کاشت مو

116

علل ریزش مو

با اطمینان کامل می توان گفت که تنها درمان قطعی و اساسی ریزش موی ارثی در مردان کاشت مو است و با درمان‌های غیر از این شاید احتمال ریزش مو کمتر شود اما ترمیم مو صورت نمی گیرد. سایر درمان های دارویی در این نوع از ریزش مو ،تا زمانی مفید هستند که فرد دارو را مصرف می نماید . ترشح هورمون‌های مردانه و تاثیر آن بر بخش جلوی سر باعث ریزش مو می‌شود .ترشح این هورمون ها بر ریشه‌ موهای پشت سر بی‌اثر است و اینهورمون‌ها در فرآیند کاشت چندان تاثیر گذار نیستند به همین دلیل به عنوان درمان قطعی ریزش مو از آن یاد می‌شود اختلاف ژنتیکی بین هورمون‌های مسلط بر دو قسمت‌ پشت و جلوی موی سر وجود دارد، کاشت مو معمولا درمان موثر و بدون بازگشتی‌ است و موهای کاشته شده به دلیل اینکه از پشت سر برداشته شده اند به ریزش دچار نمی‌شود همانطور که گفته شد اگر عامل بیماری فرد ژنتیکی باشد ،در درمان های دارویی دارو به هر علت قطع شود، ریزش مو ادامه خواهد داشت اما اگر عامل ریزش مو، کم خونی و یا سایر بیماری‌های پایه باشد با درمان آن بیماری، مشکل ریزش مو نیز حل خواهد شد لازم است بدانید که کمبود مواد معدنی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی، آهن، زینک و روی می‌تواند منجر به ریزش مو شود .

توصیه برای متقاضیان کاشت موی طبیعی

با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کارصمیمانه توصیه می شود که در كاشت موی طبیعی انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعدا دچار مشکلی از این بابت نگردند. با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می کنند که متخصص در کلینیک کاشت مو می باشند (و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمریکا گرفته اند)، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام «تخصص کاشت مو» وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماریهای پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پیوند موی طبیعی نمایند . تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شوید زیرا بعدا راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربایستی و خجالت مورد صالحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است. برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد :

الف) پروانه مطب پزشک که بایستی حتما دراطاق ویزیت نصب شده باشد.

ب) استعلام از دانشگاه علوم پزشکی و یا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و یا مراجعه به سایت اینترنتی سازمان نظام پزشکی ایران ( www.irimc.org )

پ) استعلام از انجمن متخصصین پوست ایران ( www.iransocderm.com ) در انتخاب متخصص پوست و مو برای انجام کاشت موی طبیعی به نکات ذیل دقت فرمایید:

1) آیا ایشان شما را در زمینه جنبه های زیباییشناسی و نتایج هنرمندانه کاشت مو راهنمایی میکند یا اینکه فقط به مسایل پزشکی قضیه اشراف دارد؟

2) آیا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت میکند و به بیان دیگر پزشک معالجتان سه راه وجود دارد: در این زمینه مهم و حیاتی را کنار بگذارید و یادتان باشدکه انتخاب پزشک و تحقیق دركاشت (پیوند) موی طبیعی نگران وضعیت شما درآینده نیز هست و برنامه ریزی بلند مدت برای شما میکند یا اینکه فقط به این فکر است که برای این جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3) آیا پزشک در مورد مشکلات و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت میکند یا اینکه فقط از خودش و کارش تعریف و تمجید مینماید؟

4) آیا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضیان این عمل جواب منفی داده و یا اینکه انجام کاشت مو در آنها را به تعویق بیندازد؟

5) آیا ایشان فقط به نشان دادن عکسهای قبل و بعد برخی از بیماران خود اقدام میکند یا اینکه بیماران خود را به شما معرفی میکند تا از نزدیک آنها را ببینید .

6) آیا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات آنها صحبت نمایید؟ شما جواب میدهد یا اینکه فقط عجله دارد تا از طریق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقیه بیمارانش بپردازد؟

سعی کنید فقط خودتان با دیدباز و تحقیق کامل در مورد انتخاب پزشکتان تصمیم بگیرید زیرا وقتی که کار خراب شد دیگران هیچ مسئولیتی را قبول نکرده و این شما هستید که بایستی رنج و درد ناشی از مراجعه به افراد فاقد صلاحیت را تحمل نمایید. هیچگاه به تبلیغات رسانه ای (مطبوعات، بروشورهای تبلیغاتی، رادیووتلویزیون) اعتماد مطلق نداشته باشید .

آخرین مقالات