درمان کک و مک

14281841566

به عقیده برخی پزشکان و متخصص پوست و مو نقطه‌های قهوه‌ای مایل به زرد که معمولا در اثر نور خورشید روی پوست ایجاد می‌شوند، کک‌ و‌مک هستند…

البته در برخی از نژادها مثل زردپوست‌ها و برخی اروپایی‌ها، این کک ‌و‌مک‌ها جنبه ژنتیکی دارند و از بدو تولد روی پوست به‌خصوص صورت و گونه‌ها وجود دارند. این لکه‌های پوست بی‌آزار اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کنند و ربطی به بیماری‌های پوستی ندارند اما می‌توانند از منظر زیبایی فرد را دچار مشکل کنند؛ لکه های قهوه ای روی پوست ، صاف و دایره‌ای‌شکلی که معمولا اندازه‌هایش بزرگ‌تر از نوک ناخن نیست. این لک‌ها ممکن است تصادفی روی همه جای پوست پراکنده باشند اما بیشتر روی پوست صورت هستند و اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند، گسترش می‌یابند. علت ایجاد این لکه ‌ها ممکن است افزایش رنگدانه‌های تیره‌ای به نام «ملانین» در پوست باشد.

به‌ طور کلی ما ۲نوع کک و مک داریم؛ لکه های قهوه ای پوست ساده که به دلیل آفتاب گرفتن ایجاد می‌شود و معمولا گرد، کوچک و قهوه‌ای مایل به زرد هستند امالکه های ناشی از آفتاب‌گرفتگی تیره‌تر، پراکنده‌تر و البته از لحاظ اندازه بزرگ‌ترند که معمولا در قسمت شانه‌ها و پشت بدن نمایان می‌شوند.

چرا کک‌ و‌ مک‌ها زیاد می‌شوند؟

اولین نظری که متخصص پوست در مورد دلیل ایجاد این لک‌های ریز قهوه‌ای‌ رنگ می‌دهد، این است که علت به وجود آمدنشان ارثی است اما وقتی در برابر اشعه‌های خورشید هم قرار می‌گیریم، سلول‌های رنگدانه‌های ملانوسیت شروع به ساختن ملانین می‌کنند و این اتفاق بیشتر در مورد افرادی با پوست‌های روشن می‌افتد.

درمان کک و مک

ما نمیتوانیم عوامل ژنتیکی و هورمونی را تغییر دهیم اما می توانیم با پیشگیری و حفاظت و مراقبت از پوست مانع بروز این عارضه شویم. پس هر روز صبح پوست خود را بشویید و از کرم ضد آفتاب با spf مناسب استفاده کنید و هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید.در ساعات اوج نور آفتاب یعنی 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از بیرون رفتن تا حد امکان اجتناب کنید.از کلاه های لبه پهن استفاده کنید.چون بیشتر تاثیرات پرتوی فرابنفش در افراد زیر 18 سال اتفاق می افتد اگر زمینه ارثی بروز کک مک وجود دارد در درمان کک مک  باید از سنین کودکی حفاظت و مراقبت از پوست انجام شود.

ماسک های طبیعی

ماسک لیمو ترش

لیمو ترش پوست را سفید می کند و اثر لکه ها را کم می کند.آب لیمو ترش را روی پوست بمالید و پس از دو دقیقه با آب بشویید و خشک کنید.پس از چند روز لکه های کک مک کمرنگ می شوند.ماسک دیگر از ترکیب عسل و آب لیمو ترش و جوانه گندم بدست می آید. این مواد را با هم مخلوط کنید و بصورت خمیری روی پوست بمالید و پس از 10 دقیقه بشویید.

ماسک میوه

استفاده مرتب از ماسک میوه هایی مثل زرد آلو و توت فرنگی و خیار و انگور قرمز باعث کمرنگ شدن لکه ها می شود و پوستتان را شاداب می کند.

برای درمان این عارضه چه خوردنی هایی مصرف کنیم؟

نمیتوان گفت خوراکی ها در درمان کک و مک موثرند اما ثابت شده مصرف خوراکی های سرشار از ویتامین c مثل سبزی های برگ سبز و مرکبات و پیاز در درمان لک های صورت موثر است.باید رژیم غذایی شما سرشار از ویتامین B5 باشد که این ویتامین در تخم مرغ و شیر و کلم و گندم موجود است.اسید های چرب مانند روغن کتان و روغن های گیاهی را در برنامه غذایی تان قرار دهید.

لیزر درمانی

یک روش درمان کک مک ، لیزر درمانی است. استفاده از لیزر راه درمان قطعی است چون بوسیله نور لیزر رنگ دانه های ملانین که موجب بروز کک و مک می شوند از بین میروند.کرم های ضد کک مک و لایه بردارهای ضعیف تا حدی در کمرنگ شدن لکه ها موثر است اما باید برای انتخاب هرنوع کرم با پزشک مشورت کنید.در دوران لیزر درمانی برای انتخاب ضد آفتاب با نظر پزشک معالج این کار را انجام دهید.

گیاه درمانی

جالب است بدانید که محققان معتقدند در برخی از گیاهان مانند تمشک، گریپ ‌فروت ، چای سبز ، اکالیپتوس و گردو ترکیبات پلی ‌فنول طبیعی وجود دارد که موجب از بین رفتن لک ‌های پوستی ناشی از نور آفتاب می‌ شود.

این گروه از گیاهان حاوی ترکیبات هیدروکینون هستند. این ترکیبات می‌ توانند از تشکیل ملانین (رنگدانه های پوست) جلوگیری کنند و به ‌طور معمول سه تا چهار هفته پس از مصرف، آثار مطلوب خود را نشان می‌ دهند. این نوع ترکیبات شامل مواد روشن‌ کننده پوستی آربوتین هستند که اغلب در برگ گیاهانی مانند گلابی یافت می ‌شود. گاهی این ترکیبات شامل ویتامین C و مشتقات ویتامین C هستند که به مهار تولید ملاتونین و روشن شدن پوست منجر می‌ شوند.

این ترکیبات روی لکه‌های پوستی ناشی از اشعه UVB (اشعه ماورای بنفش نوع B) بیشتر اثر دارند، در کنار این ترکیبات ممکن است از ترکیبات گیاهی (ضد لک یا روشن ‌کننده) چه به صورت ترکیبی و چه به صورت مجزا در درمان موثر باشد .

آخرین مقالات