کاربرد میکرودرم

1112293

پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده اند که بدون خونریزی و مطمئن تر بوده و برای التیام ، به زمان کمتری نیاز داشته باشد.

بدین دلیل بود که ” میکرودرم ابریژن ” در سال 1985  در ایتالیا ابداع شد. این عمل برای درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب مانند درمان آفتاب سوختگی پوست ، اختلالات رنگ پوست ، آکنه ، اسکارها ، و خطوط کششی  ، جوان سازی پوست دست به طور وسیعی به کار رفته است . به نظر می رسد که نتایج نوع خفیف این عمل با پیلینگ سطحی به هم شبیه باشند.

 این روش درمانی نیز مانند بسیاری از عملهای زیبایی باید در چند جلسه پیاپی ( مثلا” هفته ای یک بار یا دوهفته یک بار ) انجام شود تا به تدریج اثرات خود را نمایان سازد. با این روش شکل و قوام پوست بهبود یافته و برخی لکه های پوستی مانند کک و مک  محوشده یا کم می شوند. جای اسکار اکنه و نیز چین های کم عمق پوست هم تا حدودی کاهش می یابد و موجب جوان سازی دست و صورت می گردد.

موارد کاربرد میکرودرم

در درمان اسکارها (گود رفتگی) جای جوش که از بین بردن آثار آن گاهی کمی سخت تر از، از درمان جوش صورت است. وجوشهای سرسیاه موثر عمل نموده موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود درعین  حال در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر میکند میکرودرم ابریژن محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق  به جوان سازی آن کمک می کند.

روش درمانی مذکور با ایجاد زخمهای سطحی در محل اسکارهای روی پوست نظیر جوشگاه‌های(اسکار) آکنه و آبله‌مرغان و حتی باهدف  از بین بردن جای سوختگی و کاهش آن موجب تحریک پوست برای تولید بافت کلاژنی در محل و پر کردن اسکارهای جوش قدیمی میگردد..

جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. این ترمیم با استفاده همزمان از کرم های ترمیمی که توسط پزشک تجویز میگردد تسریع میشود.

درضمن با این عمل  چربی پوست های چرب کاهش و منافذ باز پوستی  کوچک ترشده  و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند.

همچنین الاستوز ناشی از نور خورشید را کاهش داده  و به نرمی ولطافت پوست می افزاید ( الاستوز شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود). لذا آن را  می‌توان در درمان چروک‌های سطحی و کم عمق پوست نیز  استفاده نمود.

لازم به ذکر است چروک‌های خیلی عمیق با این روش  قابل درمان نمی‌باشند  ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر و پوست شفاف‌تر و محکم‌تر می‌شود. چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییررنگ پوست دیده نمی‌شود.

 انعطاف پذیری پوست  بدنبال میکرودرم ابریژن، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. ادم ( افزایش حجم ) حاصل از این عمل ، پوست را پرتر و نرم تر می کند وموجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده اثر داروها را تا ده برابر افزایش میدهد.

مهم ترین اثر ابریژن کم‌ رنگ یا محو کردن لک‌های حاملگی است، به‌خصوص اگر هم ‌زمان با آن از داروهای لک‌بر نیز استفاده شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده افزایش بیست برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان است. این اثر در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

از دیگر کاربردهای این روش، درمان و پاک کردن تاتو و رفع سیاهی زیر بغل است. خالکوبی‌های سطحی پوست را می‌توان با این روش درمان کرد . از  بین بردن تیرگی زیر بغل، پاک کردن ضایعات پوستی و رفع تاتو با میکرودرم یک روش درمانی ساده و مطمئن است که می تواند نتایج رضایت بخش برای بیمار به همراه داشته باشد.

میکرودرم به سرعت به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. اکادمی جراحی زیبایی امریکا تخمین می زند که این روش درمانی پس از تزریق بوتاکس ، شایع ترین عمل زیبایی باشد.

این عمل بدون درد ، سریع و آسان است و عوارض چندانی ندارد. لذا بیمار نیازی به استراحت نداشته ومیتواند به کار های روزمره خود برسد. تنها بایدبه مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود. میکرودرم از پنج تا هفت  جلسه وبه فواصل دو تا چهار  هفته انجام میشود.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

درصد زیادی از رضایت مندی بیمار پس از انجام هر نوع عمل، اعم از زیبایی و غیر زیبایی، بستگی به نحوه مراقبت خود فرد قبل و پس از انجام آن فرآیند دارد. طوری که گاهی ممکن است بیمار با پشت گوش انداختن و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل نتیجه را کاملا برعکس و به طور قطع به ضرر خود تمام کند.

مدت انجام عمل حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات درمان در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی میکرودرم بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

از دو هفته قبل از انجام پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از میکرودرم نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از انجام درمان اصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که انجام این روش درمانی برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای انجام درمان ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام عمل حالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام میکرودرم مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از درمان از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

در اثر انجام درمان، در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند

آخرین مقالات