عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

جراحی چانه بسته به نیاز بیمار خاص شامل هم جلو کشیدن چانه و هم عقب کشیدن چانه است. در حالی که در هنگام جراحی پلاستیک اغلب تمرکز بر روی ویژگی‌های صورت مانند بینی و گونه است، نیمرخ چانه برای ایجاد تعادل بین ویژگی‌ها و ایجاد یک نیمرخ متناسب ضروری است. با تنظیم اندازه و شکل چانه، بقیه صورت نیز به نسبت جذاب‌تر می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]
اگر بر این باورید که چانه شما نسبت به دیگر قسمت‌های صورتتان بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک است، ممکن است بخواهید جنئوپلاستی یا مینوپلاستی را در نظر بگیرید. جراحی فک با متعادل ساختن اندام‌های صورت باعث بهبود چهره می‌شود. متخصصین ما در کلیینیک زیبایی رازی با شما ملاقات خواهند کرد تا درباره اینکه چگونه عمل جراحی می‌تواند ویژگی‌ها و ابعاد صورت شما را بهبود بخشد با شما صحبت کنند. آنها با خوشحالی به سوالات شما و مسائل مربوطه پاسخ خواهند داد. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت از متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 02188334029  و  02188333259 تماس حاصل فرماید. [/alert]

جلو کشیدن و عقب کشیدن چانه


عقب کشیدن چانه نوعی عمل برجسته کردن چانه است که اندازه و احتمالا شکل چانه را تغییر می‌دهد تا چانه کوچک‌تر به نظر برسد. جراحی چانه برای افرادی مناسب است که چانه بزرگ دارند که در مقایسه با دیگر قسمت‌های صورت نامتناسب به نظر می‌رسد. اگر چه ممکن است عمل جراحی چانه به تنهایی انجام شود، بسیاری از افرادی که تصمیم به انجام عمل کوچک کردن چانه دارند، همزمان از دیگر روشهای زیبایی صورت نیز استفاده می‌کنند.
جنئوپلاستی یا بزرگ کردن چانه یک روش جراحی برای تغییر شکل یا بزرگ کردن چانه به منظور ایجاد برآمدگی و ظاهر بهتر است. این عمل می تواند با بزرگ کردن چانه نسبت به بینی نیمرخ چانه را متعادل کند.

داوطلبان


جراحی فک را می‌توان روی مردان و زنانی انجام داد که می‌خواهند نیمرخ قسمت پائین صورت خود را تغییر دهند. بیماران باید از سلامت خوبی  برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه از نتیجه‌ی جراحی داشته باشند. نگرانی‌های رایج در جراحی فک عبارتند از:

 • چانه ضعیف (چانه‌ای که تورفتگی دارد)
 • چانه‌ی برآمده (چانه‌ای که از خط فک جلوتر است)
 • چانه‌ای که در اثر افزایش سن حجم خود را از دست داده است.
 • چانه‌ای که نیاز به تغییر دارد تا بین اجزای صورت هماهنگی برقرار شود.

هرچند جراحی چانه ممکن است به تنهایی انجام شود، اما اغلب توصیه می‌شود که همراه با رینوپلاستی (جراحی بینی) انجام شود تا بین نیمرخ صورت هماهنگی برقرار شود.

مشاوره


پس از معاینه شما و بررسی سوابق پزشکی‌تان به منظور شروع جراحی فک، پزشک مشاور درمورد متغیرهایی که بر تصمیم‌گیری شما اثر می‌گذارند، که شامل جنیوپلاستی و منتوپلاستی، مانند طول، عرض و تقارن چانه، درجه برآمدگی مطلوب، و هزینه مورد انتظار است، صحبت می‌کند. بیمارانی که دندان‌هایشان عمل گاز زدن را بصورت نرمال و طبیعی انجام می‌دهند، اما چانه های ضعیف و عقب دارند، بهترین افراد برای انحام عمل جنیوپلاستی هستند.

پزشک عمل جلو کشیدن یا عقب کشیدن چانه را بر اساس ناهنجاری‌های چانه شما انجام می‌دهد. جنیوپلاستی زیبایی معمولا برای افزایش سایز و شکل چانه‌‌ای که عقب است انجام می‌شود و میزان انجام این کار به میزان تغییرات مورد نظر و آنچه پزشک می‌تواند با آناتومی خاص بدن شما انجام دهد بستگی دارد.

روش انجام جراحی فک


جلو کشیدن چانه

در این روش، پزشک شکافی داخل دهان ایجاد می‌کند تا از طریق آن به استخوان چانه دسترسی پیدا کند. قسمت پائین استخوان جدا شده به سمت جلو حرکت داده شده و در آنجا با سیم بسته می‌شود. سپس شکاف داخل دهان توسط بخیه بسته می‌شود. از آنجا که این جراحی از طریق یک شکاف داخلی انجام می‌شود، بیمار هیچ زخمی که قابل روئت باشد نخواهد داشت.

