راه و روشهای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت

به لطف فن‌آوری مراقبت از پوست، تاثیرات پیری بر روی پوست ناشی از وراثت، شیوه زندگی و عوامل محیطی دیگر به عنوان مشکل دائمی قابل قبول نمی‌باشند. امروزه روش‌های بسیاری برای جوانسازی صورت در افرادی که به دنبال رفع چین و چروک‌ها و خطوط ریز، درمان مشکلات پوستی یا بهبود رژیم مراقبتی پوست صورت خود جهت دستیابی به ظاهری سالم و طبیعی، وجود دارد. جوانسازی پوست یک درمان زیبایی است که هدف آن بازیابی جوانی صورت می‌باشد. جوانسازی پوست از طریق روش‌های جراحی و غیر جراحی قابل دستیابی است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

درمان‌های متعددی وجود دارند که می‌توان برای ایجاد ظاهری جوان با هم ترکیب کرد. عمل انتخابی مطابق با مشکلات و دغدغه‌های خاص ناشی از پیری پوست خواهد بود بطوری که درمانی مناسب ارائه شود. مراقبت مناسب از پوست می‌تواند در حفظ شادابی، جوانی و سلامت صورت برای سال‌های زیاد تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد. متخصصان کلینیک رازی با درمان‌هایی مانند تزریق بوتاکس، تزریق چربی، تزریق ژل، جوانسازی پوست با لیزر، مزوتراپی، میکرودرم و بسیاری از روش‌های دیگر می‌توانند به شما برای مبارزه با اثرات آسیب پوست کمک کنند. برای دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس بگیرید.[/alert]

دلایل


با افزایش سن، صورت ما چربی زیر پوستی طبیعی خود را از دست می‌دهد. در این صورت عضلات صورت نزدیک‌تر به سطح پوست عمل می‌کنند، بنابراین خطوط خنده و چروک دور چشم برجسته‌تر می‌شوند.

پوست صورت نیز کمی کشیده می‌شود و به این کاهش حجم صورت می‌افزاید. عوامل دیگری که بر پوست صورت اثر می‌گذارند عبارتند از:

 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • وراثت
 • شیوه زندگی

متقاضیان درمان جوانسازی پوست


 • در صورتی که قصد برطرف کردن علائم پیری و بازیابی ظاهری جوان‌تر را داشته باشید
 • در صورتی که صورت و گردن دچار افتادگی باشد یا ناحیه گونه و امتداد خط فک حجم خود را از دست داده باشد
 • در صورت وجود چروک دور چشم، خطوط ریز دور دهان و خطوط اخم و چروک پیشانی
 • در صورت افتادگی پوست و وجود چین و چروک بالای پلک، پف زیر چشم و گودی زیر چشم

روش‌های جوان‌ سازی پوست صورت


جوان‌ سازی پوست به ترکیبی از عمل‌های زیبایی اتلاق می‌شود که برای بازیابی جوانی اجزای چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که لیفت صورت اغلب اساس بسیاری از روش‌های جوانسازی پوست است، اما عمل‌های دیگر می‌توانند تکمیل کننده‌ی نتیجه درمان باشند. روش‌های جراحی مانند جراحی پلک، لیفت ابرو و پروتز صورت می‌توانند به اصلاح نواحی مشکل‌دار خاص بر روی صورت کمک کنند.

بوتاکس

درمان تزریق بوتاکس به منظور جوان سازی پوست استفاده می‌شود. تزریق‌های بوتاکس به طور موقت خطوط، چین و چروک، چروک دور چشم و خطوط ضخیمی که می‌توانند در ناحیه‌ی گردن شکل بگیرند را کاهش دهند. تزریق سم باعث فلج شدن تکانه‌های عصبی شده و در نتیجه منجر به صاف شدن چین و چروک‌ها و شل شدن عضلات می‌گردد. تزریق بوتاکس به صورت ظاهری صاف‌تر می‌دهد و بیمار چهره‌ای شاداب‌تر خواهد داشت.

تزریق ژل

درمان‌های غیر جراحی جوان سازی صورت و پوست مانند تزریق ژل نمی‌توانند باعث دستیابی به همان نتایج لیفت صورت شوند، اما ممکن است زمان نیاز به انجام لیفت صورت را به تاخیر بیندازد. تزریق ژل می‌تواند در موارد زیر موثر باشد:

 • برطرف کردن خطوط سطحی
 • صاف کردن خطوط و چین و چروک‌های صورت
 • بهبود ظاهر جای زخم‌ها
 • ترمیم بدشکلی‌های خطوط صورت
 • کاهش یا رفع سایه‌های زیر چشم‌ها

تزریق ژل می‌تواند در افراد مبتلا به علائم زود هنگام پیری موثر باشد یا به عنوان تکمیل کننده‌ی جراحی جوان سازی پوست عمل کند.

تزریق چربی 

تزریق چربی روشی طبیعی برای پر کردن خطوط و چین و چروک‌ها با یک روش خاص جهت گرفتن بافت و پر کردن و کاشت مجدد در زیر پوست می‌باشد. این بافت از طریق آسپیراسیون ملایم با ابزار مخصوصی جهت حفظ ساختار پایه‌ای سلول‌ها بدست می‌آید بطوری که سلول‌ها سالم و دست نخورده باقی بمانند. سلول‌های چربی تصفیه شده و سپس مجدداً به صورت تزریق می‌شوند. مقادیر کمی از چربی در لایه‌ها تزریق می‌شوند تا به تدریج ساختارهای بافت نرم جدیدی شکل بگیرند. یک ناحیه متداول دیگر برای تزریق چربی پشت دست‌ها می‌باشد. سلول‌های چربی داخل محیطی قرار می‌گیرند که امکان استفاده‌ی مجدد از آنها را فراهم می‌کند. در بافت‌های صورت عروق خونی بسیار زیادی وجود دارد و نسبت به سایر بخش‌های بدن جریان خون بهتری دارد و در نتیجه احتمال پر کردن موفقیت آمیز این نواحی بیشتر است.

