رفع و درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل،کشاله ران،سر زانو ها و آرنج

اگر می‌خواهید کاملاً بی‌عیب و نقص به نظر برسید و مظهر زیبایی باشید بایستی به تک‌تک بخش‌های بدن خود توجه کنید. هر بخشی از بدن چه صورت چه بازو، چه پا یا زیر بغل نیاز به مراقبت و توجه شما دارد. بسیاری از افراد دوست دارند لباس‌هایی بپوشند که زیر بغل در آن نمایان است؛ اما امکان دارد پوست زیر بغل و دیگر قسمت‌های بدن از جمله زانو، آرنج دست و کشاله ران تیره باشد. بنابراین نیاز است که پوست زیر بغل مانند سایر بخش‌های بدن، سفید و روشن باشد.

خوشبختانه روش‌های درمانی قطعی بی‌شماری وجود دارند که می‌توانند، مؤثر باشند. در اینجا ما نگاه مختصری به روش‌های درمانی سفید کردن پوست زیر بغل، زانو، آرنج و کشاله ران خواهیم داشت. مطمئناً و به‌طور نویدبخشی این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا پوستی زیبا و درخشان داشته باشید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

شاید وقتی سیاهی و تیرگی پوست زانو، آرنج، کشاله ران و زیر بغل خود را می‌بینید آزرده و ناراحت شوید؛ بنابراین بایستی این نقاط دارای تیرگی و سیاهی را سفید کنید. این لکه‌های تیره می‌توانند بسیار خجالت‌آور باشند و به همین خاطر باعث شوند که فرد لباس‌های بدون آستین یا لباس‌های باز نپوشد. بهترین راه برای رفع سیاهی و تیرگی پوست زانو، آرنج و کشاله ران این است که ابتدا باید علت اصلی بروز آن را تعیین کرد. متخصصین پوست و موی کلینیک رازی پس از تعیین وضعیت و علت ایجاد این مشکل، بر اساس نوع پوستتان به دنبال یافتن بهترین روش درمان برای شما خواهند بود. روش‌های درمانی شامل لیزر، میکرودرم و کرم‌های موضعی می‌شوند و بسیار مؤثر هستند و نتایج و تأثیرات قابل ‌توجهی دارند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی کلینیک رازی برای رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران و زانو می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.[/alert]

علت سیاهی و تیرگی زانو، زیر بغل و کشاله ران


تراشیدن موی زیر بغل

تراشیدن موی زیر بغل شایع‌ترین علت تیرگی زیر بغل است. تراشیدن، مو را از ریشه از بین نمی‌برد. پس از اصلاح موی زیر بغل، فولیکول مو همچنان در زیر سطح پوست این ناحیه دیده خواهد شد. سطح دارای مو در این ناحیه نیز مانند زمانی که آقایان صورت خود را اصلاح می‌کنند به‌مرور تیره‌تر می‌شود.

تجمع سلول‌های مرده پوست

در پوست زیر بغل هزاران چین قرار دارند که به فرورفتگی و برجستگی‌های زیر بغل معروفند؛ بنابراین زیر بغل به‌طور طبیعی نسبت به سایر قسمت‌های بدن عمیق‌تر است. بعلاوه در نتیجه عدم مراقبت و توجه به پوست، سلول‌های پوست زیر بغل، سر زانو، آرنج و کشاله ران خشک، شکسته و یا از بین بروند. پوست مرده تیره‌تر به نظر خواهد رسید.

دئودورانت‌ها و مواد ضد تعریق

دئودورانت‌ها محصولات بسیار متداولی هستند. تقریباً همه خانم‌ها و آقایان از دئودرانت‌ها و ضد تعریق‌ها استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد این محصول برای مدتی می‌تواند شما را از تعریق و بوی بد و نامطلوب زیر بغل خلاص کند. اما چون این محصول با استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلفی ساخته می‌شود دارای عوارض جانبی است. وقتی شما چند روزی از دئودورانت استفاده کنید پوست نسبت به رایحه این محصول واکنش نشان می‌دهد. بعلاوه، این محصول می‌تواند موجب بوز خارش یا واکنش آلرژیک (حساسیت) نیز شود. در نتیجه ممکن است شما با مشکلاتی مثل تغییر رنگ، تیرگی و ضخیم‌تر شدن پوست و بروز لکه مواجه شوید. ممکن است این واکنش آلرژیک شما را مجبور به خارش بیش ‌از حد زیر بغل کند که این امر می‌تواند موجب تیره‌تر شدن پوست زیر بغل شود.

