روش های بزرگ کردن سینه (ماموپلاستی)

ایمپلنت های سینه یا پروتزهای پزشکی جهت تقویت، بازسازی سینه  و یا تغییر حالات فیزیکی و ظاهری سینه مورد استفاده قرار می گیرند. اصلاح ابعاد و فرم، برجسته سازی، ماستکتومی و بازسازی پستان، اصلاح نقص های مادرزادی و تغییر شکل قفسه سینه، همچنین تقویت و زیباسازی  و بزرگ کردن سینه از جمله کارهایی است که با ماموپلاستی امکانپذیر می گردد.

سه نوع کلی از پروتز سینه وجود دارند و بر اساس مواد تشکیل دهنده آنها نام گذاری گشته اند که عبارتند از: ایمپلنت آب نمکی، ایمپلنت سیلیکونی و ایمپلنت مرکب.

روش ها

images-13

روش هایی که برای بزرگ کردن پستان ها استفاده می شود:

  • تزریق ژل:عوارض فراوان دارد و چه بسا منجر به برداشتن پستان ها شود.
  • تزریق چربی:

اخیرا باکشیدن چربی ازبدن شخص و تزریق آن درپستان ها تایک سایز پستان هارا بزرگ می کنند من با این روش موافق نیستم چون با تزریق چربی رسوبات کلسیمی ایجاد می شودکه با رسوبات کلسیمی سرطان اشتباه می شود.

درماموگرافی ها پیش ازاینکه توده قابل لمس شود با دیدن رسوبات کلسیمی ریز تشخیص سرطان پستان داده می شود.حال دربیماری که با تزریق چربی ازقبل رسوبات کلسیمی وجود داشته ، رسوبات کلسیمی جدید را ممکن است به حساب همان قدیمی ها گذاشت و تشخیص به تاخیرافتد و ازطرفی افرادی که پستان های کوچک دارند خود لاغر هستندو آنقدر چربی ندارند که برای بزرگ کردن به اندازه دلخواه بیمار کاربردی داشته باشد. هزینه تزریق چربی برای هر بیمار با توجه به مقدار چربی تخلیه شده و تعداد تزریق‌ها و نوع بی‌حسی تعیین می‌شود، البته این هزینه مراقبت قبل و بعد از عمل را نیز شامل می‌شود.

  • کاربرد پروتزها:

انواع پروتزها برحسب مواد پرکننده:

  1. پروتزهای پرشده با محلول نمکی استریل:

این پروتزها جدارسیلیکونی دارند وازمحلول نمکی غلیظ پرمی شوند.کارگذاری اینها آسانتراست اما به مرورزمان چروکیده می شوند و ممکن است تخلیه شوند.

  1. پروتزهای ژلی:

این پروتزها ازجدارمحکم که درون آن پرازژل غلیظ سیلیکونی است تشکیل شده است .فرم وشکل آنها ثابت می ماند و طول عمری بین 15تا 20 سال دارند امروزه برتری این پروتزها به پروتزهای نمکی ثابت شده است و بیشترین کاربرد را دارند.انواع پروتزها ازنظر شکلبه دو نوع  پروتزهای قطره اشکی و پروتزهای گرد تقسیم می شوند.

عوارض

هرعملی که انجام می شود احتمال بروز عارضه را هم دارد و جراح تلاش می کند که این عوارض را به کمترین حد برساند . با اینحال امکان دارد در جراحی سینه ،خونریزی ، جمع شدن خون درفضای محل کارگذاری پروتز یا جمع شدن خونابه (سروما ) ، بازشدن بخیه اتفاق بیافتد . بدترین این عوارض روش بزرگ کردن سینه عفونت است که وقتی اتفاق می افتد مجبور می شویم که پروتزرا دربیاوریم و مدتی بگذرد و عفونت کاملا بهبود یابد وسپس پروتز گذاشته شود.

عارضه ای که دردرازمدت ممکن است اتفاق بیافتد جمع شدگی کپسول دورپروتزاست (capsule contracture) .دراینصورت بعدازاقدامات درمانی اگر جواب نداد جراح مجبور می شود که پروتز را دربیاورد و اقدام لازم را برای درمان کپسول انجام دهد و سپس پروتز را عوض کند.

یکی از راه‌های تغییر سایز سینه‌ها و رسیدن به اندازه‌ی مناسب و ایده‌آل این اندام، استفاده از حرکات ورزشی و تمرینات فیزیکی می‌باشد.  بزرگ کردن سینه با ورزش کاربرد داشته و می‌توانند در داشتن سینه‌هایی سفت و خوش‌فرم بسیار مؤثر باشند.

هزینه

برای اطلاع از هزینه جراحی کوچک کردن سینه و بزرگ کردن آن با پزشک متخصص مشورت نمایید.

آخرین مقالات