راه های برجسته و بزرگ کردن (قلوه ای کردن) لب ها

صورت شما می‌تواند گویای شخصیت‌تان باشد. درواقع حتی تک‌تک خصوصیات صورت هم می‌توانند در حجم وسیعی این پیام را منتقل کنند. چشم‌ها خواه ناخواه می‌توانند بیانگر بسیاری از احساسات باشند. همین‌طور پیشانی باعث می‌شود که شما پیر یا نگران به‌نظر برسید (این امر در بسیاری از موارد ناخواسته است). همچنین قدری درباره‌ی جاذبه و گیرایی لب‌های زیبا و پُر بیندیشید. همه‌ی افراد با لب‌های پر به دنیا نمی‌آیند؛ به همین دلیل برخی برای رسیدن به آن به عمل‌های زیبایی روی می‌آورند. به این عمل برجسته کردن یا بزرگ کردن لب گفته می‌شود.

بزرگ کردن، راهی برای پُر کردن لب‌ها با استفاده از تزریق و یا جراحی کاشت ایمپلنت (پروتز) است که می‌تواند به‌طور دائمی یا موقت نمای پر و قلوه‌ای برای لب‌ها ایجاد کند. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی به شما در تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مناسب‌ترین روش کمک می‌کنند. خواسته‌ها و آناتومی لب هر بیمار منحصربه‌فرد است. بنابراین پزشکان به دقت هر بیمار را ارزیابی می‌کنند تا به دلخواه وی برنامه‌ی جراحی یا غیر جراحی ترتیب دهند.

کلینیک رازی روش‌های مختلفی را برای برجسته و قلوه ای کردن لب‌ها به کار می برد که می توانید براساس نیاز خود و هدفتان از انجام این کار بهترین روش را انتخاب و به نتیجه دلخواه تان دست یابید. برای دریافت مشاوره از متخصصین یا جهت رزرو نوبت می توانید با شماره‌های 02188334029  و  02188333259 تماس حاصل فرمایید .

برجسته کردن لب چیست؟


برجسته سازی لب اشاره به درمان‌های زیبایی جراحی و غیر جراحی دارد که به منظور تغییر سایز، شکل و ظاهر کلی لب‌ها انجام می‌شود. در جلسه‌ی مشاوره با پزشک آگاهی بیشتری درمورد جزئیات درمان‌های جراحی و غیر جراحی کسب خواهید کرد.

چه علت‌هایی سبب پیر یا باریکتر شدن لب‌ها می‌شود؟


با افزایش سن، لب‌ها نیز به‌طور طبیعی باریکتر می‌شوند. این امر به‌ سبب کاهش الاستین و کلاژن اتفاق می‌افتد که حاصل روند پیری است. به‌علاوه لب‌ها روزانه درمعرض عواملی چون آفتاب، باد و آلودگی قرار دارند. معمولاً در نواحی دور لب سیگاری‌ها خطوط عمودی بسیاری ایجاد می‌شود. به‌طور طبیعی در بدن ما از زمان تولد ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید وجود دارد. با افزایش سن سطح این ماده‌ی طبیعی کاهش می‌یابد.

متقاضیان درمان


به‌طور کلی بهترین متقاضیان برای برجسته سازی لب افرادی هستند که لبان باریکی دارند ولی خواهان لب‌هایی پرتر و شکیل‌تر هستند. این متقاضیان باید انتظارات واقع‌گرایانه‌ای درباره‌ی برجسته کردن لب و نتیجه‌ی نهایی آن داشته باشند. انتظار واقع‌گرایانه سبب رضایت بیشتر بیمار می‌شود.

