لک و پیس و درمان آن

پیسی یکی ازبیماریهای پوستی است که اگرشما و یا یکی ازنزدیکانتان به آن مبتلاهستید،باید برای درمان آن نزد متخصص پوست و مو بروید.این لکه های سفید به دلیل ازبین رفتن رنگدانه های پوست ( ملانین ) دربخش هایی ازپوست به وجود می آیند شما هم افرادی را دیده اید که بخش هایی ازپوست صورت و یا کاملاً سفید شده است ، مثل اینکه اصلا رنگی ندارد و یا یک کاسه شیر روی پوست دست شان خالی کرده اند.این بیماری است که آن را ” لک و پیس ” می گویند.شاید شما نام “برص” را شنیده اید که نام دیگرهمین بیماری است.

این لکه های سفید به دلیل ازبین رفتن رنگدانه های پوست ( ملانین ) در بخش هایی ازپوست به وجود می آیند.اگرشما تجربه این بیماری را داشته باشید ، می دانید که هجوم این لکه های سفید ( لک و پیس ) به پوست هر بخشی از بدن ممکن است رخ دهد ولی این لکه هاعلاقه شدیدی دارند که همزمان دردوطرف بدن به صورت قرینه ، سر و کله شان پیدا شود.با این حال صورت ، لب ها ، دست ها ، بازوها ، پاها و نواحی تناسلی بیشترین مناطقی هستند که قربانی ” ویتیلیگو ” یا همان پیسی می شوند. کسانی که به پیسی مبتلاهستند ، سلول های سازنده ملانین را در پوست خود از دست داده اند.ممکن است سلول های رنگ ساز را از بین ببرد ولی برخی مححقان اعتقاد دارند که سیستم ایمنی بدن که درحین ازبردن میکروب ها ، اشتباهاً علیه این ملانوسیت ها وارعمل شده و آنها را از پای درمی آورد.گاهی خود را از بین می برند ولی برخی محققان می گویند وجود یک نقص ارثی موجب حساس شدن سلول های رنگدانه ساز به آسیب می شود.

نشانه های بیماری

دکتر پوست باید بهک سیاه ،  بهک سفید وپیسگی سفید بدجنس را شناسایی نماید . شناسایی بهک سیاه هیچ مشکلی ندارد و به آسانی شناسایی می شود .اشکال در فرق گذاشتن میان لکه سفید است که آن را بهک سفید می نامیم و میان پیسگی سفید بدجنس . نشانی های فرق گذاربین این دو نوع ازلکه پوست به قرار زیر است : • 1- اگرلکه سفید بهک سفید باشد، مویی که بر آن می روید کاملاً به رنگ موی طبیعی انسان مبتلا به بهک است . موی سیاه یا خرمایی یاهرچه که باشد همانند موی سایر قسمتهای پوست انسان است که بر آن می روید . امابر لکه سفیدی که پیسگی باشدتنهاموی سفید می روید. • 2- در جای لکه پیسگی سفید پوست فرورفتگی دارد و با پوست سایر بدن برابر نیست، اما در حالتی که لکه بهکی باشد، یافرورفتگی اصلاً نیست و یا اگر باشد بسیار کم است. • 3- سوزن به جای لکه فرو براگر خون بیرون تراویدبدان، که بهک است و اگر ماده نمین آب سان تراویدبدان، که پیسگی است و این نوع شفاپذیر نیست. • 4-اگرلکه را با دست ماساژ دادی و سرخ رنگ شد، امیددر شفایش هست و این سرخ . شدن از اثرماساژبیشترسزاوار بهک است، اما اگر از ماساژ دادن با دست سرخ نشد، نشان از بدی و بدجنسی دارد. [فرق میان بهک سیاه و پیسگی سیاه چیست و چگونه هریک را خوب بشناسی؟ اگرلکه پوست اندازی کردوسفال ماننده شدوپولک پیدا شد، بدان، که پیسگی سیاه است و دخلی به بهک سیاه ندارد. وانگهی خود پیسگی سیاه هم حالات گوناگون دارد که باید آن ها را نیز از هم جدا کردوشناخت. نوعی پیسگی سیاه هست که زبر است و نوعی هست که زبر نیست و صاف است . در هر دو حالت یعنی لکه سفیدچه دربهک یادرپیسگی، صاف باشد بدتراز آن است که زبر باشد ودربهک سیاه و پیسگی سیاه مسئله برعکس است، تا صاف تر باشد، بهتر و سلامت تر است، زیراحتماً سیاه صاف تروصاف صاف بهک است.لکه سیاه پوست در رنگ تفاوت دارد، ممکن است از رنگ بدن بسیار فاصله گرفته باشد و سیاهی شدید باشد و گاهی می بینی که سیاهی تا این حدنیست که بگوییم زیاد ازشکل . پوست تجاوزکرده است . این حالت دوم، یعنی تارنگش نزدیکتربه رنگ پوست باشد سالم تر است . اگرلکه پوست از پوست عمیق تر را در بر گرفته است وبا ماساژقرمزنمی شود وبا نک سوزن خون از آن نمی چکد، یالکه جای زیادی را در بر گرفته است، امیدی به خوب شدنش نیست . اگرلکه پوست هردم در افزایش باشد، علامت آن است که مزاج ماده لکه زانیرومند است و هرچه بدان نزدیک می شودبا مزاج بدخودش سازگارش می کند و بیشتر سبب لکه برآوردن می شود، که این نشانی نیز از نشانی های بسیار بد است.

