جراحی درمان افتادگی نوک بینی و کوتاه کردن آن

رینوپلاستی عمل جراحی زیبایی بینی جهت فرم دهی مجدد به آن به منظور جذاب‌تر کردن و متناسب کردن آن با سایر اجزای صورت است. در این عمل جراحی مواردی مانند آناتومی بیمار، جنسیت، سن، نژاد و اهداف زیبایی وی جهت رسیدن به بهترین نتیجه مورد توجه قرار می‌گیرد.در بیشتر موارد نوک بینی افتاده باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن بینی می‌شود. این اثر بیشتر در بانوان مشاهده می‌شود زیرا طبق آخرین تحقیقات انجام شده، بینی سربالا بیشتر مناسب بانوان است.در کنار مقاصد زیبایی گاهی اصلاح افتادگی نوک بینی باعث برطرف کردن مشکلات تنفسی می‌شود. این مشکل بیشتر در بیماران مسن که جاذبه زمین بر غضروف‌های ضعیف آن‌ها تأثیر می‌گذارد دیده می‌شود.یکی از روش‌های رفع افتادگی بینی در رینوپلاستی بریدن عضله فشرده کننده سپتی است که به طور عادی در افرادی که هنگام خندیدن با بینی افتاده مواجه هستند دیده می‌شود.

اگر از ظاهر بینی و بخصوص نوک بینی خود راضی نیستید عمل جراحی رینوپلاستی می‌تواند به شما کمک کند. جهت انجام این عمل لازم است ابتدا توسط جراح رینوپلاستی مورد ارزیابی قرار گرفته و بسته به خواسته‌ها و ویژگی‌های فیزیکی و بدنی شما، طرح و روش جراحی مناسب برای شما انتخاب می‌شود.قبل از انجام عمل جراحی متخصصین کلینیک زیبایی رازی در مورد روش انتخاب شده جراحی با بیمار صحبت می‌کنند. یکی از زیبایی‌های این عمل جراحی آن است که هر فرایندی می‌تواند برای هر بیمار با توجه به انتظارات و نیازهای بیمار مختلف و منحصر به فرد باشد. نوک بینی شما می‌تواند بدون ایجاد تغییراتی در سایر قسمت‌های بینی، اصلاح گردد.پس از انجام عمل جراحی، بیمار شاهد تغییرات بسیار زیادی در چهره خود خواهد بود. هدف نهایی رسیدن به نتیجه‌ای طبیعی در بیمار است به‌نحوی‌که بینی با سایر قسمت‌های صورت در تناسب بوده و به فرد چهره‌ای جوان‌تر ببخشد.برای دریافت مشاوره تخصصی از همکاران ما می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و02188333259تماس حاصل فرمایید .

دلایل بینی افتاده


دلیل اصلی این مشکل چرخش ملایم یا بزرگ شدن قسمت پایینی غضروف عرضی بینی می‌باشد. علاوه بر آن عواملی مانند پوست بینی سنگین و بزرگ شدن غضروف بالایی عرضی بینی نیز می‌تواند باعث بروز این مسئله گردد. افتادگی بینی می‌تواند به دلیل بالا رفتن سن یا برخی فرایندهای درمانی مرتبط با بینی که در گذشته بر روی بیمار انجام شده نیز رخ دهد. رینوپلاستی می‌تواند جهت کوچک کردن نوک بینی از پیرایش غضروف پایینی عرضی بینی، بخیه کردن غضروف‌های پایینی عرضی با تیغه بینی، کم کردن غضروف‌ها و کوچک کردن تیغه بینی استفاده نماید.

داوطلبان


عمل جراحی رفع افتادگی بینی برای افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و یا به دلیل وجود افتادگی سر بینی در نفس کشیدن با مشکلاتی مواجه هستند راه گشا خواهد بود.در طول جلسه مشاوره، پزشک ویژگی‌های بدنی، وضعیت سلامتی، سوابق پزشکی، اهداف زیبایی و سایر عوامل جهت تشخیص بهترین نوع درمان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

آماده شدن برای عمل جراحی


پزشک ابتدا دستورالعمل‌هایی جهت آماده‌سازی بیمار برای عمل جراحی به شما پیشنهاد خواهد داد. این موارد شامل راهنمایی‌هایی در زمینه‌های خوردن و آشامیدن، استعمال دخانیات، استفاده یا دوری از برخی ویتامین‌ها و داروها و شستشوی صورت است. با پیروی دقیق از این دستورالعمل‌ها به پزشک کمک خواهید کرد تا درمان شما را به بهترین نحو به پیش ببرد.در زمانی که خود را برای عمل جراحی آماده می‌کنید، از کسی برای همراهی در روز عمل جراحی و رساندن شما به خانه و کمک به شما در روزهای پس از عمل یاری طلبید.

روش‌های مختلف جراحی افتادگی نوک بینی


کم کردن عضله سپتی

عضله کاهنده سپتی معمولاً توسط متخصصین جراحی پلاستیک که عمل جراحی بسته بینی (اندونوزال) انجام می‌دهند، کوچک می‌شود. در این عمل نیازی به ایجاد شکاف در خارج از بینی نیست. عضله کاهنده سپتی با کمک ایجاد شکاف‌هایی در داخل بینی و یا شکافی که در لثه و زیر لب بالایی بیمار مخفی می‌شود قابل انجام است. بخیه‌ها به مرور زمان جذب می‌گردند.کوچک کردن، بریدن یا جدا کردن این عضله ممکن است به تنهایی و یا به عنوان جزئی از یک عمل جراحی بینی (مانند عمل جراحی رفع قوز بینی) انجام گیرد.در برخی از بیماران ممکن است اصلاح کامل افتادگی بینی نیاز به انجام برخی کارهای اضافه مانند بخیه، فرم دهی و پیوند غضروف داشته باشند. رینوپلاستی برای هر بیماری منحصر به فرد است.