مشاوره


مشاوره‌ی اولیه با تاریخچه‌ی پزشکی کامل و آزمایش‌های لازم شروع می‌شود. شما باید درمورد عمل‌ها یا تزریقات قبلی لب، سابقه‌ی زخم سرد یا هرپس و یا تزریق کلاژن در گذشته پزشک خود را مطلع کنید. از شما خواسته می‌شود که با نگاه در آیینه نواحی لب و دهان خود را که می‌خواهید برجسته‌تر شوند نشان دهید. درمورد انتظار خودتان از جراحی باید با پزشکتان بسیار صریح صحبت کنید. گزینه‌های مناسب دیگر به همراه خطرات و محدودیت‌ها با شما مطرح خواهد شد. هزینه‌های درمان نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.

برجسته کردن لب


تزریق ژل

اگر احساس می‌کنید که جراحی بزرگ کردن لب انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌ی دیگر برای برجسته سازی لب استفاده از ژل است. ژل‌های تزریقی (پُر کننده‌های) مواد آرایشی تزریقی هستند که در حجیم‌تر کردن قسمت‌های مختلف بدن کاربرد دارند. این مواد به‌دقت در لب‌ها تزریق می‌شوند تا سایز و شکل لب بهبود یابد. بهترین ژل تزریقی که متناسب با نیازهای شما نیز باشد به چندین عامل از جمله وجود آلرژی بالقوه و اهداف زیباشناختی شما بستگی دارد.

قبل از درمان ناحیه‌ی مورد نظر کاملاً بی‌حس خواهد شد؛ درنتیجه چیزی احساس نخواهید کرد. وقتی لب‌ها کاملاً بی‌حس شد ژل لب با سوزن‌های بسیار کوچکی به درون لب تزریق می‌شود. مدت تزریق تنها چند دقیقه است و به علت بی‌حس شدن محل آن را احساس نخواهید کرد.

بهبودی پس از عمل و نتیجه

در ناحیه‌ی لب عروق خونی بسیاری وجود دارد؛ به همین علت در لب بیش از هر ناحیه‌ی دیگری تورم ایجاد می‌شود. هرچند به دلیل اینکه تیم پزشکی ما بسیار باتجربه و با ملاحظه عمل می‌کند کبودی و تورم بسیار جزئی است چنانکه بسیاری از بیماران ما بلافاصله پس از درمان به کار و فعالیت خود بازمی‌گردند.

به دلیل این حجم زیاد خون در لب، ماده‌ی تزریق شده در ناحیه‌ی لب سریع‌تر از هر ناحیه‌ی دیگری تجزیه می‌شود. بنابراین با اینکه ژل تزریق شده در خطوط اطراف دهان ممکن است 9 ماه دوام داشته باشد، ولی در لب‌ها دوام کمتری خواهد داشت. مدت تأثیر ژل تزریقی کاملاً به شخص بستگی دارد و برای بیشتر کردن دوام آن نمی‌توان کاری کرد.

تزریق چربی

لب‌هایی پُرتر و برجسته‌تر نشانه‌ی جوانی است و به دلیل روند پیری ممکن است از حجم آن کاسته شده باشد. برخی افراد خواهان لب‌های پرتر هستند تا به‌واسطه‌ی آن خصوصیات ظاهری خود را کامل کنند.

انتقال چربی و استفاده از بافت خود بدن راه حل طبیعی برای آن دسته از افرادی است که خواهان افزایش حجم لب‌های خود و یا کاهش ترک‌های ریز آن هستند که با زدن رژ لب "خونریزی" می‌کنند. انتقال چربی تحت بیهوشی موضعی و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان نیست؛ مگر اینکه همراه با عمل طولانی مدتی مانند لیفت صورت انجام شود.

پوست دور لب در ابتدا به کرم‌ بی‌حسی آغشته می‌شود و سپس ماده‌ی بیهوشی موضعی را در اطراف دهان تزریق می‌کنند. چربی اضافه از ناحیه‌ی اهدا کننده که معمولاً شکم است برداشته می‌شود. پس از تزریق بیهوشی موضعی در ناحیه‌ی اهدا کننده، چربی از طریق برش کوچکی به طول 4/1 اینچ از قسمتی که کمتر به چشم می‌آید برداشته می‌شود. این چربی آماده سازی شده و سپس با استفاده از سوزن کوچکی به درون لب تزریق می‌شود. بیماران اغلب تمایل به تزریق این چربی در دیگر نواحی صورت مانند خطوط عمیق خنده دارند.

