عمل جراحی بینی(رینوپلاستی): روش، عوارض و هزینه

رینوپلاستی یا جراحی بینی نوعی جراحی زیبایی است که شکل و اندازه بینی را تغییر داده و باعث می‌شود اعضای صورت متناسب با یکدیگر به نظر برسند. یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی زیبایی بینی، تغییر شکل بینی است  که می‌تواند کاملا طول، عرض و شکل بینی شما را تغییر داده و شما را از شر برآمدگی‌هایی که برایتان ناراحت‌کننده هستند خلاص کند. همچنین جراحی بینی می‌تواند یک روش اصلاح‌کننده برای افرادی باشد که دچار مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی بوده و یا بینی آنها آسیب دیده است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]
اگر بینی شما بیش از اندازه بزرگ، خیلی کوچک، خیلی پهن و بیش از حد نوک تیز است، اگر کج بوده و تنفس از یک یا هر دو طرف بینی برای شما مشکل است، اگر چنین مشکلاتی دارد، شما یک مورد مناسب برای رینوپلاستی هستید.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی، قبل از اینکه به شما بگویند که چگونه می‌توانید نه تنها به تغییرات مورد نظرتان برسید، بلکه بین اعضای صورتتان نیز هماهنگی برقرار کنید، برآمدگی گونه‌ها، خط فک، ضخامت و کیفیت پوست و ابعاد کلی بینی شما را در نظر می‌گیرند. پزشک می‌تواند ویژگی‌های کنونی بینی شما که باعث کاهش زیبایی صورتتان شده را بهبود بخشد. برای آشنایی بیشتر با جراحی زیبایی بینی می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس بگیرید. همکاران ما در کلینیک رازی آماده ارائه مشاوره و یا رزرو نوبت برای شما هستند.[/alert]

مزایا


 • حتی کوچک‌ترین تغییر در بینی شما می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شما داشته باشد. برای اکثریت افراد، جراحی بینی نتایج بسیار رضایت‌بخشی دارد. آشکارترین مزیت رینوپلاستی، افزایش اعتماد به نفس حاصل از افزایش زیبایی بینی است.
 • داشتن یک بینی متقارن باعث افزایش جذابیت شما می‌شود. این یک قانون کلی است به خوبی ثابت شده است که تقارن چهره باعث افزایش جذابیت فرد در نظر دیگران می‌شود. اگر بینی شما خارج از مرکز صورت یا نامتقارن باشد، می‌تواند جذابیت شما را کاهش دهد. جراحی بینی به راحتی می‌تواند این مشکل رفع تعادل را به صورت شما برگرداند.
 • بینی بزرگ و یا بیش از حد برجسته می‌تواند توجه دیگران را جلب کرده و باعث شود دیگران فرد را مسخره کنند. رینوپلاستی با تغییر اندازه و شکل بینی باعث نمایان شدن دیگر ویژگی‌های صورت می‌شود. بسیاری از افراد پس از جراحی بینی احساس فیزیکی و ذهنی بهتری دارند، به خصوص اگر بینی آنها باعث مسخره شدن آنها در دوران کودکی و نوجوانی بوده باشد.
 • جراحی بینی برای کسانی که به دلیل شکل بینی دچار مشکلات تنفسی هستند نیز مزایای بسیاری دارد. جراحی بینی‌ها را باز کرده و تنفس را برای فرد راحت‌تر می‌سازد. همچنین می‌تواند برای رفع نقص‌های مادرزادی مانند انحراف غضروف یا بینی نامتقارن موثر بوده و علائمی که ممکن است بر کل سیستم گردش خون تاثیر گذارند را نیز کاهش دهد. 

متقاضیان


مردان و زنان هر سنی می‌توانند متقاضی مناسب برای جراحی بینی باشند. این جراحی معمولا بر روی کودکان یا نوجوانان زیر 15 سال انجام نمی‌شود زیرا رشد بینی آنها کامل نشده است. متقاضیان ایده آل، افرادی هستند که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، اما انتظارات واقعی از جراحی دارند. اگر شما هر کدام از نگرانی‌های زیر را داشته باشید، شما یک فرد مناسب برای جراحی بینی هستید:

 • بینی بیش از حد بزرگ یا بسیار کوچک در مقایسه با دیگر ویژگی‌های صورت
 • وجود یک برآمدگی یا قوز بر روی پل بینی
 • بینی بیش از حد پهن
 • بینی دارای نوک برجسته، رو به پایین، گرد و بزرگ
 • بینی دارای سوراخ تنگ
 • بینی کج، نامتقارن یا بدشکل
 • بینی شکسته یا مجروح شده در حادثه
 • وجود مشکلات تنفسی به علت ساختار بینی

انتظارات واقع‌بینانه از جراحی رینوپلاستی بسیار مهم است. بهترین متقاضیان جراحی بینی افرادی هستند که با شرایط خود را وفق داده و در غیر این صورت از زندگی خود راضی هستند.

انواع روش های رینوپلاستی


دو نوع اصلی جراحی بینی وجود دارد: رینوپلاستی بسته و رینوپلاستی باز.

