درمان و رفع ترک و خطوط بدن بعد از حاملگی و چاقی و لاغری

پوست بزرگترین عضو بدن است و قابلیت چشمگیری برای گسترش و جمع شدن در صورت نیاز دارد. پوست بدن، مستحکم و کشسان است، اما بافت‌های حمایت کننده آن ممکن است در اثر کشش بیش از حد یا بسیار سریع دچار آسیب دیدگی شود. گسترش سریع پوست می‌تواند منجر به ترک و خطوط بدن شود؛ این مشکل شایعی است که تقریباً در تمام سنین مردان و زنان با انواع پوست رخ می‌دهد. 90 درصد از زنان در دوران بارداری، دچار ترک و خطوط بدن می‌شوند، با این حال این ترک‌های پوستی در مردان، زنان و نوجوانان نیز دیده می‌شود. این خطوط اغلب در طول دوران رشد و تغییرات بدن از جمله افزایش وزن قابل توجه، رسیدن به سن بلوغ و ساخت و ساز عضلانی شدید به وجود می‌آید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]
اگر می‌خواهید ترک و خطوط بدن خود را بدون گذراندن دوره بهبودی طولانی برطرف سازید و به نتایج مطلوب دست یابید، می‌توانید از روش‌های مختلف درمان در این زمینه بهره‌مند شوید. رایج‌ترین روش‌های درمان ترک‌ها و خطوط بدن شامل استعمال کرم موضعی، میکرودرم ابریژن، لیزر و حذف ترک‌ها با عمل جراحی است. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی با ارزیابی ویژگی‌های پوست شما روش مناسب را انتخاب می‌کنند. در این کلینیک برای از بین بردن ترک‌ها و خطوط پوست، روش‌های غیر جراحی که معمولاً ترکیبی از میکرودرم ابریژن و لیزر می‌باشد، ارائه می‌‌‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمانی ما و نیز رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره تماس 02188334029 و 02188333259 با متخصصین ما در ارتباط باشید.[/alert]

[dopts id=”13″]

ترک و خطوط بدن چیست؟


ترک‌های پوستی، خطوط و شیارهایی هستند که به دلیل کشش بافت همبند پوست ایجاد می‌شوند. ترک و خطوط بدن در طول زمان کمرنگ‌تر شده و رنگ سفید یا نقره‌ای به خود می‌گیرند. اگر چه این خطوط از لحاظ جسمی دردناک نیستند، اما در موارد شدید می‌توانند ظاهر بدشکل و ناخوشایندی در بدن ایجاد کنند. هنگامی که لایه میانی پوست با سرعت بیش از حدی گسترش می‌یابد، برخی از الیاف کلاژن شکسته شده و اجازه می‌دهد تا رگ‌های خونی زیرین نمایان شده و خطوط قرمز و یا بنفشی بر روی پوست به جا بماند. با گذشت زمان و التیام رگ‌های خونی، این خطوط به رنگ سفید یا نقره‌ای درمی‌آید. معمولاً این ترک‌ها و خطوط بدن به طور کامل برطرف نمی‌شوند. هر چند که ترک و خطوط بدن با درد همراه نیست، اما در موارد شدید می‌تواند ظاهر بد شکلی را ایجاد کرده و اعتماد به نفس فرد را تحت تأثیر قرار دهد. به دلیل اثرات روانی این ترک‌ها، کارشناسان سالها در تلاش برای یافتن راه جلوگیری از ترک شکم در بارداری و درمان مؤثری برای آنها بوده‌اند. متاسفانه، هیچ درمانی برای رفع کامل آنها یافت نشده است. با این حال، راه‌های جدیدی برای درمان و جلوگیری ترک شکم در بارداری و بعد از لاغری در حال ظهور است که برخی از آنها امید بخش هستند.

 دلایل ایجاد ترک و خطوط بدن


دلیل اینکه برخی از افراد دارای ترک و خطوط بدن می‌شوند و برخی دیگر از این وضعیت مصون هستند، همچنان نامشخص است. برخی از افراد ممکن است صرفاً به علت ژنتیکی و یا سطح یک هورمون خاص بیشتر مستعد ترک و خطوط بدن باشند. زنان باردار در سنین جوانی بیشتر دچار این خطوط می‌شوند، به ویژه زنانی که افزایش وزن بیشتری در دوران بارداری دارند. با این حال، این عوامل به تنهایی سبب بروز قطعی ترک و خطوط بدن نمی‌شوند. در برخی موارد به نظر می‌رسد سطح بالاتر هورمون‌های استروئیدی در بروز تر‌ک‌های پوست نقش دارد. افرادی که بیماری کوشینگ دارند، احتمال بروز ترک و خطوط بدن در آنها بیشتر از افراد دیگر است. به طور مشابه، در افرادی که در حال مصرف داروهای استروئیدی و یا استفاده از کرم آستروئید موضعی هستند، احتمال ابتلا به ترک و خطوط بدن بیشتر است. به عقیده کارشناسان هورمون‌های استروئیدی ممکن است سبب تضعیف کلاژن‌های پوست و افزایش احتمال شکستن آنها شود.