بهبودی

تزریق چربی حدود یک ساعت طول می‌کشد ولی به ناحیه‌ی تحت درمان نیز بستگی دارد. معمولاً بیشتر از یک جلسه‌ی درمانی نیاز است، مخصوصاً برای لب‌ها و این جلسات با فواصل چند ماهه است.

تورم و مقداری کبودی پس از انتقال میکرو چربی (متد تزریق میکرو ذرات چربی بسیار ریز) طبیعی است، مخصوصاً اگر "تزریق بیش از حد" انجام شده باشد که در این حالت به لب‌ها کمی فرصت جذب مجدد داده می‌شود. طی دو تا سه ساعت اول باید روی محل را یخ گذاشت. ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا تدریجاً از مقدار تمام ورم‌ها کاسته شود.

ایمپلنت (پروتز) لب

تکنیک‌های عمل بزرگ کردن لب شامل استفاده از ایمپلنت‌ها می‌شود. این ایمپلنت‌ها به صورت مصنوعی یا طبیعی، یافت شده در طبیعت هستند و می‌توان برطبق نوع نیاز بیمار به آنها شکل داد و قالب‌گیری کرد. از ایمپلنت‌ها معمولاً برای تغییر شکل استخوان گونه و چانه نیز استفاده می‌شود.

معمولاً در جراحی ایمپلنت لب از بیهوشی موضعی و داروی آرام‌بخش استفاده می‌شود تا بیمار بتواند درحین عمل لب‌هایش را تکان دهد و به‌این‌ترتیب ایمپلنت در جای مناسب قرار گیرد.

ایمپلنت‌های سیلیکونی از طریق برش کوچکی که در محل لب پایین و در گوشه‌های لب‌ها ایجاد می‌شود به داخل لب منتقل می‌شوند. برش مذکور معمولاً با بخیه‌های جذبی بسته می‌شود. کل مدت این عمل 30 دقیقه است.

برای عمل ایمپلنت لب 1 تا 2 روز مرخصی از کار و حدود 2 تا 3 روز دور ماندن از فعالیت‌های شدید فیزیکی لازم است. تورم، کبودی و کرختی موقت اکثراً ظرف یک هفته‌ی اول از بین می‌رود، هرچند تورم باقی‌مانده ممکن است تا چندین هفته یا ماه ماندگار باشد.

حرکت لب‌ها از قبیل صحبت کردن، جویدن، لبخند زدن و خندیدن می‌بایست در دو هفته‌ی اول پس از عمل محدود شود و بیمار باید در طول بهبودی اولیه پس از عمل ایمپلنت لب تا جای ممکن سرش را بالا نگه دارد تا از میزان تورم کاسته شود. قرار دادن یخ روی لب در 48 ساعت اول پس از عمل نیز به کاهش تورم کمک می‌کند.

گزینه‌های جراحی یا غیرجراحی


هر دو روش جراحی و غیرجراحی برای برجسته سازی لب مؤثر هستند؛ هرچند هریک از آنها مزایا و معایب خود را دارند. در برخی بیماران، بنا به نیازی که دارند نوع انتخاب واضح است ولی برخی دیگر می‌خواهند گزینه‌های خود را قبل از تصمیم نهایی بیشتر بسنجند. در طول جلسه‌ی مشاوره دکتر حتماً تمام اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار خواهد داد تا یقین کند که شما می‌توانید تصمیم قطعی درباره‌ی ظاهر لب‌های خود بگیرید.

هزینه


هزینه‌ی عمل بستگی به میزان نیاز لب‌های شما به برجستگی دارد. پزشک پس از مشاوره‌ی اولیه، بیماران را به مسئول هماهنگ کننده ارجاع می‌دهد تا درمورد گزینه‌های پرداخت و هزینه‌ی عمل با آنها صحبت کند.