مراقبت های بعد از عمل بینی

فرآیند بهبودی پس از جراحي پلاستيك بینی در دستيابی به نتايج بلندمدت نقشی مهم ايفا می‌کند. داشتن انتظارات واقع‌بینانه و كمك به تسريع روند درمان مستلزم آگاهی از جوانب مختلف بهبودی است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

مراقبت صحيح پس از عمل زيبايی بينی در بهبود سلامت بينی جديد شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بازگشت به فعالیت‌های روزمره نقشی بسيار حياتی دارد.اگر تصميم داريد كه با داشتن يک بينی جديد بر زيبايی چهره خود بيفزاييد، متخصصین کلینیک زیبایی رازی شما را از بايدها و نبايدهای پس از جراحی زيبايی بينی آگاه می‌کنند. در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی، و يا تعيين وقت ملاقات از طريق شمار‌ه‌های 02188334029 و  02188333259  با ما تماس حاصل نماييد.[/alert]

 انتظارات دوره بهبودی


قبل از جراحی زيبايی بینی، توضيحاتی دقيق در مورد انتظارات شما در دوره بهبودی و فهرستی از مراقبت های بعد از عمل بینی در اختيار شما قرار خواهد گرفت. در زير به نكاتی اشاره‌شده است كه شما را در درك بهتر از چگونگی يك روند بهبودی مناسب كمك می‌کند. انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل بینی در تسریع روند بهبودی، تاثیر بسزایی دارد.

آتل

به‌منظور محافظت از بينی، پس از اتمام جراحی یک آتل آلومینیومی كوچك بر روي بينی شما قرار داده می‌شود. این آتل آلومينيومی پنج تا هفت روز پس از عمل، برداشته خواهد شد.

اسپلينت داخل بينی و گچ روی بينی 

پیشرفت‌های حاصل در جراحی زيبايی بینی در طی سال‌های متمادی، نياز به استفاده از گچ بر روی بينی پس از جراحی را مرتفع ساخته است. به‌جای استفاده از گچ، ما ترجيح می‌دهیم كه براي ايجاد ثبات در ساختار داخلی بينی، از آتل سيليكونی نرم در طول هفته اول استفاده نماييم. این اسپلينت‌های موقت مجرای بينی را به‌طور كامل مسدود نمی‌کنند. اسپلينت‌های پره‌ای همراه با آتل پنج تا هفت روز پس از عمل برداشته خواهند شد.

احتقان

تورم پس از جراحی ممكن است به بسته شدن كامل يا بخشی از مجرای بینی شما منجر شود. اما، در صورت استفاده از اسپلينت‌های پلاستيكی موقت نبايد اين انسداد به‌طور كامل رخ دهد. به‌منظور بهبود اين علائم، می‌توانید از داروهای ضد احتقان بدون نسخه يا تجويزی (به‌عنوان‌مثال سودافد) استفاده كنيد.

محل قرار گرفتن سر

قرار دادن سر و بينی در محلی بالاتر از قلب، می‌تواند به كاهش تورم و درمان کبودی بعد از عمل بینی كمک كند.

ترشحات بینی

به‌منظور ممانعت از ريزش خون يا ترشحات بينی پس از جراحی، يك گاز در زير سوراخ‌های بینی قرار داده می‌شود. استفاده از اين گاز تنها براي 24 تا 48 ساعت اول بعد از جراحی لازم است. گاز بايد پس از تمیز کردن بینی، و یا در صورت لزوم تعويض شود. در صورت عدم نياز می‌توانید چسب روي بينی را بازکرده و گاز را خارج نماييد. داخل سوراخ‌های بینی را با استفاده از گوش پاک‌کن آغشته به پراكسيد هيدروژن به‌طور مداوم تميز نماييد. سپس برای ممانعت از خشك شدن ترشحات خونی تا زمان مراجعه بعدی به پزشك لايه نازكی از پماد آنتی‌بیوتیک (موپيريسين)‌ را در محل استفاده نماييد.

خون خشک‌شده در سوراخ‌های بینی 

پس از جراحی، احتمال خونريزی و ترشح از بينی وجود خواهد داشت كه به‌طورمعمول يك يا دو روز ادامه دارد. برای جلوگیری از خشك شدن خون، می‌توانید پره‌های داخل سوراخ‌های بینی را با گوش پاک‌کن‌آغشته به پراکسید هیدروژن تميز نماييد. بهتر است اين كار را با يك حركت چرخشی ملایم انجام دهيد. سپس از یک‌لایه نازك پماد موپريسين در محل استفاده نماييد.

بخیه‌های خارجی

بخیه‌های خارجی پس از پنج تا هفت روز كشيده می‌شوند. می‌توانید نواحی برش را با گوش پاک‌کن آغشته به پراکسید هیدروژن تميز نماييد، و مقداري پماد موپريسين را دو تا سه مرتبه در روز بر روی نواحی برش ماليده تا زمانی كه پوسته‌پوسته‌ها از بين برود.

