درمان شلی و افتادگی پوست صورت و گردن با روش‌های سفت کردن پوست

زاویه هموار و مشخص صورت یکی از مشخصه‌های مهمی است که باعث جوان‌تر به نظر رسیدن چهره می‌شود. به مرور زمان پوست صورت شل شده و زمانی که شخص در دهه 40 عمر خود است پوست صورت حالت افتادگی پیدا می‌کند. برای بیشتر ما این روند ناگریز و غیرقابل‌اجتناب است. چرا پوست دچار افتادگی می‌شود؟ معمولاً این عارضه مربوط به خاصیت ارتجاعی پوست بوده و کاهش تولید کلاژن و الاستین باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و شلی پوست می‌شود. چربی‌های گردن در اثر نیروی جاذبه زمین شروع به جابجا شدن و پایین آمدن می‌کنند و به مرور چین و چروک‌ها پس از شل شدن پوست نمایان می‌شوند. از بین رفتن خاصیت طبیعی ارتجاعی پوست باعث پیر به نظر رسیدن پیشانی و ناحیه جمجمه شده و صورت و گردن سنگین‌تر و پهن‌تر به نظر خواهند رسید. برای جلوگیری از افتادگی پوست گردن و صورت چه باید کرد؟ برخی از مردم انجام عمل لیفت صورت را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر روش‌های غیرجراحی که به بهبود ظاهر صورت کمک کرده و زاویه صورت و ناحیه گردن را اصلاح می‌کنند مورد توجه قرار می‌دهند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

افزایش سن یا کاهش شدید وزن باعث افتادگی پوست صورت می‌شود که می‌تواند تأثیر منفی بر اعتماد به نفس فرد داشته باشد. افتادگی تدریجی پوست صورت و گردن غیرقابل ‌اجتناب است و تحقیقات زیادی برای بازگرداندن این عارضه و سفت کردن پوست انجام شده است. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی در خلال جلسه مشاوره در مورد نگرانی‌ها و اهداف شما بحث و تبادل‌ نظر کرده و سپس روش‌های مختلف درمانی مناسب با وضعیت شما را ارائه می‌دهند. این روش‌های درمانی شامل لیزر درمانی، هایفوتراپی، آر اف و لیفت با نخ می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما به تمامی پرسش‌های شما پاسخ داده و شما را برای رزرو نوبت ملاقات راهنمایی خواهند کرد.[/alert]

علل


  • اثرت افزایش سن هم بر عضلات صورت و هم بر پوست صورت اثر می‌گذارد. به مرور زمان ممکن است عضلات زیرین پوست و چربی صورت شل شوند، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست نیز در شل شدن پوست صورت تأثیر دارد.
  • حرکات مکرر صورت مانند عادات غذا خوردن و خندیدن بر گروهی از عضلات اثر گذاشته و باعث عدم رشد برخی دیگر از عضلات می‌شوند که ممکن است در شل شدگی پوست ناحیه مورد نظر اثر داشته باشد.
  • شل شدگی کلی و جزئی پوست ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی‌های عصب‌ها یا سکته مغزی نیز حادث شود. در صورت بروز سکته مغزی، خون‌رسانی به مغز به دلیل انسداد یا هموراژ کاهش یافته و در نتیجه سلول‌های مغزی از بین می‌روند و باعث فلج شدن صورت و قسمت‌های دیگر بدن می‌شوند.

روش‌های درمانی رفع افتادگی پوست صورت و گردن


رادیو فرکانسی (آر اف)

رادیو فرکانسی (RF) یک منبع انرژی است که می‌تواند گرما را به لایه‌های زیر درم برساند بدون این که باعث آسیب‌دیدگی لایه رویی پوست شود. معمولاً درمان با روش رادیوفرکوئنسی حدود یک ساعت طول می‌کشد. در خلال انجام این فرایند بیمار دچار ناراحتی‌های خفیفی می‌شود. پس از انجام این فرایند نیازی به عدم حضور در مجامع عمومی نیست. از آنجا که پس از انجام این فرایند کلاژن جدید تولید می‌شود، نتایج با تأخیر 3 تا 4 ماهه مشهود و ملموس می‌شوند. رادیوفرکانسی را می‌توان برای قسمت‌های مختلف بدن انجام داد. امروزه روش‌های مختلفی برای سفت شدن پوست صورت و رفع افتادگی پوست و حتی اطراف پلک‌ها وجود دارد. معمولاً برای دست‌یابی به نتایج مطلوب باید دو جلسه درمانی انجام شود. در این روش از یک ابزار دستی برای تولید انرژی رادیو فرکانسی و گرم کردن کلاژن و الاستین زیر سطح پوست استفاده می‌شود. این فیبرها قوی‌تر و سفت‌تر شده و در نتیجه پوست ناحیه تحت درمان نیز سفت می‌شود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی (اولتراسوند متمرکزشده پرتوان) در سه عمق مختلف پوست عمل می‌کند و باعث لیفت لایه‌های عمیق و سطحی و درمان افتادگی پوست می‌شود. هایفوتراپی؛ ظاهر صورت و گردن را بهبود داده و به آرامی پوست شل شده و افتاده را بالا می‌کشد. با این روش می‌توان نواحی اطراف پلک‌ها و پیشانی را نیز تحت درمان قرار داد.

