تزریق ژل گونه

201531916231760a

مطالعات دانشمندان نشان می دهد، چانه و گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت هستند و به صورت طبیعی قوس‌ گونه ‌ای که بخشی از استخوان گونه است، موجب برجستگی گونه ها میشود در حقیقت کسانی‌ که گونه های برجسته دارند، به صورت ارثی، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است در بعضی افراد استخوان‌های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی ‌حالتی دارند. برجسته ‌سازی گونه، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و روش های متفاوتی مانند: تزریق ژل و چربی، گذاشتن پروتز در گونه برای زیباتر کردن صورت وجود دارند.

انواع ژل های تزریقی

کوتاه مدت : که از جنس بدن یعنی هیالورونیک اسید ساخته می شوند و چون قابلیت هماهنگ شدن با پوست را دارند در جای خود کاملاً پایدار هستند و عوارض چندانی ندارند.

بلند مدت : که از بخش های صناعی ساخته شده اند و بین ۲ الی ۱۰ سال طول عمر دارند، اما چون از جنس پوست نمی باشند می توانند عوارض جدی را ایجاد نمایند.ژل های دائمی چون از مواد ( پلیمر ) یا پلاستیک تشکیل شده اند ، به وسیله پوست جذب نمی شوند و برای مدت بسیار طولانی در محل باقی می مانند بنابراین بسیارمضرهستند .اما ژل های موقتی که هیالورونیک اسید نام دارند ، به وسیله پوست جذب می شوند و نسبت به نوع اول بسیار مناسب هستند .بسیاری از پزشکان روش  دائمی را رد می کنند به این دلیل که این روزها بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به عوارض آن پی برده اند و دیگر تزریق ژل های دائمی را توصیه نمی کنند . ژل ها معمولا در محل تزریق شده باقی نمی مانند بلکه حرکت می کنند و به جاهای دیگر صورت می روند . مثلا در روش تزریق ژل گونه ژل ها ، می توانند حرکت کنند و از زیر گلو خارج  شوند .۶ ماه تا ۳ سال بعد از تزریق ، عوارض شروع می شوند. این عوارض شامل تورم ، کبودی ، التهاب سلولی و آبسه در محل تزریق می شود.در برخی موارد ، گونه برجسته شده ، برجستگی متقارن خود را پس از مدتی از دست داده ، تغییر شکل می دهد.متاسفانه درمان مشخصی برای این بد شکلی ها وجود ندارد .

چگونگی تزریق

معمولا روش تزريق ژل گونه سريع بوده و به صورت سرپايــی در مــطب و تـــحت  بی حسی  موضعی  با استفاده از پماد بی حس كننده موضعی يا تزريق بی حس كننده  و بـــــا استفاده از سوزنهای بسيار ظريف انجام می شود و بسته به ميزان تزريق 15 تا 30 دقيقه زمــان می برد . بلافاصله بعد از تزريق می توانيد مجددا فعاليت های روزمره خود را از سر بگيريد.

زمان ماندگاری

اینکه دوام ژل چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. در بروشور داخل جعبه آن مدت اثر و ماندگاری اش نوشته شده است البته ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حد زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام کلاژن یا هیالورونیک است که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود اگر خیلی سطحی تزریق شود یا عمقی دوام و اثر آن خیلی که خواهد شد و بالعکس. به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل ها با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در ۶ ماه اول تزریق ژل، پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می رود.

سن

معمولا تزريق ژل گونه  در افراد با سن بالاي 25 و 30 انجام می شود ولی باز محدوديت سنی ندارد و در هرسنی می ‌توان اين تزريق را با ملاحظات انجام داد. برای تزريق در سن‌ های خيلی بالا بايد بيماری ‌هايی چون بيماری قلبی چك شود و اگر فرد مشكل قلبی شديد نداشته باشد، می ‌توان تزريق را انجام داد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

بعد از تزریق نباید تا 3 روز به محل آن آب بزنید و بهتر است از تمرینات ایروبیك برای 24 ساعت خودداری كنید و برنامه كاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح ‌ریزی نكنید.احتمال دارد قرمزی،  تورم و كبودی خفیفی در محل تزریق به ‌وجود آید. همچنین محل تزریق قدری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد. اگر تا یك هفته بعد از نخستین تزریق نتیجه زیبایی حاصل نشد 3 هفته بعد،  تزریق مجدد قابل انجام است. حواستان باشد كه تا 3 هفته هیچ ماساژی روی صورت انجام نشود.