جوان سازی و رفع چین و چروک پوست دست:تزریق چربی، لیزر و سایر روش‌ها

چربی پوست دست با بالا رفتن سن تحلیل می‌رود و دست‌هایی لاغر و استخوانی به جا می‌ماند که رگ‌های برجسته‌ی روی آن جلب توجه می‌کند. لکه‌های پیری، خطوط ظریف و چین و چروک‌هایی که پی‌آمد سال‌ها تابش متمادی خورشید بر دست‌ها و تحمل تغییرات جوی است؛ به علاوه فشار فیزیکی نیز شکل و نرمی دست‌ها را تغییر می‌دهد. نخستین نشانه‌های پیری غالباً روی دست‌ها نمودار می‌شود. خوشبختانه عمل‌ها و درمان‌های پوستی مختلفی برای جوانسازی پوست دست وجود دارد. جوان سازی پوست دست معمولاً با بهره‌گیری از ترکیبی از درمان‌های لیزر، پی آر پی (تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت) و تزریق ژل و چربی انجام می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر فکر می‌کنید که دست‌هایتان علائم پیری زودرس را به نمایش می‌گذارد، وقت آن رسیده است تا برای جوانسازی دست‌های خود اقدام کنید. درمان‌های جوانسازی پوست دست باعث می‌شود تا دست‌ها جوان‌تر، سالم‌تر و محکم‌تر شود. متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی اهداف و انتظارهای درمان را در جلسه مشاوره توضیح می‌دهند، وضعیت کلی دست‌ها را ارزیابی می‌کنند، به خواسته‌های بیمار گوش می‌دهند، مناسب‌ترین روش درمان و بهترین نتیجه ممکن را شرح می‌دهند. در صورت وجود هرگونه سوال یا نگرانی درباره عمل‌های جوانسازی پوست دست همکاران ما آماده پاسخگویی به شما هستند. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259تماس حاصل نمایید.[/alert]

[dopts id=”7″]

جوانسازی دست


دست‌ها غالباً نخستین جایگاه نمایان شدن نشانه‌های پیری هستند. دست غالباً نه تنها سن واقعی شما را نشان می‌دهد، بلکه تمام درمان‌های انجام شده برای جوانسازی و زیبایی صورت را نیز بی‌اثر می‌کند، چون با مقایسه کردن دست‌هایی پیر و چروکیده با صورتی جوان انجام دادن عمل و گذر عمر مشخص می‌شود. خبر خوش این است که روش‌های بسیاری برای مراقبت از دست‌ها وجود دارد تا همخوانی لازم بین جوانی دست‌ها و دیگر بخش‌هایی برقرار شود که عمل زیبایی روی آنها انجام شده است. این روش‌ها بافت پوست را بهتر می‌کند و به این ترتیب چروک‌ها و رگ‌های برآمده‌ی روی دست کمتر جلب توجه می‌کند.

متقاضی مناسب جوانسازی دست


  • افرادی که نشانه‌های پیری روی دست‌هایشان به چشم می‌خورد و خطوط و چین و چروک پشت دست‌شان ایجاد شده است.
  • افرادی که چربی دست‌شان تحلیل رفته و دست‌هایشان لاغر و استخوانی شده است. ‌
  • افرادی که برآمدگی رگ‌ها از زیبایی دست‌هایشان کم کرده است.

روش‌های مختلف جوانسازی دست


روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست دست وجود دارد که معمولاً جراحی تهاجمی نیست، اما جراح در موارد شدید و در صورت شل شدن پوست دست عمل جراحی را برای برداشتن پوست اضافی توصیه می‌کند.

جوانسازی دست با توجه به روش درمان انتخابی با بهره‌گیری از یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود.

لیزر IPL

متخصص در روش جوانسازی با نور از نور پالسی قوی (IPL) استفاده می‌کند. IPL  تون پوستی را بهتر می‌کند و درمانی ایده‌آل برای رفع لکه‌های پیری، کک و مک و جای زخم محسوب می‌شود. IPL درمانی غیرتهاجمی و غیرابلیتیو است، یعنی این که آسیبی به پوست وارد نمی‌شود یا پوست جدا نمی‌شود.

بیمار درد ملایمی را در طول عمل حس می‌کند که با داروی بی‌حسی موضعی یا سرد کردن کاهش می‌یابد.

تزریق ژل

ژل‌های بر پایه اسید هیالورنیک و پلی اسیدهای فعال لاغری دست را با پر کردن اطراف رگ‌ها جبران می‌کند و ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر به آنها می‌دهد. مزیت ژل این است که بیمار به خوبی آن را تحمل می‌کند و نیازی به تست حساسیت ندارد. درمان معمولاً 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و ناراحتی ناشی از آن ناچیز است. نتیجه تزریق ژل آنی است و معمولاً 9 تا 12 ماه ماندگاری دارد.