عقب کشیدن چانه

مراحل جراحی عقب کشیدن فک برای هر بیمار متفاوت است و به نتایج مورد نظر بیمار و آناتومی او بستگی دارد. در بسیاری از موارد، حذف قسمتی از استخوان چانه به منظور کاهش اندازه‌ی چانه ضروری است. این عمل معمولا دو تا سه ساعت طول می‌کشد و بیمار باید یک شب در بیمارستان یا مرکز جراحی بماند. اکثر جراحی‌های جنیوپلاستی از طریق شکافی که کاملا داخل دهان ایجاد می‌شود انجام می‌شوند تا هیچ زخم بیرونی و قابل رؤیتی وجود نداشته باشد. پزشک از طریق این شکاف داخلی به ساختار چانه و مقدار استخوانی که باید تراشیده یا تغییر شکل داده شود دسترسی خواهد داشت. پس از اتمام جراحی، پزشک داخل لب پایین را بخیه خواهد کرد.
این عمل به وسیله بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراحی بین یک تا دوساعت طول خواهد کشید، که این مدت زمان به پیچیدگی عمل بستگی خواهد داشت.

پس از جراحی


مرحله پس از عمل نیز، مانند مرحله پیش از عمل برای هر دو جراحی یکسان است. شما به ‌اتاق بهبودی فرستاده می‌شوید و هنگامی که اثر داروی بیهوشی از بین رفت و از خواب بیدار شدید، تحت نظر قرار خواهید گرفت. اگر در هنگام جراحی فک هرگونه عارضه‌ی جانبی جزئی مانند تغییر فشار خون، یا کم آبی وجود داشته باشد، توسط دارو برطرف می‌شود‌. از شما خواسته می‌شود که نام و تاریخ تولدتان را بگویید و اگر این موارد را درست گفتید می‌توانید دوباره خوابیده و به یک اتاق معمولی منتقل شوید.

در اتاق جدید، شما در تمام طول شب با مانیتور تحت نظر خواهید بود تا اطمینان جاصل شود که عکس العمل مضری نخواهید داشت. پس از اینکه مشخص شد که شما جراحی را با موفقیت گذرانده‌‌اید، یک پزشک شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که وضعیت شما برای رفتن به خانه مناسب است. شما باید توسط یک نفر به خانه برده شوید زیرا هنوز در اثر داروی بیهوشی خواب آلود هستید. این احساس سستی و خواب آلودگی تا چند روز پس از جراحی فک ادامه خواهد داشت و در طول این چند روز شما به استراحت و آرامش بیشتر از حد طبیعی نیاز خواهید داشت.

نتایج


نتایج جراحی فک بلافاصله مشخص می‌شوند، اما زمانیکه پوشش فشرده از روی فک برداشته شده و تورم و کبودی آن کمتر شوند، نتایج بیشتر آشکار و واضح می‌شوند. جراحی فک یک روش دائمی برای تغییر نیمرخ چانه است، بنابراین برای حفظ نتایج به درمان‌های بعدی نیاز نیست.

هزینه‌ی جراحی عقب کشیدن چانه به نوع جراحی و اینکه آیا جراحی به تنهایی یا بصورت ترکیبی (ترکیب با روش‌های دیگر) انجام شده بستگی دارد. در هنگام مشاوره درمورد هزینه با شما صحبت خواهد شد.

خطرات


هر نوع جراحی خطرات و عوارضی برای بیمار دارد. برخی از خطرات عمومی جراحی فک عبارتند از:

 • ناسازگاری با داروی بیهوشی
 • خونریزی
 • ایجاد لخته خون
 • کبودی
 • عفونت
 • تورم

برخی از خطراتی که مخصوص جراحی فک هستند عبارتند از:

 • نتایج نامتقارن در اثر بهبود ناجور یا در اثر انجام نادرست عمل توسط جراح
 • مشکل در خوردن و صحبت کردن در چند هفته اول پس از جراحی
 • احساس نارضایتی از جراحی که ممکن است نیاز باشد برای اصلاح آن جراحی‌های دیگری انجام شود.

از آنجا که جراحی عقب کشیدن فک شامل برداشتن قسمتی از بافت و استخوان چانه است، مهم است بدانید که نمی‌توان نتایج حاصل از جراحی را کاهش داد یا چانه را به حالت قبل بازگرداند. بلکه، اگر نتایج جراحی رضایت بخش نبود، می‌توان از ایمپلنت چانه برای بازگرداندن چانه به حالت قبل استفاده کرد. بنابراین، بیماران باید مطمئن باشند که می‌خواهند اندازه چانه‌شان کاهش یابد و باید آشکارا درمورد اهداف خود با جراح صحبت کنند.

آخرین مقالات