لیپوساکشن چیست؟ مزایا، عوارض و هزینه

ورزش و رژیم غذایی دو راه مناسب برای داشتن وزنی متناسب هستند. اما اگر تلاش‌های شما برای از بین بردن چربی‌های موضعی به کمک این روش‌ها، بی‌نتیجه مانده است،  شاید وقت آن است که به فکر راه‌حلی جایگزین مانند لیپوساکشن باشید.  لیپوساکشن، روشی جراحی است که در آن از نیروی مکش برای بیرون کشیدن چربی‌های موضعی هدف استفاده می‌شود و بدن شما بدین طریق فرم داده می‌شود. این روش، نتایجی طبیعی و خوشایند ایجاد می‌کند.

بسیاری از زنان دارای نواحی از چربی‌های موضعی در بدن خود هستند که نسبت به ورزش کردن مقاوم است و به همین خاطر به روش لیپوساکشن رو می‌آورند. عدم از بین رفتن این چربی‌ها می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها دراین‌بین، عوامل ژنتیکی است. لیپوساکشن دارای انواع مختلفی است، اما اصول همه‌ی آن‌ها با یکدیگر یکسان است و در تمامی این تکنیک‌های چربی‌ها با کمک ساکشن، بیرون کشیده می‌شوند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که ساعت‌های زیادی را در باشگاه ورزشی می‌گذرانید یا رژیم‌های سخت غذایی را دنبال می‌کنید، تا تغییر کوچکی در اندام و ظاهرخود ایجاد کنید، لیپوساکشن روش درمانی مناسبی است که با مراحل بسیار ساده و با تاثیر طولانی مدت، شما را به هدفتان می‌رساند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی در طی جلسه مشاوره پس از بررسی شرایط بدنی شما، روند انجام کار و دوران بهبودی و نتیجه پس از آن را برای شما توضیح می‌دهند. اگر برای انجام لیپوساکشن و یا انتخاب روش مناسب برای لاغری نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره دارید، می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید. [/alert]

مزایا


انجام لیپوساکشن مزایایی دارد از جمله:

 • روش جایگزین بسیار مناسبی برای جراحی‌های تهاجمی‌تر است و به روشی ایمن و بدون ایجاد برش‌های بزرگ چربی‌های موضعی را از نواحی خاصی مانند شکم، ران، غبغب و سینه‌ی بزرگ مردان ( ژنیکوماستی) حذف می‌کند.
 • فرم بدن شمارا متعادل کرده و برآمدگی‌های ناخوشایند بدن مانند چاقی ران و شکم که موجب ظاهر گلابی‌شکل در مردان می‌شود را برطرف می‌کند
 • این روش، با برداشتن چربی‌های اضافه‌ی غبغب، نتایج جراحی‌های زیبایی مانند لیفت صورت را بهبود می‌دهد.
 • لیپوساکشن با برداشتن چربی‌های موضعی مقاوم و فرم دادن به بدن، نتایج به‌دست‌آمده از ورزش و رژیم غذایی را بهبود می‌دهد.

کدام نواحی از بدن را می‌توان با لیپوساکشن درمان کرد؟


لیپوساکشن شکم

چربی‌های شکمی بیش از هر ناحیه دیگری مورد تحت عمل جراحی لیپوساکشن قرار می‌گیرند، زنانی که زایمان انجام داده‌اند، عضلات شکمی ضعیفی دارند و به همین خاطر ناحیه زیر شکم آن‌ها حالت افتاده پیدا کرده و به سمت پایین متمایل می‌شود و چربی‌ها در این ناحیه تجمع پیدا می‌کنند. انجام لیپوساکشن در این ناحیه معمولاً نتایج خوبی در پی دارد. اما در مواردی که چربی و افتادگی پوست شکم زیاد است باید جراحی زیبایی شکم انجام شود.

بازوها

کوچک کردن بازوها انحصاراً در زنان انجام می‌شود. چربی‌های تجمع یافته در زیر بازو در این روش استخراج می‌شوند. بسیاری از زنان دوست دارند لباس‌های آستین‌کوتاه یا بدون آستین بپوشند اما به خاطر شکل بازوهای خود نگران هستند. با انجام لیپوساکشن چربی‌های اضافه این ناحیه برداشت ه‌شده و بازوها فرم زیبایی می‌گیرند.

