لیفت و بالا کشیدن ابروها و پیشانی با تزریق و جراحی

لیفت ابرو که در بعضی‌اوقات به آن لیفت پیشانی نیز گفته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که جهت اصلاح و ترمیم خط ابرو و پیشانی انجام می‌شود. لیفت ابرو باعث اصلاح ابروهای افتاده، صاف کردن چروکهای پیشانی یا خط اخم بین دو ابرو می‌شود. این خطوط و چین‌ها باعث می‌شود شخص خسته، عصبانی و یا مسن به نظر برسد. معمولاً بیماران عمل لیفت ابرو و جراحی پلک را جهت کاهش چروکهای کنار چشم با هم انجام می‌دهند و یا اینکه جهت بهبود ظاهر پوست صورت، این عمل را با لیفت صورت همزمان انجام می‌دهند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر دارای چروک در پیشانی هستید عوامل زیادی وجود دارد که برای شما می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد و به وسیله آنها تشخیص داده شود چه روش لیفت ابرویی برای شما مناسبتر خواهد بود. متخصصین کلینیک زیبایی رازی قبل از انجام هر عمل جراحی ابتدا میزان چروکهای پیشانی، عمق آنها و محل خط موها را بررسی کرده و بهترین روش را برای عمل جراحی شما انتخاب خواهند کرد. عمل جراحی لیفت پیشانی و ابرو با بالا بردن ابروها در محل مناسب باعث ایجاد چهره‌ای زیباتر و جوانتر برای شما خواهند شد. روشهای مختلفی برای لیفت ابرو و پیشانی در کلینیک رازی ارائه می‌شود. در طول مشاوره می‌توانید نظرات و خواسته‌های خود را با متخصصین ما درمیان بگذارید تا به نتیجه دلخواه و مطلوب دست یابید. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند. [/alert]

[dopts id=”24″]

 

لیفت ابرو و پیشانی


این عمل معمولاً با تزریق بوتاکس و لیفت با کمک عمل جراحی و یا بدون عمل جراحی انجام می‌شود. روشهای جراحی مختلفی جهت بالا بردن ابرو به یک محل جوانتر و جذابتر در صورت وجود دارد. برخی از انواع لیفتهای ابرو لیفت موقت، لیفت آندوسکوپی و لیفت تاج ابروست. هر روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. پزشک با توجه به آناتومی بدن بیمار و انتظار بیمار از این عمل، روش مناسب را برای وی انتخاب خواهد کرد.

داوطلبان مناسب این عمل


بیشتر بیمارانی که تمایل به این عمل دارند می‌خواهند نشانه‌های بالا رفتن سن در صورت که شامل خطوط پیشانی و ابروهای افتاده است را برطرف کنند. ماهیچه های فوق فعال و عوامل وراثتی نیز در ظاهر و نمای پیشانی مؤثر می‌باشند. چین‌وچروک‌های پیشانی و ابروهای افتاده ممکن است باعث خسته و با عصبانی به نظر رسیدن شما شود. در این صورت با کمک عمل لیفت ابرو می‌توانید این نشانه‌ها را برطرف نمایید.

چنانچه شخصی دارای ویژگیهای زیر باشد جهت انجام عمل لیفت ابرو مورد مناسبی به حساب خواهد آمد:

 • از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی باشد.
 • با وجود اینکه بزرگسالان در هر سنی می‌توانند این عمل را انجام دهند ولی بهتر است بین 30 تا 60 سال سن داشته باشد.
 • دارای پوستی با خاصیت کشسانی باشد. در این حالت بدن سریعتر با انحناهای جدید خودش را وفق می‌دهد.
 • سیگار نکشد.
 • انتظاراتی واقع‌گرایانه از نتیجه عمل داشته باشد.

در موارد زیر داوطلب مناسبی برای این عمل نخواهید بود:

 • از نظر پزشکی از مشکلی رنج می‌برید که انجام عمل جراحی بالاکشیدن ابرو و پیشانی برای شما توصیه نمی‌شود.
 • از لحاظ ذهنی و روحی متزلزل هستید.

عمل لیفت ابرو چروک دور چشم و پف زیر چشم را درمان نمی‌کنند زیرا این عمل جراحی بر روی خطوط ابرو و قسمتی از صورت که بالای ابرو است تمرکز دارد. جهت رسیدن به این خواسته بسیاری از بیماران عمل جراحی پلک چشم و یا لیفت پوست صورت را همراه با عمل لیفت ابرو انجام می‌دهند.

 

روشهای مختلف لیفت ابرو و پیشانی


تزریق بوتاکس 

تزریق بوتاکس جهت بالا بردن ابروها بدون عمل جراحی استفاده می‌شود. بوتاکس ابرو در ماهیچه‌هایی که باعث افتادگی ابروها می‌شود تزریق می‌گردد. این عمل باعث شل شدن موقتی ماهیچه‌های مزبور شده و موجب بالا آمدن ابروها به میزان یک تا دو میلی‌متر می‌شود. این بالا آمدن ابروها بین 3 تا 4 ماه برقرار می‌ماند. این روش برای کسانی که خواهان بهبود زیبایی خود از طریق لیفت ابرو هستند مفید است. برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه عوارض جانبی تزریق بوتاکس و درمان ابرو شیطونی  را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

لیفت ابرو موقت 

در لیفت ابروی موقت شکافهای کوچکی در قسمت گیجگاه پیشانی و یا پوست کف سر ایجاد می‌شود. بیشتر شکافها در کف سر در طرفین پیشانی مخفی می‌شوند. از مزایای این روش این است که شامل یک عمل جراحی بسیار کوچک با کمترین میزان بریدگی در بدن است. ولی معایبی نیز دارد. این روش فقط برای 3 تا 4 سال جوابگو بوده، فقط قسمت خارجی ابرو بالا کشیده می‌شود و بر روی قسمتی از ابرو که نزدیک بینی است تأثیری ندارد. ممکن است در طرفین پیشانی جای زخم کوچکی ایجاد شود. این روش برای بیمارانی که سن بالاتری داشته، دارای چروکهای عمیقی در پیشانی هستند و تمایلی به عمل جراحی لیفت ابرو که مستلزم بریدگی‌های بیشتری در پوست است ندارند استفاده می‌شود.