بهبودی پس از عمل پيوند غضروف بينی

دوره بهبودی پس از عمل پيوند غضروف بينی اندكی متفاوت از دوران بهبودی ديگر جراحی‌های زيبايی بينی است. در عمل پيوند غضروف، برخلاف جراحی سرپايی شما مجبور هستيد كه یک‌شب را در بيمارستان سپری كنيد. بعلاوه، روند انجام اين نوع جراحی كمي طولانی‌تر، معمولاً در حدود چهار ساعت، است و تورم بينی پس از اين عمل به‌طورمعمول بيشتر خواهد بود. به‌علاوه،‌ در بیمارانی که جراحی پيوند غضروف را انجام می‌دهند، بازگشت به روال عادی زندگی با سرعت كمتری صورت می‌پذیرد. به‌طورمعمول شما می‌توانید پس از 2 هفته فعالیت‌های كاری خود را از سر بگيريد و تا موقع لزوم از انجام فعالیت‌های كششی يا بلند كردن اجسام سنگين بپرهيزيد. ورزش سبک و بلند کردن اجسام را می‌توانید 3 هفته پس از عمل آغاز نماييد. انجام كامل تمرينات ورزشی و بلند کردن اجسام در حدود 6 هفته پس از عمل امکان‌پذیر خواهد بود.

مواردی كه بايد پس از جراحی بينی از انجام آن‌ها اجتناب شود


 

اجتناب از فعالیت‌های شدید

به مدت حداقل دو هفته پس از جراحی بينی از رفتن به باشگاه و انجام فعالیت‌های ورزشی اجتناب كنيد. علاوه بر بلند کردن وزنه‌های سنگین، تمرینات هوازی، دويدن آهسته، دویدن و حتی راه رفتن مداوم ازجمله فعالیت‌هایی هستند كه بايد از انجام آن‌ها اجتناب شود. علاوه بر اين، از خم شدن، کشیدن، هل دادن و یا هرگونه فعالیتی كه مستلزم اعمال فشار يا تلاش زياد است خودداری كنيد. شما می‌توانید پس از سه هفته به فعالیت‌های ورزشی منظم خود بازگرديد. اطمینان حاصل کنید که این فعالیت‌ها را به‌راحتی انجام می‌دهید و شدت و ميزان تمرينات را از هفته سوم به‌تدریج افزايش دهيد.برای شش هفته اول پس از عمل از شنا كردن بپرهيزيد. آتل بيني باید تا زمان برداشته شدن خشك نگه‌داشته شود. به مدت 4 تا 6 ماه از انجام ورزش‌های تماسی، مانند بسکتبال و والیبال، اجتناب كنيد، زيرا احتمال ضربه به بينی توسط توپ وجود خواهد داشت.

حتی‌الامکان با بينی نفس نكشيد

شما بايد از تنفس عميق با بينی اجتناب كنيد. بافت بینی در طول سه هفته اول بعد از عمل جراحی بسیار حساس است و انجام بیش‌ازحد اين عمل می‌تواند موجب تحريك بيشتر آن گردد. حتی‌الامکان، سعی کنید در طول دوره بهبودی از طریق دهان نفس بکشید. در مورد عطسه كردن چطور؟ سعی كنيد در هنگام عطسه كردن دهان خود را باز نگه داريد. این حالت فشار وارده به بینی را در مقايسه با عطسه كردن با دهان بسته كاهش می‌دهد.

از جويدن زياد پرهيز كنيد

اين توصيه ممكن است اندكی عجيب به نظر برسد اما بی‌شک می‌تواند به تسريع روند بهبودی كمك كند.  بهتر است غذاهایی را مصرف كنيد كه به جويدن كمتری نياز دارند. بنابراين براي مدتی طولانی استيك را كنار بگذاريد و به‌جای آن ماهی مصرف كنيد. اين كار شانس امتحان كردن غذاهايی كه قبلاً نخورده‌اید را نيز برای شما فراهم می‌آورد.

به یاد داشته باشید كه به‌منظور تسريع روند بهبودی از غذاهای سالم استفاده نماييد. از حذف وعده‌های غذايی بپرهیزید زيرا بسياری از داروهايی كه برای شما تجویزشده، بايد همراه با غذا مصرف شود.

از دوش گرفتن خودداری كنيد 

اين توصيه ممكن است كمی آزاردهنده باشد، اما این بدان معنا نيست كه شما نمی‌توانید به حمام برويد. اطمينان حاصل كنيد كه آتل روي بينی شما خيس نمی‌شود. دوش گرفتن ممكن است موجب خيس شدن آتل شود. آتل بايد در تمام اين مدت خشك نگه‌داشته شود. بااین‌وجود، نگران نباشيد، زيرا آتل به‌طورمعمول 5 روز پس از جراحی برداشته خواهد شد. البته، تا يك هفته از شستن صورت خود بپرهيزيد. می‌توانید از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن صورت خود استفاده نماييد. فقط از خيس نشدن بينی اطمينان حاصل كنيد.

نتايج جراحی خود را با ديگران مقايسه نكنيد

به ياد داشته باشيد كه همه ما با اشكال مختلف بينی به دنيا آمده‌ایم. بنابراین، طبيعی است كه هيچ بينی جديدی پس از جراحی دقیقاً شبيه به بينی شخص ديگر نمی‌شود. یک جراح عالی می‌داند که عمل بينی نمی‌تواند صد در صد بی‌نقص باشد و يا امكان كپی كردن بينی بازيگر مشهور موردعلاقه شما وجود ندارد.  كاري كه او انجام می‌دهد اصلاح فرم بینی و ايجاد تناسب با ديگر اعضای چهره شما می‌باشد. بنابراین، نتيجه جراحی خود را با ديگران مقايسه نكنيد.در طول جلسه مشاوره انتظارات واقع‌بینانه خود را با جراح در ميان بگذاريد و با ديدي باز به توصیه‌های پزشك خود گوش فرا دهيد.

آخرین مقالات