ران‌ها

برداشتن مقدار بیش ‌از حدی از چربی از ناحیه ران‌ها می‌تواند موجب تشکیل برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی در پوست شود. با توجه به میزان چربی اضافه‌ی موجود در این ناحیه ممکن است بیش از یک جلسه لیپوساکشن برای استخراج چربی‌های ران انجام شود.

باسن

برای رسیدن به بهترین نتایج پزشکان معمولاً از کانولاهای کوچک در ناحیه باسن استفاده می‌کنند و چندین برش کوچک در این ناحیه ایجاد می‌کنند تا بتوانند در حین کوچک کردن باسن (کوچک کردن باسن)  تقارن آن را حفظ کنند. با تغییر فرم این ناحیه و حذف چربی‌های اضافه، لباس‌های شما به تنتان بهتر اندازه می‌شوند.

کمر

نواحی مختلفی در کمر وجود دارند که چربی‌ها در آنجا تجمع یافته و می‌توان با کمک لیپوساکشن این چربی‌ها را استخراج کرد. برای مثال ناحیه زیر کتف و بالای کمر، ناحیه نزدیک به زیر بغل، میانه‌ی پایین کمر در نزدیکی استخوان دنبالچه و بالای کمر در نزدیکی گردن، از جمله این نواحی هستند.

متقاضی مناسب برای لیپوساکشن


اگر چربی‌های موضعی در بدن خوددارید که نسبت به رژیم غذایی و ورزش کردن مقاوم هستند انجام لیپوساکشن می‌تواند راه‌حل جایگزین مناسبی برای شما باشد. در نظر داشته باشید که لیپوساکشن، راه درمان چاقی نیست.

به‌طورکلی، کاندیدهای مناسب برای انجام لیپوساکشن افرادی هستند که:

 • نهایتاً 30 درصد با وزن ایده‌آل تفاوت وزنی دارند.
 • پوستی منسجم یا قابلیت ارتجاعی بالا دارند.
 • حجم عضلانی خوبی دارند.

قبل از جلسه درمانی


میزان موفقیت و ایمنی جراحی لیپوساکشن شما تا حدود زیادی به صداقت شما در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه بستگی دارد پزشک در مورد سلامت شما و سبک زندگی که دارید از شما سؤالاتی می‌پرسد. شما همچنین باید در مورد دلایل انجام این جراحی، انتظارات و نتایج دلخواه خود به‌ دقت به جراح توضیح دهید. برخی از اقدامات مهمی که از شما خواسته می‌شود قبل از لیپوساکشن انجام دهید، عبارت‌اند از:

 • قطع مصرف سیگار
 • توصیه در مورد داروهایی که نباید مصرف کنید.
 • تعیین زمان مصرف داروهای تجویزشده
 • نحوه‌ی شست و شوی صحیح بدن
 • پرهیز‌های خوردن و آشامیدن در شب قبل از جراحی

چگونگی انجام لیپوساکشن


در ابتدا جراح یک برش بسیار کوچک در پوست ایجاد می‌کند و سپس یک لوله‌ی باریک توخالی (به نام کانولا) را وارد فضای زیرپوستی می‌کند تا از طریق آن، بافت چربی را بیرون بکشد. برخی از دستگاه‌های لیپوساکشن دارای تکنولوژی تولید امواج صوتی هستند که این امواج، برداشتن بافت چربی را آسان‌تر می‌کنند. پزشکان برای کاهش احتمال خونریزی و درد بیمار بعد از لیپوساکشن، ترکیبی از ماده بی‌حسی و آدرنالین را در رگ بیمار تزریق می‌شکنند. شکل نهایی بدن شما بعد از برطرف شدن تورم و کنار رفتن مایعات تجمع یافته، مشخص می‌شوند. نتایج به‌دست‌آمده از لیپوساکشن تا زمانی که شما رژیم غذایی سالمی داشته و به‌طور منظم ورزش می‌کنید، ماندگار خواهند بود. اما اضافه کردن وزن بدن، موجب می‌شود که نتایج لیپوساکشن به ‌تدریج از بین بروند.

