تزریق چربی در صورت و بدن:کاربردها،مزایا و هزینه

هنگامی که سن بالا می‌رود، کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست تحلیل رفته و چروک‌ها شروع به ظاهر شدن می‌کنند. همچنین، معمولاً مقداری از چربی زیر پوست صورت نیز از دست می‌رود. تزریق چربی فرایندی است که در آن مقدار کمی چربی از یک بخش از بدن برداشته و به جای دیگری از بدن که به آن نیاز دارد تزریق می‌شود. تزریق چربی روشی طبیعی برای بازیابی جوانی صورت و بدن است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر مایلید با رها شدن از دست چروک‌ها، بهبود حجم صورت یا اندام‌های بدن و به دست آوردن ظاهری جوان‌تر، زیبایی ظاهرتان را بهبود ببخشید، باید تزریق چربی را مد نظر قرار دهید. از تزریق چربی می‌توان برای چروک‌های زیر چشم، بهبود گونه‌ها، لب‌ها، چانه، سینه‌ها و باسن، استفاده کرد. متخصص در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی طی یک جلسه مشاوره با شما در مورد اهداف و انتظاراتتان صحبت خواهد کرد. اگر متخصص زیبایی شما را متقاضی مناسبی تشخیص دهد، می‌توانید تحت درمان قرار بگیرید. تزریق چربی یک روش کم تهاجمی با حداقل زمان استراحت بعد از عمل و بهبودی سریع است. برای کسب اطلاعات در خصوص تزریق چربی یا رزرو نوبت با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

[dopts id=”2″]

تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی روش مؤثری برای بازیابی و جوانسازی فرم صورت، حذف چروک‌ها، کاهش افتادگی‌های پوست و جای زخم و همچنین کاهش سایر عیوب پوست است. این فرایند به جوانسازی صورت محدود نشده و در برخی موارد از آن برای کمک به صاف کردن سطح پوست بسیاری از نواحی بدن استفاده می‌شود.

متقاضی مناسب برای تزریق چربی


متقاضی مناسب برای روش پیوند چربی، افرادی هستند که از وضعیت سلامت عمومی خوبی برخوردارند، از قبل هیچگونه بیماری فعال یا عارضه پزشکی ندارند و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه درمان دارند. افرادی که می‌خواهند تحت یک عمل زیبایی قرار بگیرند می‌بایست از ثبات روانی و عاطفی برخوردار باشند.

نواحی قابل درمان با تزریق چربی


بهترین نواحی برای ترزریق چربی نواحی، دارای کمترین میزان حرکت هستند. از تزریق چربی تقریباً می‌توان برای تمامی نواحی صورت و بدن استفاده کرد. با این حال، زیر چشم‌ها، کانال‌های اشکی زیر چشم‌ها، شقیقه‌ها، گونه‌ها، چانه، لب‌ها، زاویه فکی، پیشانی و ناحیه بین ابروها بیش از سایر نواحی بدن تحت این درمان قرار می‌گیرند. تزریق چربی باعث افزایش حجم لب‌ها، گونه‌ها و چانه می‌شود. از این روش برای درمان خطوط ظریف و چروک‌های زیر چشم، خطوط عمودی دور لب‌ها و چروک‌های پیشانی استفاده می‌شود.

به علاوه، از تزریق چربی می‌توان برای پر کردن جای زخم و همچنین برای باسن و اطراف لگن، سینه‌ها و بهبود اندازه ناحیه جناق سینه استفاده می‌شود. این روش قادر است به طور مؤثری نشانه‌های جراحی و آسیب‌دیدگی‌ها را رفع کند. از تزریق چربی همچنین می‌توان برای جوانسازی دست‌ها استفاده کرد. از این روش برای درمان چروک‌های روی دست‌ها، خال‌های قهوه‌ای، بیرون‌زدگی دائمی سیاهرگ‌ها و تاندون‌ها که ناشی از تحلیل حجم است نیز استفاده می‌شود.

روش انجام تزریق چربی


در جلسه‌ مشاوره، بیمار می‌بایست انتظاراتی که از درمان دارد را به وضوح بیان کند. البته این انتظارات باید با نتایج قابل دستیابی با این درمان، که پزشک آن‌ها را توضیح خواهد داد، همخوانی داشته باشند. همچنین، پزشک تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند تا مطمئن شود مشکلی برای قرار گرفتن تحت لیپوساکشن و پیوند چربی ندارد.  روش انجام تزریق چربی، که به تکنیک مورد استفاده توسط پزشک و ناحیه مورد درمان بستگی دارد، دارای سه مرحله ساده است.