 فواید درمان ترک و خطوط بدن


  • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و رهایی از ترک و خطوط بدن
  • کمرنگ شدن خطوط و ترک‌های پوست
  • افزایش تولید کلاژن و الاستین و پر شدن شیارهای پوست و در نتیجه برطرف شدن ترک‌ها و خطوط بدن

روش‌های درمان ترک و خطوط بدن


درمان‌های ارائه شده توسط پزشکان پوست و جراحان پلاستیک تا حدودی امید کاهش ترک‌های پوستی را افزایش داده است. هر چند هیچ راه حلی برای رفع کامل آنها یافت نشده، اما بسیاری از بیماران برخی از درمان‌های زیر را موفقیت‌آمیز می‌دانند:

کرم‌های موضعی

نتایج یک مطالعه نشان داده است که استفاده از کرم ترتینوئین 0.1 درصد (رتینوئیک اسید) به کاهش ترک‌ها و خطوط اولیه کمک می‌کند، اما تحقیقات دیگر نتایج مختلفی را نشان داده‌اند. استعمال کرم ترتینوئین که اغلب با نام تجاری رتین- A نامیده می‌شود، می‌تواند با عوارض جانبی مانند قرمزی و پوسته پوسته شدن همراه باشد. استفاده از این دارو برای زنان باردار و شیرده مجاز نیست. این ماده می‌تواند با عبور از لایه‌ فوقانی پوست موجب بازسازی کلاژن شود، به همین دلیل ترک و خطوط بدن را در برخی از افراد بهبود می‌بخشد. کرم ترتینوئین تنها با نسخه پزشک در دسترس است. به نظر می‌رسد منافع آن زمانی بیشتر است که بر روی ترک و خطوط تازه استعمال شود، از این رو درمان زودهنگام آن توصیه می‌شود. هنگامی که این خطوط سفید یا نقره‌ای رنگ هستند، ترتینوئین ممکن است چندان موثر و سودمند واقع نشود.

 لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از جدیدترین روش‌های درمان برای ترک و خطوط بدن است که به نظر می‌رسد در کمرنگ شدن آنها مؤثر است. استفاده از لیزر رنگی پالسی و نور شدید پالسی می‌تواند ترک‌های پوست و خطوط بدن را بهبود بخشیده و در طول زمان تولید کلاژن را افزایش دهد. این درمان‌ها توسط جراح زیبایی پلاستیک یا متخصص پوست انجام می‌شود. لیزر درمانی تنها روش اثبات شده‌ای است که می‌تواند به میزان قابل توجهی ظاهر ترک‌های پوست را بهبود ببخشد. 

میکرودرم ابریژن

ترک و خطوط بدن ممکن است ظاهری ناخوشایند داشته و اعتماد به نفس شما را کاهش دهد، اما هیچ دلیلی برای تحمل آن و ادامه احساس عدم اعتماد به نفس شما وجود ندارد. طیف وسیعی از درمان‌ها از جمله میکرودرم ابریژن وجود دارد که می‌تواند به کاهش و حذف ترک و خطوط بدن کمک کند. میکرودرم ابریژن یک درمان زیبایی است که در آن از کریستال‌های بسیار ریز به عنوان یک لایه بردار استفاده می‌شود. این ذرات در سطح پوست برای حذف لایه اپیدرم پاشیده می‌شوند. حذف لایه‌های‌ فوقانی پوست باعث تحریک فرآیند التیام پوست و تولید کلاژن می‌شود؛ در نتیجه لایه درم پوست، ترمیم شده و ظاهری صاف و یکدست می‎‌یابد. تحریک تولید کلاژن موجب پر شدن پوست، سفتی و جوان‌سازی آن می‌شود. نتایج این روش وابسته به شدت وضعیت ترک‌های پوست است و گاهی ممکن است بیش از یک درمان لازم باشد. به جز این روش، ممکن است لایه‌برداری و یا لیزر درمانی نیز برای شما مناسب باشد. متخصص پوست می‌تواند به شما بگوید که چه روشی برای وضعیت پوست شما مناسب است.

 روش پی.آر.پی

امروزه درمان پی.آر.پی (پلاسمای غنی از پلاکت) به عنوان راهی برای احیای پوست و افزایش تولید کلاژن، محبوبیت روز افزونی یافته است. در درمان پی.آر.پی از پلاکت‌های خون خود بیمار که بلافاصله قبل از عملیات بدست آمده است، استفاده می‌شود. درمان پی.آر.پی همراه با دستگاه اولتراسوند می‌تواند راه‌حل خوبی برای کاهش خطوط و ترک‌های پوست باشد. بیش از 70 درصد از بیماران نتیجه “خوب” یا “بسیار خوب” در درمان ترک‌های پوست خود را گزارش داده‌اند.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی شکم و ران و روش‌های مانند آنها با از بین بردن پوست اضافی و سفت کردن پوست و بافت باقی مانده موجب بهبود ترک‌های پوست می‌شوند. این روش‌ها اغلب به افرادی که به علت از دست دادن وزن و یا حاملگی دچار شلی و افتادگی پوست شده‌اند، پیشنهاد می‌شود. کاندیدای ایده‌آل برای این عمل جراحی عبارتند از:

  • افرادی که دارای وزن ثابت بوده و از سلامتی خوبی برخوردارند.
  • افراد غیر سیگاری.
  • افرادی که دارای انتظارات واقع بینانه در مورد نتایج عمل جراحی هستند.

این روش به طور خاص برای حذف ترک‌ها و خطوط بدن در نظر گرفته شده است. زمانی که پوست اضافی و ترک‌‌خورده از بدن برداشته می‌شود، این خطوط نیز از بین می‌رود. اگر پوست شما شل نشده است، احتمالاً این نوع جراحی گزینه مناسبی برای شما نیست. قبل از انجام هر گونه عمل جراحی در مورد خطرات احتمالی و مزایای آن با جراح خود مشورت کنید.

آخرین مقالات