نشانه ها ی عفونت های واژن و روش درمان

نشانه ها ی عفونت های واژن و روش درمان

در حالت عادی واژن دارای ترشحاتی است که این ترشحات در زمان میانه سیکل یا چهاردهمین روز پس از شروع پریود به حداکثر میزان خود می رسد که این ترشحات را نباید با عفونت قارچی واژن اشتباه گرفت.این ترشحات که پس از پایان پریود و پاک شدن شروع می شود، در ابتدا شفاف بوده و به تدریخ غلیظ تر شده رنگ آن سفید مایل به زرد می شود و در میانه سیکل به حداکثر میزان خود می رسد.پس برخی مواقع وجود ترشحات واژن طبیعی بوده و نیاز به درمان ندارد. عامل عفونت واژن، باکتری ها و عوامل بیماری زای متعددی است و گاه چند عامل بیماری زا با هم موجب عفونت واژن می شود و با معاینه و با توجه به علائم و همین طور با کمک آزمایشگاه، علت آن معلوم و درمان انجام می شود.

ترشحات طبیعی واژن :

در حالت عادی واژن دارای ترشحاتی است که این ترشحات در زمان میانه سیکل یا چهاردهمین روز پس از شروع پریود به حداکثر میزان خود می رسد. این ترشحات که پس از پایان پریود و پاک شدن شروع می شود، در ابتدا شفاف بوده و به تدریخ غلیظ تر شده رنگ آن سفید مایل به زرد می شود و در میانه سیکل به حداکثر میزان خود می رسد. پس برخی مواقع وجود ترشحات واژن طبیعی بوده و نیاز به درمان ندارد. عامل عفونت های واژن، باکتری ها و عوامل بیماری زای متعددی است و گاه چند عامل بیماری زا با هم موجب عفونت واژن می شود و با معاینه و با توجه به علائم و همین طور با کمک آزمایشگاه، علت آن معلوم و درمان انجام می شود.

 ترشحات غیر طبیعی واژن :

در برخی موارد به دلیل تغییرات محیط واژن، باکتری در این محیط ماندگار شده و به رغم درمان مناسب مجددا بیماری عود می کند اما ترشحاتی که علامت اولیه و اصلی عفونت های واژن است به اشکال مختلفی می تواند باشد: از ترشحات اندک تا فراوان، از ترشحات کم بو تا بسیار بدبو با رنگ های مختلف به خصوص خاکستری یا زرد مایل به سبز، همراه با خارش یا سوزش یا خونریزی حین نزدیکی یا خونریزی حین معاینه، یا وجود ترشحات پنیری شکل همراه با خارش یا سوزش حین نزدیکی یا سوزش حین ادرار کردن.

علائمی که ذکر شد، شایع ترین علائم در انواع عفونت های واژن است که در صورت وجود این علائم باید به پزشک جهت معاینه مراجعه شود. نباید هرگز بدون معاینه و نظر پزشک دارو مصرف کرد؛ چون در بسیاری از موارد چند عفونت با هم اتفاق می افتد و درمان یکی به تنهایی کافی نیست و در مواردی هم علائم یک عفونت شبیه دیگری است. به علاوه در برخی از موارد باید همسر بیمار هم درمان شود؛ چون عامل عفونت به مرد منتقل شده و هرچند ممکن است در مردان بیماری علامت داری ایجاد نشود اما قابلیت انتقال مجدد به زن وجود داشته و موجب عود مجدد می شود.

علائم و نشانه های انواع عفونت های واژن:

علائم عفونت های قارچی: افزایش رشد قارچها مانند کاندیدا آلبیکنس در مهبل به علت تغییرات هورمونی یا قند خون بالا یا کاهش مقاومت در مقابل بیماری اتفاق می‌افتد که علائم آن شامل:

۱. سوزش‌ در هنگام‌ ادرار كردن‌

۲. تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز

۳. درد در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ (دیس‌پارونی‌)

۴. تورم‌، قرمزی‌، حساسیت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌های‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌

۵. شدت‌ علایم‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یك‌ زن‌ فرق‌ می‌كند.

۶. ترشح‌ سفید و «شیری‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبیه‌ تكه‌های‌ پنیر). بوی‌ آن‌ ممكن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولی‌ چركین‌ نیست‌.

علائم عفونت های باکتریایی: که باعث واژینوز باکتریایی می‌شوند که ناشی از رشد شدید باکتریها در مهبل می‌باشد که می‌تواند با علت ناشناخته باشد یا از طریق مقاربت جنسی انتقال یابد. علائم آن عبارتند از :

۱. سوزش‌ در هنگام‌ ادرار كردن‌

۲. تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز

۳. درد در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ (دیس‌پارونی‌)

۴. تورم‌، قرمزی‌، حساسیت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌های‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌

۵. شدت‌ علایم‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یك‌ زن‌ فرق‌ می‌كند.

۶. ترشح‌ سفید و «شیری‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبیه‌ تكه‌های‌ پنیر). بوی‌ آن‌ ممكن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولی‌ چركین‌ نیست‌.

درمان سوزش واژن ناشی از عفونت ها باکتریایی، شامل آنتی بیوتیک خوراکی یا روشهای دیگر می‌باشد. همسر بیمار هم بایستی همزمان درمان شود. تا پایان درمان عفونت واژن از مقاربت اجتناب شود.

علائم عفونت های انگلی: تریکوموناس واژینالیس نوعی انگل تک یاخته‌ای که از طریق مقاربت جنسی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود علائم آن شامل:

علائم و نشانه ها ی بیماری: ترشح واژینال رقیق که غالباً کف آلود و زرد رنگ مایل به قهوه ای با بوی بد می باشد و بسیار محرک است از نشانه های شایع این بیماری است .

ایجاد التهاب و قرمزی واژن ، ظهور نقاط خونریزی دهنده همانند دانه های توت فرنگی در مخاط واژن و سرویکس در هنگام معاینه دیده می شود.

قسمت تحتانی شکم درد ناک می شود . قسمت هایی از واژن نیز می تواند متورم و درد ناک شود.

این علائم معمولا بلافاصله بعد از قاعدگی یا درحین حاملگی پیشرفت می کند.

درمان بیماری: مترونیدازول بهترین و مؤثرترین درمان برای تریکومونیازیس می باشد . هر دو شریک جنسی زن و مرد باید به طور همزمان از دارو استفاده کنند. در طول درمان در صورت نزدیکی استفاده از کاندوم الزامی می باشد. معمولا از مترونیدازول به صورت 2 گرم تک دوز استفاده می شود. در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، باید به بیمار مترونیدازول mg 500 دو بار در روز به مدت 7 روزتجویز شود.

برای پیشکیری از عفونت های واژن از ژل ها استفاده کنید:

از این رو پزشکان متخصص زنان و زایمان استفاده از ژل های بهداشتی را برای حفظ تعادل محیط واژینال توصیه می کنند. ژل های بهداشتی به سبب بهره گیری از گیاهان موثر نقش مهمی در تعادل PH همچنین ضدعفونی کردن محیط واژن دارد. گیاهان شناخته شده با اثرات کاملا درمانی نظیر آویشن، آلوئه ورا و بابونه با اثرات ضدعفونی کنندگی، ضدقارچی و ضدباکتریایی و تنظیم PH محیط از بهترین گیاهان برای استفاده در این محصول است.

آخرین مقالات