حاذق و با رعایت تمام نکات از جمله تزریق آمپول هایی از برندهای معتبر انجام شود، عمل «کم خطری» محسوب می شود اما به هر حال نظر بسیاری از پزشکان این است که بهتر است سن تزریق پایین آورده نشود و حتی بسیاری از پزشکان ایالات متحده معتقدند، حداقل سن استفاده از آن باید از ۱۸ سال به ۲۳ سال افزایش یابد.

مراقبت های بعد از درمان

این روش درمانی نیازی به اقدامات قبل از درمان ندارد. به هر حال، بعنوان مراقبت بعد از بوتاکس از بیمار خواسته می‌شود عضلات درمان شده را به آرامی حرکت دهد و به مدت چهار ساعت به پشت دراز نکشد.جهت کاهش عوارض و بهبود اثر بوتاکس نکات زیر را رعایت فرمایید :

– قرمزی محل تزریق

-اگر ناحیه تزریق بوضوح قرمز شد تا چند ساعت از کمپرس سرد -یخ- استفاده نمایید. اگر که علایمی نظیر قرمزی و خارش محل تزریق نداریم نیاز به این کار نیست.

– استراحت پس از درمان

– تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.

– اجتناب از گرما

– تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.

– ماساژ ممنوع

– چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است. امّـــا شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.

– آرایش صورت

– چند ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

– افتادگی پلک

– در صورتی که به دنبال تزریق بوتاکس افتادگی پلک یا دو بینی پیدا کردید، پزشک خود را مطلع سازید.

لازم به ذکر است که هریک از عوارض نامبرده با گذشت چند هفته خود به خود مرتفع می گردد.

آخرین مقالات