لیفت ابروی آندوسکوپی

 

روش لیفت ابروی اندوسکوپی، روشی جهت بالا بردن ابرو بدون ایجاد بریدگی در پوست می‌باشد. در این روش تعدادی شکاف در پشت خط موها ایجاد می‌شود و پوست پیشانی لیفت شده و با کمک اندوسکوپ و یک دستگاه مخصوص به سمت بالاتر کشیده می‌شود. از مزایای این روش این است که شکافهای ایجاد شده در پوست کف سر مخفی می‌شوند. عیب این روش موقتی بودن نتیجه آن است که معمولاً 1 تا 3 سال پایدار می‌ماند. این روش برای افرادی که در میانسالی و تا اواخر دهه 30 هستند و افتادگی ابرو خیلی کمی دارند مفید خواهد بود.

 

لیفت تاج ابرو 

لیفت تاج ابرو یک روش سنتی لیفت ابروست که در آن شکافها در پشت خط موها و در کف سر ایجاد می‌شود. در این روش مقداری از پوست از کف سر جدا شده و ابروها و خط موها به سمت بالا کشیده می‌شود. در این روش شکافها در کف سر مخفی می‌شود و نتیجه عمل نسبت به بقیه روشها ماندگاری بیشتری دارد. عیب این روش اینست که پس از مدتی خط موها بزرگ می‌شود. برای برخی از افراد داشتن یک شکاف بزرگ در پوست کف سر، از لحاظ احساسی ناراحت‌کننده است.

زمان ریکاوری


نوع لیفت ابرویی که انجام داده‌اید در زمان ریکاوری و همچنین علائمی که در آن زمان ممکن است رخ دهد مؤثر است. به طور کلی در روش اندوسکوپی زمان ریکاوری کوتاهتر و علائم آن کمتر از روشهای لیفت ابروی باز (همراه با جراحی) و سنتی است؛ اما در روش لیفت ابروی باز امکان تغییر ظاهر پوست بیشتر است. پس از عمل، لازم است بیمار تا چندین روز سر خود را بالا نگه دارد. در این چند روز در موقع خواب لازم است با قرار دادن چندین بالش در پشت بیمار باعث بالا نگه داشتن سر او شد. این کار باعث بهبودی سریعتر بیمار و کمتر شدن تورم در محل عمل می‌شود. علاوه بر تورم ممکن است عوارضی مانند درد، قرمزی، خارش، سوزش و یا بی‌حسی در محل عمل مشاهده شود. هنگام بروز درد معمولاً از مسکن‌ها جهت تسکین آن استفاده می‌شود. برخی اوقات این کبودی تا چشمها و گونه‌ها گسترش پیدا می‌کند که معمولاً پس از یک هفته بعد از عمل بهبود می‌یابد. اگر در عمل جراحی شما از بخیه استفاده شده باشد، بخیه‌ها پس از یک یا دو هفته کشیده می‌شوند. بخیه زدن معمولاً برای اکثر لیفتهای ابروی باز مورد نیاز است. ممکن است در روش اندوسکوپی نیازی به استفاده از بخیه نباشد. برای بیشتر بیماران در چند روز اول پس از عمل از پانسمان و گاز جراحی بر روی پیشانی و ابروها استفاده می‌شود. ممکن است پزشک جهت خارج کردن هرگونه مایعات اضافی، از جاسازی نوعی لوله در محل عمل بهره گیرد. جراحان بعد از عمل دستوراتی جهت بهبودی سریع‌تر به بیمار ارائه می‌دهند. این دستورات شامل تعویض پانسمان، استفاده از پماد و یا موارد لازم دیگر است که نیاز است بیمار از آن‌ها پیروی کند.

موارد خطرزا


برخی عوامل پرخطر در عمل لیفت ابرو وجود دارد که لازم است قبل از انجام عمل با پزشک متخصص در مورد آن صحبت و اطلاع حاصل شود.

 • عوارض پس از بی‌هوشی
 • عفونت
 • آسیب‌دیدگی عصبها
 • جای زخمها
 • اختلالات پوستی و تغییر رنگ آن
 • ریزش موقت موی سر در اطراف محل شکافها
 • تورم طولانی‌مدت
 • عدم تقارن صورت
 • سوزش یا خشکی چشم
 • ناهنجاری در پلک چشم
 • امکان نیاز به عمل مجدد جهت اصلاح

حتماً قبل از انجام عمل در مورد موارد فوق با پزشک جراح صحبت و مشورت کنید.

هزینه


چندین هزینه پایه‌ای در عمل لیفت ابرو وجود دارد. هزینه دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده شده در بیمارستان یا کلینیک جراحی، هزینه بیهوشی کلی که برای جراحی لیفت ابرو انجام می‌شود. هزینه دستمزد جراح و در نهایت روشی که شما و پزشکتان جهت انجام عمل انتخاب می‌کنید نقش مهمی در هزینه عمل خواهد داشت.

 

آخرین مقالات