تزریق چربی

در عمل تزریق چربی بافت‌های چربی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و برای جبران لاغری دست در دست خود بیمار تزریق می‌شود تا رگ‌های خونی، سیاهرگ‌ها یا تاندون‌ها به مرور وضوح کمتری پیدا کنند و دست زیباتر شود.

در ابتدا گرفت‌ها (پیوندها)ی لازم از ران یا شکم گرفته می‌شود یا عمل لیپوساکشن برای برداشت چربی انجام می‌شود. سپس چربی جمع آوری شده آماده سازی و تخلیص می‌شود. گرفت‌ها با استفاده از کانولای بسیار کوچک در ناحیه‌های انتخابی دست تزریق می‌شود تا دست زیبا و خوش تراش شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یا درمان عروق با لیزر برای رفع برآمدگی رگ‌های نمایان دست کاربرد دارد.

جوانسازی با پی آر پی

جوانسازی دست با پی آر پی (پلاسمای سرشار از پلاکت) عملی پیشرفته است که قدرت التیام‌دهی پلاکت‌ها و فاکتورهای رشد خون را برای تحریک واکنش سلول‌های بنیادی افزایش می‌دهد. سلول‌های بنیادی کمک می‌کند تا رگ‌ها و کلاژن جدید رشد کند، پوست آسیب دیده ترمیم و بازسازی شود و نشانه‌های پیری آهسته و معکوس شود.

جراحی دست

در موارد شدیدی که مقدار زیادی پوست شل شده یا چروک‌های متعدد وجود داشته باشد، جراحی و برش دادن برای برداشتن پوست اضافی انجام می‌شود. این روش تنها درمان جراحی است که برای جوانسازی دست انجام می‌شود. البته روش‌های غیرجراحی باید چندبار تکرار شود تا بهترین نتیجه ممکن را به دست دهد.

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل‌های جوانسازی دست


زمانبندی دوران بهبود به عمل انجام شده بستگی دارد. نکته مهم پیروی دقیق از دستورات جراح است که مواردی چون تکمیل دوره آنتی بیوتیک تجویز شده و رعایت بایدها و نبایدهای مربوط به مراقبت پس از عمل را شامل می‌شود.

اندکی ورم کردن و خشکی دست پس از جراحی طبیعی است. ورم، خشکی یا کبودی ظرف یک هفته رو به کاهش می‌گذارد و از بین می‌رود. ظاهر دست بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند و جوان‌تر و صاف‌تر می‌شود. تا دو ماه دست ته رنگی صورتی مانند دارد، اما تن پوستی به خوبی با بقیه بخش‌ها هماهنگی دارد و هیچ نشانه‌ای از تغییررنگ جلب توجه نمی‌کند.

چنانچه چربی در پوست دست تزریق شده باشد، اندکی درد در ناحیه اهدا کننده چربی حس می‌شود. جراح معمولاً به بیمار توصیه می‌کند که چند روز از آفتاب دوری کند، دست‌ها را تمیز نگه دارد و یخ روی دست‌ها بگذارد.

جای زخم پس از جوانسازی دست


ممکن است پس از تزریق چربی یا جراحی دست جای زخم باقی بماند. متخصص برش کوچکی را برای به دست آوردن بافت‌های چربی لازم برای تزریق ایجاد می‌کند تا بتواند چربی را از راه برش تخلیه کند. زمانی که برای برداشتن پوست شل شده برش روی دست ایجاد می‌شود، جای زخم ناشی از آن معمولاً بالای مچ یعنی در ناحیه‌ای قرار دارد که می‎توان آن را در زمان التیام یافتن به راحتی پوشاند.

ماندگاری نتایج


ماندگاری نتایج عمل جوانسازی دست به روش انتخابی درمان و جراحی یا غیرجراحی بودن آن بستگی دارد. برای مثال ماندگاری نتایج تزریق ژل 3 تا 12 ماه است. ماندگاری تزریق چربی معمولاً بیشتر است. برای تاثیرگذاری بیشتر و بهبود نتیجه باید تزریق را تکرار کرد.

البته بیماران مبتلا به دیابت، سیگاری‌ها یا افرادی که دست‌هایشان ساعت‌های متمادی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، به نتایج بهینه دست نمی‌یابند و ماندگاری نتیجه نیز کمتر خواهد بود. بااین حال با دور نگه داشتن دست از نور خورشید یا استفاده از کرم مرطوب کننده و دستکش می‌توان ماندگاری نتایج را افزایش داد.

هزینه

هزینه جوانسازی پوست دست با توجه به روش انتخابی پزشک و بیمار برای جوانسازی پوست دست تعیین می‌شود. به علاوه هزینه نهایی به حق الزحمه متخصص و تجهیزات و وسایل مورد استفاده در طول درمان نیز بستگی دارد.

آخرین مقالات