درمان لک و پیسی

استروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ به لكه‌های سفید و درمان لک و پیس كمك كند، بخصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید دست‌كم تا 3 ماه ادامه یابد تا بهبود قابل ملاحظه باشد. آماری كه در دنیا وجود دارد گویای موفقیت 30 تا 70 درصدی درمان بیماران با شیوه‌های سه‌گانه ذكر شده است. در حالی كه در روش ما آمار موارد موفق بالاتر و حدود 60 تا 80 درصد است. این روش ساده‌ترین و كم‌عارضه‌ترین شیوه درمانی است، اما اثربخشی آن به اندازه روش‌های درمانی دیگر نیست، با این حال در صورتی‌كه بیمار از پمادهای قوی‌تری استفاده كند، شاهد بروز عوارضی در نواحی مورد استفاده خواهد بود. داروهای استروئیدی در این شیوه درمان با تحریك سلول‌ها باعث تولید رنگدانه بیشتر یا مهاجرت سلول‌ها از نقاط سالم به نواحی درگیر بیماری می‌شوند. به نظر می‌رسد با وجود آن كه استفاده از لیزر و نور درمانی می‌تواند به خودی خود عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد، در مواردی كه بیماری شكل گسترده‌تری به خود گرفته است، انتخاب دیگری برای درمان لكه‌های پوستی باقی‌ نمی‌ماند. همان‌طور كه گفتید شدت آسیب سلول‌ها و سطح ضایعات ایجاد شده در مواردی ما را ناگزیر به استفاده از لیزرهای كم‌توان یا استفاده از طیف نور ماورای بنفش در روند درمان می‌كند. مسلما بیمارانی كه تحت این نوع درمان‌ها قرار می‌گیرند، باید تحمل خوبی داشته باشند. هدف اصلی در نور درمانی نیز افزایش رنگدانه است اما این روش نیز وقتگیر است و بیمار باید مراقبت كافی را برای جلوگیری از عوارض اشعه كه گاهی هم شدید است داشته باشد. به علاوه قرار گرفتن بیمار در معرض نورآفتاب می‌تواند عوارض درمانی را تشدید كند. روش دیگری هم كه البته همیشه به كار گرفته نمی‌شود، عبارت است از بی‌رنگ كردن باقیمانده پوست بدن تا با لكه‌های سفید همرنگ شود. این روش درمانی برای بیمارانی كه حداقل 50 درصد پوست آنها گرفتار است، توصیه می‌شود. به علاوه روش‌های دیگری هم به صورت موقت می‌توانند در این بیماران موثر باشند كه همانا استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خالكوبی كردن منطقه درگیر است تا همرنگ پوست شود، اما این روش همیشه نتیجه خوبی به همراه ندارد.

آخرین مقالات