استفاده از پیوندهای طبیعی

اصلاح بینی دراز و افتاده معمولاً مستلزم استفاده از پیوندهای طبیعی از غضروف‌های بیمار در عمل جراحی است. در بیشتر موارد، تیغه بینی یا دیواره جداکننده حفره‌های سمت چپ و راست بینی، نیاز به این بافت را تأمین می‌کند اما در برخی از بیماران نیاز به یک عمل جداگانه جهت برداشت این پیوند از پشت گوش است.با این حال، برداشت پیوند از غضروف‌های گوش هیچ‌گونه اثر زخم قابل دید نداشته و معمولاً مشکلی در بیمار ایجاد نمی‌کند.به طور کلی استفاده از پیوند غضروفی در اصلاح افتادگی نوک بینی در مقابل استفاده از ایمپلنت بینی (ایمپلنت سیلیکونی یا Gore-Tex) نتیجه‌ای بهتر و طبیعی‌تر به همراه دارد. همچنین استفاده از پیوند طبیعی امن‌تر بوده و خطراتی مانند پس‌زدگی ایمپلنت توسط بدن و یا قابل دیدن بودن ایمپلنت را ندارد.

پس از عمل


پس از عمل و بخصوص در 24 ساعت اولیه بعد از عمل صورت شما پف کرده خواهد بود، ممکن است بینی درد و یا سردرد داشته باشید. شما می‌توانید جهت تسکین این ناراحتی‌ها از مسکن‌هایی که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود بهره ببرید. در روز اول پس از عمل در حالی که سرتان بالاتر از بدنتان قرار دارد در رختخواب بمانید و جز برای رفتن به توالت از رختخواب برنخیزید.در ابتدا، تورم و کبودی دور چشم‌ها زیاد می‌شود و پس از دو یا سه روز به بیشترین میزان می‌رسد. استفاده از کمپرس آب سرد جهت کاهش تورم و احساس بهتر نقش مهمی خواهد داشت. در هر صورت، احساس شما از آنچه به نظر می‌رسد بهتر خواهد بود. بیشتر تورم و کبودی‌ها پس از گذشت دو هفته پس از عمل برطرف خواهند شد. (برخی از تورم‌های غیر محسوس که فقط توسط شما و پزشک متخصصتان قابل توجه است تا چندین ماه باقی می‌ماند.)در روزهای اولیه پس از عمل ممکن است مقداری خونریزی وجود داشته باشد. تا چند هفته پس از عمل ممکن است احساس خفگی داشته باشید. احتمالاً پزشک متخصص از شما خواهد خواست برای یک هفته یا بیشتر در بینی خود ندمید تا بافت‌ها بهبود پیدا کنند.چنانچه بینی شما پانسمان شده باشد پس از چند روز برداشته شده و شما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. پس از گذشت یک تا دو هفته تمامی پانسمان‌ها، تجهیزات شکسته‌بندی و بخیه‌ها برداشته می‌شوند.در روزهای پس از عمل و زمانی که صورت متورم و کبود است بسیاری از بیماران فراموش می‌کنند که به زودی این مشکلات برطرف خواهد شد. در حقیقت بسیاری از بیماران در این مدت افسرده می‌شوند که البته طبیعی و قابل درک است.

خطرات


هنگامی‌که عمل جراحی رینوپلاستی توسط یک متخصص مجرب انجام پذیرد خطرات و عوارض پس از عمل بسیار نادر خواهد بود؛ اما در هر حال همیشه امکان بروز برخی عوارض مانند عفونت، خونریزی بینی و یا واکنش نسبت به مواد بی‌هوشی وجود دارد. شما می‌توانید با پیروی دقیق از دستورالعمل‌های پزشک متخصص قبل و بعد از عمل جراحی، کمک مؤثری جهت کاهش این عوارض باشید.پس از عمل، رگ‌های خونی آزاد شده ممکن است به صورت نقاط قرمز رنگ در پوست صورت دیده شوند. این رگ‌ها معمولاً بسیار کم بوده اما دائمی هستند. هنگامی‌که عمل رینوپلاستی از داخل بینی انجام شود هیچ‌گونه اثر زخم در صورت بیمار مشاهده نمی‌شود. هنگامی‌که عمل بینی از خارج بینی انجام شود یا جهت کوچک کردن سوراخ‌های گشاد بینی انجام شود، جای زخم کوچکی در پایه بینی به وجود می‌آید که معمولاً قابل دیدن نیست.در یک دهم موارد، ممکن است جهت اصلاح نقص‌های کوچک نیاز به انجام عمل مجدد بینی باشد. این موارد غیر قابل پیش‌بینی بوده و حتی ممکن است در بیمارانی که پزشک متخصص بسیار ماهر داشته‌اند نیز بروز کند. غالباً عمل جراحی اصلاحی بسیار کوچک خواهد بود.