 بهبودی


بلافاصله بعد از جراحی لیپوساکشن، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. در این اتاق، وضعیت شما به ‌دقت تحت نظر خواهد بود. ممکن است یک لوله‌ی کوچک در زیر پوست شما قرار داده شود تا مایعات تجمع یافته از طریق ان خارج شوند. پزشک ممکن است برای کاهش احتمال بروز عفونت، داروهای آنتی‌بیوتیک را تجویز کند. ممکن از بعد از لیپوساکشن، احساس درد داشته باشید اما به شما کمک می‌کنیم که درد خود را تسکین دهید و تا جای ممکن احساس راحتی داشته باشید. ممکن است تیم پزشکی، در اطراف ناحیه درمان شده یک بانداژ لاستیکی با اسفنجی قرار دهند و یا گن فشاری مخصوص به تن شما کنند تا فرم ناحیه موردنظر به شکل دلخواه در بینید. جراح شما به شما خواهد گفت که چگونه پانسمان خود را عوض کنید  و دوش بگیرید و همچنین به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید پانسمان زخم خود را به‌طور کامل بردارید.

روند بهبودی هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. روز بعد از انجام لیپوساکشن، احتمالاً تیم مراقبتی کلینیک از شما می‌خواهند که چند قدمی راه بروید تا خون در بدن شما به جریان بیافتد. همچنین پزشک به شما توصیه می‌کند که در دوران بهبودی، از سیگار کشیدن و مصرف برخی داروهای خاص اجتناب کنید.

بعد از لیپوساکشن، ناحیه مورد نظر متورم و کمی کبود خواهد بود که این امری طبیعی است. تورم ایجادشده ظرف یک هفته پس از جراحی برطرف می‌شود. کبودی ممکن است تا سه هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد و بی‌حسی پوست نیز ممکن است تا چند هفته طول بکشد. بخیه‌های شما معمولاً ظرف 10 روز کشیده می‌شوند.

هر چند شما می‌توانید بعد از چند روز به محل کار خود بازگردید اما حدود یک الی دو هفته طول می‌کشد که بتوانید به‌طور کامل و مانند قبل به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. میزان چربی برداشته‌شده در حین جراحی، تعیین می‌کند که طول دروه ریکاوری و بهبودی پس از عمل چقدر طول می‌کشد.

نتایج


بعد از برطرف شدن تورم، خواهید دید که فرم بدن شما تا 6 هفته بعد به ‌تدریج بهتر و بهتر می‌شود. کنترل کردن وزن و داشتن سبک زندگی سالم به شما کمک می‌کند که نتایج به ‌دست‌آمده ا لیپوساکشن را حفظ کنید.

خطرات


علاوه بر خطرات ناشی از بیهوشی، سایر خطرات احتمالی لیپوساکشن عبارت‌اند از:

 • خونریزی
 • کبودی شدید
 • تغییر رنگ خفیف پوست
 • بی‌حسی و گزگز پوست (که موقتی بوده و بعد از چند هفته برطرف می‌شود)
 • تورم

علاوه بر این ممکن است نتایج به ‌دست‌آمده از لیپوساکشن نامتقارن، مواج یا ناهموار باشد. لیپوساکشن ممکن است نتواند مشکل سلولیت شمارا برطرف کند. تمامی افراد، متقاضی مناسبی برای انجام لیپوساکشن نیستند و ممکن است با توجه به شرایط خاصی که شما دارید، خطر بروز عوارض ناشی از این جراحی در شما، بیش از سایرین باشد.

 هزینه


هزینه‌ی انجام لیپوساکشن به میزان چربی استخراج‌ شده و ناحیه درمان شده بستگی دارد. همچنین ممکن است همراه با لیپوساکشن عمل جراحی زیبایی دیگری نیز انجام شود. هزینه‌ی نهایی درمان شما، به تعداد نواحی بستگی دارد که تحت درمان قرارگرفته‌اند. شرایط هر بیمار با بیماران دیگر متفاوت است. بهترین راه برای اطلاع از هزینه‌ی  لیپوساکشن شما این است که با پزشک مشاوره کنید و مورد ارزیابی و معاینه قرار بگیرید.

آخرین مقالات