هیپرپیگمنتاسیون

ممکن است به علت افزایش بیش ‌از حد ملانین رنگدانه، پوست تیره‌تر شود؛ اما معمولاً این امر تأثیری بر روی پوست زانو، زیر بغل، آرنج و کشاله ران ندارد. افزایش ملانین رنگدانه بر روی پوستی که در معرض عناصری مثل اشعه نور خورشید قرار گرفته باشد تأثیر می‌گذارد.

بارداری

ممکن است خانم‌ها در طول دوره بارداری متوجه بروز تیرگی در کشاله ران و زیر بغل خود شوند. سلول‌های تخریب شده یا ناسالم موجب بروز اختلال در رنگدانه شده و اختلال در رنگدانه موجب بروز عارضه هیپرپیگمانته (تجمع غیریکنواخت رنگدانه) می‌گردد. سلول‌های پوست ممکن است به علل مختلفی از بین بروند. در طی بارداری اختلالات هورمونی عامل تخریب سلول‌های پوستی هستند. کشاله ران و زیر بغل بیشتر از سایر قسمت‌های بدن تحت تأثیر هیپر پیگمانتاسیون (لکه‌های تیره) قرار می‌گیرند و در نهایت هایپرپیگمنتاسیون موجب بروز لکه‌های پوستی در این نواحی می‌شود.

روش‌های درمان


درمان‌های موضعی

درمان موضعی معمولاً اولین درمانی است که از آن جهت سفید کردن زیر بغل، سر زانوها، آرنج و کشاله ران استفاده می‌گردد با این ‌حال برای سفید کردن پوست زیر بغل قبل از انتخاب هر گونه روش درمانی باید با یک متخصص پوست مشورت کنید. این کرم‌ها بسته به وسعت و شدت لکه‌ها ممکن است بر روی پوستتان تأثیر داشته باشد و یا تأثیر نداشته باشد.

 • بیشتر این کرم‌ها حاوی ترکیبات فعال اسید کوژیک، آزلائیک اسید و هیدروکینون هستند.
 • این کرم‌ها معمولاً با جلوگیری از تولید ملانین در این نواحی و یکنواخت کردن رنگ پوست مؤثر واقع می‌شوند.
 • همچنین جهت دستیابی به نتایج دلخواه می‌توان از ترکیبی از دو یا چند کرم استفاده کرد.
 • با این‌حال لازم است که برای مدتی نسبتاً طولانی از این کرم‌ها استفاده نمود تا نتایج دلخواه حاصل شود.

درم ابریژن

سفید کردن پوست زیر بغل، آرنج و کشاله ران به کمک روش میکرودرم در بهبود رنگ کلی و بافت پوست بسیار مؤثر است.

 • در این روش درمانی از یک وسیله مخصوص برای سایش بالاترین لایه پوست استفاده می‌گردد.
 • میکرودرم علاوه بر شروع فرایند ترمیم، میزان کلاژن پوست را افزایش داده در نتیجه پوست سفت‌تر و محکم‌تر می‌شود.
 • میکرودرم روشی بسیار تهاجمی است که دارای خطرات و عوارض جانبی مرتبط با خود است.
 • این روش نسبت به سایر روش‌های سفید کردن پوست زیر بغل کمتر توصیه می‌شود.

میکرودرم ابریژن

در این روش درمانی به رفع سلول‌های مرده پوستی پرداخته می‌شود و اجازه می‌دهد تا سطح بالایی پوست شاداب شود اما برای این کار از دستگاه‌های بسیار ظریف‌تر و ملایم‌تری استفاده می‌شود. جهت سفید کردن پوست به‌وسیله میکرودرم ابریژن لازم است که جلسات چندگانه‌ای را سپری کنید. تعداد جلسات مورد نیاز به‌طور دقیق در طی جلسه مشاوره اولیه تعیین می‌شود.