فرایند هایفوتراپی یک روش ساده و بدون ناراحتی است. بیمار فقط در قسمت‌های استخوانی مانند ناحیه فک کمی احساس درد می‌کند که دلیل آن انعکاس انرژی اولتراسوند در برجستگی‌های صورت است. هایفوتراپی تقریباً در مدت زمان 60 دقیقه انجام شده و نیاز به مدت کوتاهی بستری شدن دارد. بلافاصله پس از پایان فرایند، رنگ صورت، قرمز شده اما این قرمزی پس از چند ساعت از بین می‌رود. نتایج قابل پیش‌بینی بوده و در یک دوره زمانی 2 تا 3 ماهه نمایان می‌شوند و این روند بهبودی تا 6 ماه پس از انجام درمان ادامه می‌یابد. نتایج کلی 12 تا 18 ماه باقی مانده و ما توصیه می‌کنیم پس از گذشت این مدت، درمان را دوباره تجدید کنید.

لیزر

یکی از نشانه‌های پیری زودرس شکل‌گیری چین و چروک در صورت و گردن است که باعث افتادگی و شل شدگی پوست می‌شود با لیزر درمانی می‌توان چین و چروک‌های پوست گردن و اطراف گونه‌ها را برطرف کرده و پوست را سفت کرد که باعث می‌شود شما چندین سال جوان‌تر به نظر برسید. سفت شدن پوست با لیزر درمانی یک روش عالی و اثبات شده برای لیفت صورت و سفت کردن پوست صورت است که نتایج آن بدون این که بیمار تحت عمل‌های جراحی تهاجمی قرار گیرد حاصل می‌شود. در خلال انجام این روش، لیزر بافت زیر پوست را گرم کرده و در نتیجه کلاژن تولیدشده و ظاهر صورت جوان‌تر می‌شود. بیشتر بیماران به 3 جلسه درمانی برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیاز دارند تا پوست آنها سفت شده و اثرات پیری از روی آن برطرف شود. زمانی که بدن شروع به کلاژن سازی می‌کند، خطوط و چین و چروک‌ها به مرور محو شده و با کلاژن جدید پر می‌شوند.

لیفت با نخ

لیفت با نخ آخرین تکنولوژی غیر تهاجمی برای لیفت و سفت شدن پوست صورت است که افتادگی پوست را رفع کرده و اثرات آفتاب‌سوختگی و پیری را از روی صورت از بین می‌برد. تمامی نخ‌های مورد استفاده در این روش از نخ‌های بخیه غیر جذبی و مواد زیست سازگار ساخته شده که تجربه چندین دهه استفاده از آنها نشان‌دهنده بی‌خطر بودن و مطمئن بودن آنها است. احتمال واکنش‌های آلرژیک یا پس زدن آنها در بدن وجود ندارد. نخ با استفاده از سوزن‌های بلند سوراخ دار و تحت بیهوشی موضعی زیر پوست قرار داده می‌شود. ابتدا پوست و بافت‌ها لیفت داده شده و در محلی که مورد نظر است قرار داده می‌شوند سپس سوزن در زیر پوست فرو داده می‌شود. نخ از طریق سوزن وارد شده و بیرون کشیده می‌شود. در نتیجه پوست در محل مورد نظر قرار گرفته و سوزن درمی‌آید.

تنها اثری که پس از انجام این فرایند روی صورت باقی می‌ماند جای سوزنی است که برای انجام این فرایند به کار برده شده است و پس از چند روز هم جای آن از بین می‌رود و هیچ اثری که نشان‌دهنده انجام لیفت با نخ باشد روی صورت باقی نمی‌ماند. به مرور زمان واکنش طبیعی بدن باعث تشکیل شدن بافت‌های فیبری اطراف نخ شده و بافت‌های فیبروزی سفت شده منقبض می‌شوند که باعث لیفت پوست صورت می‌شود.

لیفت صورت

لیفت صورت برای بهبود ظاهر صورت و جوانسازی و سفت شدن پوست به کار برده می‌شود. لیفت صورت باعث سفت پوس صورتت و عضلات و گردن شده و پس از آن پوست اضافی این نواحی برداشته می‌شوند. این فرایند معمولاً همراه با عمل‌های زیبایی دیگر مانند بلفاروپلاستی (عمل جراحی پلک چشم)، لیفت پیشانی، برجسته‌سازی چانه، لیپوساکشن و رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) انجام می‌شود. این فرایندها را می‌توان در هر زمانی که اثرات پیری ظاهر شد برای جوانسازی پوست به کار برد.

شکاف‌هایی در طول خط رویش مو در قسمت جمجمه ایجاد شده که از جلوی گوش و اطراف لاله گوش عبور کرده و به پشت گوش رفته و در موهای پست سر تمام می‌شود. پوست شل شده از بافت زیرین جدا شده و کشیده می‌شود. پوست اضافی برداشته می‌شود. عضلات شل شده و بافت‌های همبند نیز سفت می‌شوند. در برخی موارد، چربی‌های انباشته شده نیز از زیر چانه و گردن برداشته می‌شوند. برای بستن شکاف ایجاد شده از بخیه‌های ریزی استفاده می‌شود. انجام این عمل ممکن است تا 5 ساعت طول بکشد که به تعداد عمل‌هایی که همزمان با آن انجام می‌شود بستگی دارد.

به طور عمومی، بیمار باید پس از عمل یک شب در منزل استراحت کند. ناحیه جراحی شده پانسمان می‌شود که پس از چند روز این پانسمان نیز برداشته می‌شود. درد را می‌توان با مصرف داروهای مسکن کنترل و تعدیل کرد. در برخی موارد، انجام یک عمل برای دست‌یابی به نتایج مطلوب کفایت می‌کند. بیشتر بیمارانی که لیفت صورت را انجام داده‌اند از ظاهر جوان شده و صورت خود راضی بوده‌اند.

آخرین مقالات