سلوليت چيست؟

سلوليت(Cellulite) اصطلاح شناخته شده ‌اي براي نشان دادن تجمع غير طبيعي چربي هاي  بدن در زير پوست است.

802912541145721237171113113745454144

 اين چربي هاي غيرطبيعي، اغلب ظاهر پوست را به پوست پرتقال شبيه مي‌کند. به همين دليل به آن در اصطلاح “سندرم پوست پرتقال”(Orange peel syndrome) مي‌ گويند.

در حقيقت جمع شدن چربي و مواد زائد به شکل گلوله يا برجستگي هاي کوچک در زير پوست که به آن سلوليت مي ‌گويند، يک نوع مسموميت بافت پيوندي بدن است (تصوير پايين).

سلوليت هم در آقايان و هم در خانم ها به وجود مي آيد، اما در زنان شايع تر است. خيلي از خانم هاي لاغر هم ممکن است سلوليت داشته باشند.

پزشکان بر اين مطلب تاکيد دارند که عوامل مختلفي چون شيوه زندگي، ژنتيک، رژيم غذايي و سطح هورمون ها ( مخصوصا هورمون استروژن ) در ميزان بروز سلوليت تاثيرگذار هستند.

سلوليت بيشتر در اندام هاي پاييني بدن مانند ران ها و باسن به وجود مي آيد که شکلي ناهموار را به بدن مي دهد، طوري که پوست در نواحي مبتلا، فرورفتگي و برآمدگي دارد.

رژيم غذايي براي افرادي که سلوليت دارند در نظر گرفته مي ‌شود، رژيم غذايي ضد سلوليت اين توانايي را دارد که نکات تغذيه ‌اي مناسب را براي بدن شما بيان کند تا با اين تغييرات، تأثيرات سلوليت، به حداقل برسد.

سلوليت که همان چربي‌هاي موضعي انباشته شده در بدن انسان است، با اضافه وزن و چاقي ارتباطي ندارد و خيلي از افراد لاغر هم ممکن است سلوليت داشته باشند.

سلوليت علت شناخته شده‌اي ندارد و به همين دليل کسي هم نمي ‌داند که چگونه درمان مي ‌شود؟ بنابراين شما نمي‌ توانيد يک رژيم خاص را براي درمان قطعي سلوليت مد نظر داشته باشيد.

کاري که شما مي‌ توانيد انجام دهيد اين است که رژيمي را تهيه کنيد که موجب ارتقا و بهبود سلامت شما شود تا بدن شما توانايي مبارزه با سلوليت ‌هاي به وجود آمده را داشته باشد.

 توصيه هاي غذايي ضد سلوليت

* اولين نکته مهم، مصرف ميوه‌هاي تازه و سبزيجات برگ سبز است.

ميوه‌ هاي تازه و سبزيجات داراي مواد معدني ، فيبر و فيتوکميکال ها ( رنگدانه هاي گياهي) هستند که به پاک ‌سازي بدن و زدودن سم‌ هاي ذخيره شده در آن کمک مي ‌کنند. ميوه‌ها و سبزيجات همچنين داراي آنتي اکسيدان ‌هايي هستند که براي اين کار مفيدند.

رژيم سلوليت بايد شامل ميوه‌ها و سبزيجاتي چون پرتقال ، سيب ، زغال‌اخته ، شاتوت ، گيلاس ، انبه ، گريپ ‌فروت ، توت فرنگي ، تمشک ، اسفناج ، گوجه‌ فرنگي ، هويج ، فلفل ‌دلمه اي ، رازيانه و… باشد.

* يک رژيم مناسب براي درمان سلوليت بايد شامل ماهي‌ هاي چرب ، آجيل‌ و دانه‌ هاي خوراکي باشد تا سلوليت را کاهش دهد و يا کنترل کند.

* همچنين نوشيدن مقدار زيادي آب که مي‌ تواند خيلي سريع مقدار سموم بدن را کاهش دهد، بسيار سودمند است.

* غذاهايي که حاوي الکل، مواد غذايي فرايند شده، نوشابه هاي گازدار و پروتئين حيواني بالا هستند، در اين رژيم غذايي حذف مي شوند.

* يک رژيم غذايي موثر در رفع سلوليت بايد حاوي فيبرهاي غذايي به مقدار کافي باشد.

* مقدار نمک و شکر را در غذاها خيلي کم کنيد. در تحقيقات مشاهده شده كاهش مصرف نمك، مؤثر است.

* مواد غذايي ديگري که بايد کم مصرف شوند، چاي‌ و قهوه است. به جاي اين نوشيدني ‌ها شما مي‌ توانيد از چاي سبز ، دم کرده هاي گياهي و قهوه‌ هاي بدون کافئين استفاده نماييد.

* يک برنامه غذايي غني از اسيدهاي چرب ضروري و املاح آنتي اکسيداني به تنظيم متابوليسم (سوخت و ساز) چربي هاي بدن کمک خواهد کرد.

* شما بايد از غذاهاي چرب و هله هوله (junk Foods) اجتناب کنيد.

* فعاليت‌ بدني فراوان و ماساژ نواحي داراي سلوليت مي ‌تواند کمک بزرگي در رفع اين مشکل کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *