کاشت مو و عوارض

images (1).jpg2

کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سبک و سرپائی می باشد که در کلینیک قابل انجام می باشد. این عمل نیازی به بیهوشی و بستری ندارد و با بیحسی موضعی انجام می شود درد موقع عمل حدود 4 دقیقه و موقع تزریق آمپول های بیحسی می باشد و در حد درد آمپول های دندانپزشکی می باشد. طبق قوانین وزارت بهداشت و درمان پیوند مو در مطب ها غیر قانونی می باشد و می بایست در درمانگاه پوست و مو یا در بیمارستان انجام شود .موهای کاشته شده زنده می باشند و رشد می کنند و موی طبیعی می باشند این موها چون از پشت سر برداشته می شوند ضخیم تر و قوی تر از موهای عادی جلوی سرمی باشند و نمای بهتری ایجاد می کنند . باید بدانید در پیوند مو در یک جلسه معمولا موی کاشته شده نسبت به موی طبیعی خودش را اندکی کم پشت تر نشان می دهد اما اگر با تکنیک درست کاشت انجام شود حالت و نمای دیده شده بایست طبیعی باشد . مهمترین مسئله طبیعی بودن نمای ظاهری بیمار می باشد و اینکه حالت مصنوعی دیده نشود.به طور کلی دو مرحله داریم برداشت مو و کاشت مو . برداشت مو به سه روش fut و fit  (یا همان fue) و ترکیبی انجام می شود و پیوند مو یک روش می باشد و با هر روشی برداشت انجام شود کاشت آن تفاوتی ندارد.

علت ریزش مو

1. ریزش موی ارثی

ریزش موهای ارثی یکی از دلایل رایج ریزش موی سراست. این مشکلی است که ممکن است فرد، ژن آن را از پدر یا مادر خود دریافت کند.

2. کم کاری غده تیروئید

میلیون ها نفرکه بیشترآنها را زنان تشکیل می دهند از بیماری های تیروئید رنج می برند. هنگامی که بدن شما خیلی کم هورمون تیروئید را ترشح کند، گفته می شود که دچار کم کاری غده تیروئیدهستید. تیروئید هورمونی است که مسوول متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان است. اگر بدن تیروئید زیادی تولید کند، پرکاری غده تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسوول همه چیز در بدن از مصرف اکسیژن بدن گرفته تا رشد مو، پوست و ناخن ها است. وقتی این هورمون به اندازه کافی و درست در بدن ترشح نشود شما شاهد تغییراتی در بدن خود خواهید بود.

3. لوپوس (زخم پوستی)

لوپوس نوعی بیماری مزمن خود ایمن است که خود سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم آسیب می رساند. حدود 1.5 میلیون نفر از مردم دنیا به این بیماری دچار هستند و بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند که در طول سال های باروری تحت تاثیراین بیماری قرار دارند.

4. کمبود آهن

خانم هایی که پریودهای سخت دارند یا غذاهای آهن ‌دار مصرف نمی کنند ممکن است در خطر کمبود آهن قرارداشته باشند. کمبود آهن منجر به کم شدن سلول های قرمزخونی می شود. گلبول های قرمز خون مسوول حمل اکسیژن و هموگولوبین هستند و انرژی لازم را به انسان می رسانند.

سوالات متداول

– آيا موهايی كه شما کاشته می شود دائمی است و ريزش ندارد؟

بله، اين موها دائمی هستند و بعدها نيزريزش ندارند. اين موها از پشت سرشما برداشته می شوند كه موهایپشت سر بدليل عدم وجود گيرنده های هورمونی مستعد ريزش نيستند و مقاوم هستند و به هرجايی منتقل شوند اين مقاومت را با خود منتقل می كنند

– آيا در محل كاشت موها اسكارواثر زخم سوراخ ها باقی نمی ماند؟

خير، سوراخ های ايجاد شده بسيار ظريف می باشد و بدون بر جای گذاشتن اثری بهبود می يابد.

– آيا محل سوراخ هاي برداشت مو در روش FIT بدون برجاگذاشتن اسكار و اثری بهبود می يابد؟

بله، اين سوراخ ها حدود 2-1 میلیمتر بيشتر نيست و بخوبی و بدون هيچ اثری ترميم می شوند.

– آيا عمل كاشت مو دردناك است؟

خير، اين عمل با روش بيحسی موضعی انجام می شود و تنها درد بيمار درد تزريق ماده بيحسی در ابتدای عمل می باشد، در حقيقت ممكن است در بيشتر طول عمل شما درخواب باشيد.

– آيا جهت كاشت مو، می بايست تمام موهاي كوتاه يا تراشيده شوند؟

خير، درعمل كاشت منطقه كاشت می بايست كوتاه شود و منطقه برداشت مو در حد نياز كوتاه می شود و معمولا تمام موها كوتاه نمی شود.در روش FUT نیازی به کوتاه کردن موها نیست اما در روش FIT مخصوصا اگر زیاد باشد تمام یا قسمتی از موها باید کوتاه شود .

– بعضی ها در اثر جراحی زيبائی كشيدن پوست صورت دچار ريزش مو در محل بخيه ها شده اند، آيا می توان در اين مناطق مو کاشت؟

بله، کاشت مو در اسكار (جوشگاه زخم) امكان پذيرمی باشد و يكیاز اعمال ترميمی زيبائی می باشد. كاشت مو در اسكار تكنيك خاصی دارد كه معمولا نتيجه رضايت بخش است.

عوارض

یکی از عوارض کاشت مو که پس از عمل وبعد از چهار هفته نمایان می شود این است که ساقه های موهای کاشته شده وارد مرحله استراحت شده ومیریزند و3تا 4ماه بعد رشد موهای کاشته شده از همان محل کاشت و پیوند موآغازشده وپس از9 ماه قسمت محل کاشت حالت طبیعی به خود می گیرد.البته معمولا درهر فردی که این عمل را انجام میدهد ممکن است مقداری ریزش موهای کاشته نشده نیز دیده شود که معمولا بیشتردرمناطقی که دارای موهای مینیاتوری زیادی است این اتفاق می افتد زیرا استرس جراحی پس از عمل باعث ریزش سریعتر موهای ضعیف شده در اثر هورمون میشود درجه این ریزش مومعمولا قابل پیش بینی نیست واز 2تا4 هفته پس از عمل شروع شده وتا 3الی6 هفته ادامه دارد ولی رشد مجدد به طور همزمان یا قبل از رشد گرافت های کاشته شده اتفاق می افتداین مسئله یکی از عوارض کاشت موی سر می باشد که جای نگرانی ندارد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

  • برای پیشگیری از عوارض بعد از کاشت مو ، کمپرس يخ برروی پانسمان موجود درمنطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی يکبارهر نوبت بيست دقيقه بلافاصله پس از اتمام عمل تا وقت خوابيدن در روز اول مفيد بوده و اکیداً توصيه می شود.
  • برای دوهفته محل برداشت مو در پشت سر را به طورمرتب در طول روزو شب گرم و مرطوب نگه داريد. کمپرس با حوله گرم و خيس و يا اسفنج مرطوب و گرم برای اين منظور مفيد هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شايانی به بهبود سريع تر زخمها کرده و اسکارمحل برداشت نيز کمترمشخص خواهد شد.
  • در دو هفته اول پس از FUT بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نمايد زيرا با اين کار به پوست پشت سرکشش بيشتری وارد شده و لذا امکان برجا یگذاری اسکارمحل برداشت مو در پشت سرافزايش می يابد.
  • بهتراست که پس از عمل  مابقی روز را درمنزل استراحت کرده و درچند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زير سرقرارداده شود كه به حالت نيمه نشسته بخوابيد. براي يك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونريزی درمحل کاشت مو شوند اکيداً خودداری شود مثل کارهای سنگين كه نياز به زور زدن و فشارآوردن زياد دارد، حركات سريع و سرفه های شديد و خم شدن زياد در حالت ايستاده مانند بستن بند کفش يا برداشتن اجسام ازروی زمين.
  •  روزبعد از پيوند جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شستشوی اوليه در کلينيک لازم است كه محل پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملايم و با فشار کم شسته شود. طريقه صحيح شستشوی سرآموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سربه خصوص در منطقه کاشت از اهميت زيادی برخوردار است و برخلاف تصور بيماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بيرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادين، دَلَمه و سايرآثار به جا مانده از جراحی نيز شده و خارش احتمالی پس ازعمل را نيز تخفيف می دهد.

آخرین مقالات