رینوپلاستی بسته

این عمل شامل ایجاد برش‌هایی درون سوراخ بینی است. برش‌ها جایی ایجاد می‌شوند که بعد از بهبودی کاملا غیر قابل تشخیص خواهند بود. این نوع جراحی معمولا به سرعت التیام یافته و دوره بهبودی کوتاهی دارد. رینوپلاستی بسته به جراح این امکان را می‌دهد که استخوان و غضروف را بردارد، اما این کار تا زمانی که نیاز به انجام کارهای مهمتری هست، مناسب نیست.

رینوپلاستی باز

این عمل شامل یک برش کوچک بین سوراخ‌های بینی و داخل بینی است. در این عمل، جراح انعطاف پذیری و میدان دید بیشتری در طول درمان دارد، اما عمل تهاجمی است و بنابراین دوره بهبودی بیشتر و تورم و کبودی بیشتری دارد.

روش کار


جراحی بینی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود، هر چند که این عمل می‌تواند با بی حسی موضعی یا داروی خواب آور نیز انجام شود. این عمل یک تا دو ساعت طول کشیده و می‌تواند در یک کلینیک یا بیمارستان به طور سرپایی انجام شود. ممکن است لازم باشد که یک شب بستری شده و در بیمارستان بمانید اما در اکثر موارد پس از چند ساعت قادر به رفتن به خانه خواهید بود.
جراح با ایجاد یک برش در داخل بینی یا در امتداد پوست جداکننده‌ی سوراخ‌های بینی، که به نام کلوملا شناخته می شود، عمل را شروع می‌کند، تا بتواند غضروف و استخوان زیر آن را باز کند. در بعضی از موارد بینی شکسته و دوباره جوش خورده است. در چنین مواردی جراح غضروف و استخوان را می‌تراشد تا شکل مورد نظر را ایجاد کند.
سپس جراح پوست را دوباره روی محل کشیده و با استفاده از یک اسپلیت کمک می‌کند که بینی شکل جدید خود را حفظ کند. اگر بینی شما کوچک‌تر نشود، ممکن است بینی فقط با نوار بسته شده و به بخیه نیاز نباشد. اگر بخیه استفاده شود، معمولا به خودی خود جذب شده و نیازی به کشیدن نخ بخیه نیست. اگر جراح شکافی روی پوست بین سوراخ‌های بینی ایجاد کند، باید آن را بخیه بزند و در این صورت باید یک هفته پس از عمل بخیه‌ها کشیده شوند.

روش انجام عمل جراحی شما به نوع جراحی بینی مورد نیاز شما بستگی دارد.

بهبودی


پس از عمل جراحی، شما خواب آلود بوده و قادر به رانندگی نیستید پس طوری برنامه ریزی کنید که یک دوست یا یکی از اقوام  شما را به منزل ببرد. همچنین یک ایده خوب این است که فردی چند روز پس از عمل جراحی از شما مراقبت کند زیرا شما باید استراحت کرده و نباید خودتان را درگیر کاری کنید. توصیه می‌شود که در رختخواب بمانید و حداقل برای 24 ساعت اول بعد از عمل، سر خود را بالا نگه دارید.
بینی شما پس از عمل جراحی دردناک بوده و تورم و کبودی خواهد داشت. بعضی از افراد نیز پس از عمل جراحی زیبایی بینی، چشمهایشان سیاه خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ در اطراف بینی ، اما نه مستقیم روی بینی، به کاهش تورم کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است خونریزی داشته باشید و حداقل یک هفته نباید چیزی را فوت کنید. اکثر این عوارض پس از دو تا سه هفته بعد از عمل جراحی برطرف می‌شوند، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملا بهبود یابید.

هر گونه درد و ناراحتی را می‌توان با داروهای تسکین دهنده کاهش داد. همچنین ممکن است جراح برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند که باید طبق دستورالعمل استفاده شوند.
هفته اول بعد از عمل جراحی، شما باید در هنگام خواب با سر و شانه‌های رو به بالا بخوابید تا تورم و کبودی را به حداقل برسانید و از خم شدن اجتناب کنید زیرا این کار ممکن است جریان خون به بینی و در نتیجه تورم و خونریزی پس از عمل را افزایش دهد.
پانسمان بینی پس از چند روز برداشته شده و اسپلینت (که بینی را پس از جراحی پوشش می‌دهد) و / یا بخیه‌ها یک تا دو هفته بعد برداشته می‌شوند.
اغلب پس از جراحی بینی ممکن است احساس بدی داشته و دوست نداشته باشید به محل‌های عمومی بروید تا زمانی که کبودی و تورم کاهش یابد.

هزینه


هزینه عمل جراحی زیبایی بینی با توجه به نوع مشکل بینی و پیچیدگی آن و همچنین بر اساس روند عمل متفاوت است. این هزینه‌ها شامل دستمزد پزشک و هزینه بیمارستان و بیهوشی می‌باشد که قیمت عمل بینی را در شهرهای مختلف تغییر می‌دهد.

آخرین مقالات