  • مرحله یک: ترکیبی از یک داروی بی‌حسی موضعی و یک داروی ضدعفونی بروی محل برداشت چربی، یا ناحیه اهدا کننده، و ناحیه مورد درمان اعمال می‌شود. عموماً ناحیه اهدا کننده، شامل ران‌ها، باسن یا پایین شکم بوده و چربی با استفاده از یک کانولا یا سرنگ از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود.
  • مرحله دو: سپس سلول‌های چربی از طریق یکی از روش‌های لیپوساکشن از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شوند.
  • مرحله سه: سلول‌های چربی برداشته شده با استفاده از یک دستگاه سانتریفوژ خالص می‌شوند. این دستگاه چربی‌ها را می‌چرخاند و ناخالصی‌ها و مایع اضافی را از آن‌ها جدا می‌کند. سپس چربی‌ها به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شوند.

از آنجا که بخشی از چربی دوباره جذب بدن می‌شود، اغلب نیاز است که این فرایند چند بار تکرار شود. معمولاً جراح یا پزشک از همان ابتدا کمی بیشتر چربی برمی‌دارد تا اگر کمی از آن جذب بدن شد، کل نتیجه درمان تحت شعاع کمبود حاصله قرار نگیرد.

بعد از درمان

بعد از درمان روی نواحی تزریق شده پانسمان می‌شود. این پانسمان می‌تواند شامل نوار چسب‌های مخصوص یا بانداژ فشاری باشد. از این به بعد، بیمار اجازه نخواهد داشت، به مدتی که به شما توصیه شده است، روی محل‌های مورد تزریق نشسته یا دراز بکشد. همچنین، در صورت دستور پزشک، باید بعد از درمان یک دوره ماساژ درمانی انجام شود تا ورم و کبودی ناشی از عمل ظرف 2 تا 3 هفته از بین بروند.

مزایای تزریق چربی


  • طبیعی و غیرآلرژی‌زا است. یک درمان سرپایی است کلاً زیر یک ساعت طول می‌کشد.
  • نتیجه تزریق از چند ماه تا چند سال و یا حتی به طور دائم دوام خواهد داشت.
  • نیاز به استراحت بسیار ناچیز بوده یا اصلاً نیازی به استراحت نخواهد بود.
  • ناراحتی ناشی از آن بسیار ناچیز بوده و با دارو قابل کنترل است.
  • از آنجا که چربی از بدن خود بیمار به دست می‌آید، نیاز به تزریق آزمایشی نبوده و امکان پس زدن چربی وجود ندارد.
  • در صورت ترکیب شدن با روش‌های دیگری مانند لیپوپلاستی (لیپوساکشن) مقرون به صرفه است.

نتیجه تزریق چربی تا چه مدت دوام دارد؟


در طول چند ماه اول بعد از درمان و تقبل هزینه تزریق چربی در صورت و بدن حدود 65% از چربی تزریق شده را جذب می‌کند. 35% باقیمانده، معمولاً در جای خود باقی می‌ماند. مقدار چربی جذب شده توسط بدن و همچنین مدت دوام نتیجه تزریق تا حد زیادی به تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. معمولاً، برای آنکه نتیجه دوام بیشتری داشته باشد، در طول 6 ماه تا یک سال، درمان 3 تا 4 مرتبه تکرار می‌شود. به علاوه، محل تزریق باید علاوه بر داشتن گردش خون مناسب، به اندازه کافی مویرگ‌ و رگ‌های خونی بزرگ داشته باشد تا سلول‌های چربی تزریق شده به خوبی تغذیه شوند و همچنین بتوانند مویرگ‌هایی برای تغذیه خود ایجاد کنند. این یکی از عوامل بسیار مهم برای به دست آوردن بهترین و بادوام‌ترین نتیجه ممکن است.

بهبودی


بعد از درمان به این روش، یک دوره بهبودی از تورم و کبودی وجود دارد که می‌تواند یک تا هفت روز طول بکشد. بعد از حدود دو تا سه روز بیمار می‌تواند برای برداشتن بانداژ مراجعه کرده و پس از آن دوش بگیرد. معمولاً، در طول 48 ساعت اول بعد از درمان، ناحیه تزریق شده قرمز خواهد بود.

عوارض جانبی


تزریق چربی می‌تواند باعث بروز برخی عوارض شود، که البته به ندرت اتفاق می‌افتند. شایع‌ترین عوارض این روش عبارتند از تورم، ایجاد توده‌های چربی زیر پوست، ناهموار شدن سطح پوست، کبودی، خونریزی شدید، عفونت، آبسه و ایجاد جای زخم.

هزینه


قیمت کلی عمل تزریق چربی به چند عامل بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از تخصص جراح، محل جغرافیایی مطب، روش مورد استفاده و نواحی نیازمند درمان.

آخرین مقالات