مزوتراپی 

مزوتراپی یک درمان غیر جراحی برای جوان سازی پوست است که هدف آن کاهش نواحی مشکل‌دار روی صورت و بدن است. درمان مزوتراپی را می‌توان برای جوانسازی صورت، گردن و زیر چشم استفاده کرد. درمان‌های مزوتراپی شامل تزریق مستقیم اسید هیالورونیک به لایه مزودرم (لایه‌ی میانی پوست) می‌باشد. این امر با افزایش تولید کلاژن و الاستین باعث تغذیه و جوان شدن پوست شده و متابولیسم پوست را تحریک می‌کند.

لیزر فرکشنال CO2

درمان انتخابی برای علائم پیری مانند خطوط، چین و چروک‌ها، شلی پوست و رنگدانه‌های غیر یکنواخت، روش جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال CO2 است. این لیزر یک درمان نوآورانه برای جوان سازی پوست می‌باشد که امکان ایجاد پوستی سالم و جوان‌تر را با دوره‌ی بهبودی جزئی فراهم می‌کند. یک جلسه درمان می‌تواند موجب بهبود قابل توجه در بافت و رنگ پوست شده و چین و چروک‌های پوست را برطرف کند.

لیزر جوان سازی پوست

لیزر جوان سازی پوست به منظور برداشتن خطوط سطحی و نسبتاً عمیق و چین و چروک‌های صورت، دست‌ها، گردن یا سینه طراحی شده است. یکی از مزایای درمان با لیزر سوزش جزئی بافت اطراف است. این لیزر باعث عوارض جانبی کمتری مانند تورم، کبودی و قرمزی می‌گردد بنابراین دوره‌ی بهبودی آن سریع‌تر از جوانسازی با لیزر CO2 است. در برخی موارد، ممکن است بهبود پس از درمان تنها یک هفته طول بکشد.

هایفو

هایفو به معنی امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا می‌باشد و یک فن‌آوری بسیار خاص است که مانند سایر انواع اولتراسوند نمی‌باشد. هایفو یک محصول تجویزی است به این معنی که باید توسط یک متخصص یا تحت نظارت پزشک انجام شود. هایفو که لیفت صورت با اولتراسوند یا اولتراپی نیز نامیده می‌شود، یکی از پر تقاضاترین ترین درمان‌ها پس از درمان‌های لیفت صورت و گردن است. هایفو نیاز به یک جلسه درمان دارد که به بیماران برای دستیابی به پوستی کشیده‌تر، سفت‌تر و لیفت شده کمک خواهد کرد. هایفو می‌تواند باعث تحریک تولید کلاژن طبیعی شود و لیفت قابل ملاحظه‌ای را حاصل کند اما باعث پر شدن صورت نمی‌گردد و نتایج آن مانند جراحی لیفت صورت نمی‌باشد.

میکرودرم

میکرودرم به منظور بازسازی سطح پوست با برداشتن لایه‌های بالای پوست طراحی شده است. بطور معمول لایه‌ی بیرونی پوست با تراشیدن لایه‌ی بیرونی سلول‌ها و با یک چرخ بسیار ریز جهت خونریزی متناوب برداشته می‌شود. این امر امکان بازسازی لایه بیرونی و سلول‌های اپیتلیال ناحیه‌ی مورد نظر پوست را فراهم می‌کند. در حین روش میکرودرم، یک برس مخصوص با ملایمت بر روی ناحیه‌ی درمان حرکت داده می‌شود. ذرات الماسی شکل کوچکی در طرفین برس، لبه‌های خطوط ریز و جای زخم‌ها را صاف کرده و ناهنجاری‌های پوست را برطرف می‌کند. میکرودرم می‌تواند از چند دقیقه تا یک ساعت طول بکشد که بستگی به تعداد و اندازه‌ی نواحی درمان دارد. بطور کلی به منظور دستیابی به نتایج مطلوب به چندین جلسه درمان نیاز است. میکرودرم را می‌توان با بی‌حسی موضعی انجام داد که برای نواحی بزرگ‌تر اغلب با آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی ترکیب می‌شود.

لیفت صورت

عمل لیفت صورت که لیفت صورت رتیدکتومی نیز نامیده می‌شود برای افتادگی پوست صورت و گردن و کشیدن پوست جهت بهبود آنها از طریق برداشتن چربی و پوست اضافه از این نواحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عضلات سفت شده و پوست صاف می‌شود. عمل لیفت صورت بیشتر  برای مردان و زنان بالای ۴۰ سال مناسب است. بعد از برداشتن چربی و پوست افتاده، پوست کشیده شده و باعث کم شدن چین و چروک‌های پوست می‌گردد. این عمل اغلب بصورت سرپایی است و با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی طی چند ساعت انجام می‌شود. تاثیرات عمل معمولاً بسته به شرایط بیمار بین ۵ تا ۱۰ سال ماندگار می‌باشد. برای برخی از بیماران جراحی‌هایی مانند لیفت صورت، یا لیفت ابرو ممکن است بهترین روش باشند. عمل لیفت صورت یکی شایع‌ترین عمل‌های زیبایی است که امروز انجام می‌شود و معمولاً عوارض جانبی بسیار کمی دارد، هرچند درصد کمی از افراد می‌توانند دچار آسیب در عضلات و اعصابی که مسئول احساسات و حرکت هستند، شوند.

آخرین مقالات