 • برای اینکه در طی انجام فرایند احساس درد نداشته باشید از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • به‌وسیله یک دستگاه دستی کریستال‌های بسیار کوچکی بر روی پوست پخش می‌گردد.
 • سپس یک پمپ مکش سلول‌های مرده پوست و کریستال‌های استفاده‌شده را جمع‌آوری می‌کند.
 • با سپری شدن و پیشرفت هر جلسه درمان، رنگ پوست روشن‌تر و درخشان‌تر می‌شود.
 • این روش دارای حداقل تهاجم است و به زمان استراحت زیادی نیاز ندارد.
 • یک روز پس از انجام درمان می‌توانید عملاً به سر کار خود بازگردید.

نور شدید پالسی (IPL)

آی پی ال تکنیکی است که در آن پالس‌های نوری شدید بر روی پوست ساطع می‌گردد تا بدون داشتن دوره بهبودی فرایند تولید کلاژن تحریک، لکه‌های تیره روی پوست مورد هدف قرار گیرد و پوست زیر بغل و سر زانو روشن‌تر و درخشان‌تر شود. همچنین به علت اینکه پس از سپری شدن چند جلسه از نور پالسی شدید، منافذ پوست کوچک می‌شود در نتیجه پوست بدون چین‌وچروک شده و بهبود می‌یابد. به‌وسیله این روش لکه‌های تیره پوست به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. با یکدست شدن بافت‌های پوستی غیریکنواخت، پوست شاداب‌تر و نرم‌تر می‌شود. از همه بهتر اینکه این روش کاملاً بدون درد و درمان فوق‌العاده سریعی برای رفع تیرگی زیر بغل و پوست است.

روش سفید کردن پوست به‌وسیله نور پالسی شدید نه ‌تنها بر روی لایه‌های عمیق پوست تأثیر گذاشته تا روند تولید کلاژن در پوست افزایش و تیرگی پوست برطرف شود بلکه این روش برای کاهش میزان تجمع غیریکنواخت رنگ‌دانه‌های سطح پوست نیز مؤثر بوده و با انجام یک جلسه درمانی رنگ پوست را یکدست، درخشان‌تر و نرم‌تر می‌کند.

لیزر 

اگر زیر بغلتان دچار تیرگی شده و یا حتی اگر رنگ پوست ناحیه تناسلی بدنتان غیریکنواخت است لیزر برای شما راه‌حلی مناسبی می‌باشد. این روش مشکل را از ریشه برطرف می‌کند بنابراین نتایج آن بادوام‌تر و ماندگاری بیشتری را به فرد می‌بخشد. استفاده از لیزر برای تمام انواع پوست‌ها مناسب است و روشی کاملاً ایمن و بی‌خطر می‌باشد. روش روشن کردن پوست به‌وسیله لیزر بیشتر جهت سفید و روشن کردن پوست زیر بغل، ناحیه تناسلی و یا حتی سر زانوها استفاده می‌شود. نور لیزر ناحیه متأثر پوست را هدف قرار می‌دهد تا از طریق رفع سلول‌های پوستی مرده، تیرگی و لک، پوستتان سفیدتر و بدون چین‌وچروک به نظر برسد.

قبل از درمان، زیر بغل و ناحیه تناسلی کاملاً تمیز شده و سپس مقدار کمی از پرتو لیزر بر روی ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود. این پرتو تأثیر زیادی بر رفع تیرگی زیر بغل و پوست و سلول‌های آسیب‌دیده گذاشته تا ظاهر ناحیه درمان شده بهبود یابد. در این روش درمانی نیازی به سپری کردن دوره استراحت نیست بنابراین با استعمال کرم ضد آفتاب می‌توانید فعالیت‌های عادی و طبیعی خود را از سر گیرید. لیزر روشی نسبتاً بدون درد است و پوست بلافاصله پس از انجام درمان در هنگام لمس گرم احساس می‌شود.

آخرین مقالات