میکرودرم ابریژن

3-1

در روش میکرودرم ابریژن یا میکرودرم ابریشن، کل پوست را در معرض تماس با یک ماده معدنی بی ضرر که همان پودر اکسید آلومینیوم می باشد قرار می دهند که این پودر با داشتن کریستال های ریز باعث می شود که پوست ساییده شده و بافت های مرده از بین رفته و ترمیم پوست فعال گردد. میکرودرم یک روش درمان تیرگی زیر بغل، از بین بردن چروک صورت، لک پوست ، جای جوش و … می باشد.

روش میکرودرم ابریژن

از بین بردن ضخامت پوست منجر به بهتر شدن تبادلات فیزیولوژی پوست و همچنین تحریک کلاژن سازی برای تقویت قوام پوست با تحریک فیبروبلاست ها و شکستن مقاومت پوستی برای همکاری با سایر درمان های دارویی پوستی و موثرتر شدن داروها می شود.

پودر اکسید آلومینیوم توسط دستگاهی جدید بر روی پوست صورت پخش شده و دوباره از روی آن مکیده می شود. عوارض میکرودرم اندک بوده ، این عمل درد و ناراحتی نداشته و عارضه خاصی ندارد، تنها ممکن است بعد از میکرودرم صورت تا یک روز مختصری قرمزی روی پوست صورت دیده شود و بعد از آن رفع می شود.

برای انجام این روش آمادگی قبلی نیاز نمی باشد و ضمن انجام، درد و ناراحتی نداشته و بعد از اتمام عمل نیاز به استراحت نداشته و شخص می تواند به محل کار خود مراجعه کند.

میکرودرم ابریژن را می توان علاوه بر صورت، برای اصلاح ضایعات گردن، بازوها، پشت دست ها و نیز برای کسانی که پوستی تیره دارند و لایه برداری شیمیایی نمی توانند انجام دهند، به کار برد

این روش بدون درد می باشد و نیازی به استفاده از بیهوشی یا بی‌حس کنندهای موضعی نیست و ظرف 15 تا 30 دقیقه انجام می شود.

مزایای درمان

مهم ترین مزیت میکرودرم ابریژن این است که این روش کاملا بی عارضه است.

این روش درمانی با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است.

در پوست های با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد.

در این روش زمان انجام عمل ( تابستان یا زمستان و …) اهمیت خاصی ندارد و یا اینکه روی چه نوع پوستی قرار است این روش انجام شود ، همچنین بعد از عمل هم به مراقبت های پیچیده نیازی ندارد و نهایتا ممکن است مقداری التهاب و قرمزی موقتی را در پی داشته باشد .

در طرف دیگر مقایسه ی ما روش لیزر قرار دارد که روی تمام پوست ها قابل استفاده نیست و بهتر است در فصل زمستان یا پاییز انجام شود ، انجام روش لیزر در نواحی گردن ، پلک و سینه ممکن است خطرناک باشد . التهاب ، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیر قابل تحمل باشد .

میکرودرم ابریژن نسبت به سایر روش های لایه برداری مزایایی دارد  در این روش زمان انجام عمل ( تابستان یا زمستان و …) اهمیت خاصی ندارد و یا اینکه روی چه نوع پوستی قرار است این روش انجام شود ، همچنین بعد از عمل هم به مراقبت های پیچیده نیازی ندارد و نهایتا ممکن است مقداری التهاب و قرمزی موقتی را در پی داشته باشد .  در طرف دیگر مقایسه ی ما روش لیزر قرار دارد که روی تمام پوست ها قابل استفاده نیست و بهتر است در فصل زمستان یا پاییز انجام شود ، انجام روش لیزر در نواحی گردن ، پلک و سینه ممکن است خطرناک باشد . التهاب ، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیر قابل تحمل باشد .

مزایای این روش درمانی به همین جا ختم نمی شود ، یکی دیگر از این مزایا قابلیت ترکیب با سایر درمانها است

هنگامی که روش لایه برداری از پوست انجام می شود قابلیت جذب مواد دارویی از سطح پوست تا چند برابر افزایش می یابد ، در این هنگام می توان درمان دیگری مانند هیپرپیگمانتاسیون پوستی ( لک های پوستی ) را نیز شروع نمود و بوسیله پمادهای پوستی نتایج بهتری بدست آورد

طول درمان

مدت انجام عمل میکرودرم ابریژن حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات انجام درمان در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی این روش بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

موارد کاربرد

لک های پوستی حاملگی

سیاهی زیر بغل

برداشتن خالکوبی از روی پوست

لک هایی که در اثر پیری ایجاد می شود و لک های کبدی

تمامی ضایعات سطحی پوست

از بین بردن چین و چروک ریز صورت

کوچک نمودن منافذ پوستی

از بین بردن جای جوش یا آکنه

از بین بردن لک های باقی مانده بر اثر آبله مرغان

از بین بردن ترک های ایجاد شده روی پوست

برداشتن خالکوبی از روی پوست

مراقبت های بعد از عمل

درصد زیادی از رضایت مندی بیمار پس از انجام هر نوع عمل، اعم از زیبایی و غیر زیبایی، بستگی به نحوه مراقبت خود فرد قبل و پس از انجام آن فرآیند دارد. طوری که گاهی ممکن است بیمار با پشت گوش انداختن و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل نتیجه را کاملا برعکس و به طور قطع به ضرر خود تمام کند.

پس از انجام میکرودرم ابریژنسطحی ، پوست با طراوت و صاف و شاداب می شود . اما اگر کمی پوست خود را سرخ تر می بینید نگران نباشید ، این سرخی تا 30 دقیقه بعد از بین خواهد رفت . اگر میکرودرم عمیق انجام دادید ، توجه داشته باشید که باید از کرم های ضد آفتاب و اجتناب از رفتن زیر نور خورشید و در

نکته : اگر از کرم های حاوی AHA  و رتینول استفاده می کنید ، باید تا سه روز قبل و سه روز بعد از درمان استفاده از این کرم ها را متوقف کنید .

در پایان به این نتیجه می رسیم که این روش نسبت به روش های دیگر از قبیل لیزر بسیار بهتر و کم عارضه تر است و برای بیمار جای هیچ نگرانی وجود ندارد ، اگر تحمل کمی درد را داشته باشید .

آخرین مقالات