رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

یک جراح زیبایی صورت مجرب به خوبی می‌داند که هر بینی، بیمار و جراحی، نتیجه‌ای منحصر به فرد است. دغدغه‌هایی ویژه‌ای که در مورد بینی خود دارید، و تغییرات مورد نیاز برای رسیدن به نتایج مطلوب، در انتخاب روشی که جراح در طول جراحی استفاده می‌کند، نقشی موثر ایفا می‌کند. دو روش جراحی برای رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی وجود دارد، رینوپلاستی باز و بسته. هر کدام از این روش‌ها مزایا و کاربردهای مخصوص خود را دارد. کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دو روش کمک می‌کند تا روش جراحی که جراح به کار می‌گیرد را بهتر درک کنید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]
جراحی بسته بینی یا جراحی باز بینی؟ روش رینوپلاستی مناسب برای شما به اهداف جراحی بستگی دارد. در طول جلسه مشاوره جراحی بینی، متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی در مورد دو نوع روش رینوپلاستی با شما صحبت می‌کنند. هر کدام از این روش‌ها مزایایی دارد و احتمالا یکی از آنها مناسب‌ترین روش جراحی برای شما می‌باشد. ما به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب‌تر است. با تماس با شماره‌های 02188334029 و  02188333259 می‌توانید یک جلسه مشاوره رزرو کنید.[/alert]

جراحی زیبایی بینی چیست؟


رینوپلاستی نوعی جراحی بینی است که با اندازه، شکل و ویژگی‌های بینی سرو کار دارد. به دو دلیل پزشکی یا زیبایی می‌توان آن را انجام داد، اگر چه بعضی از بیماران  به خاطر هر دو دلیل جراحی بینی را انجام می‌دهند. جراحی زیبایی بینیروشی به منظور تغییر ظاهر بینی و در عین حال حفظ و بهبود کارایی بینی است. بینی‌ای که بیش از حد کوچک یا بزرگ، باریک یا پهن، بیش از حد عقابی یا گرد، تورفته یا بیرون‌زده باشد را می‌توان با جراحی رینوپلاستی اصلاح کرد. برای بسیاری از بیماران، رینوپلاستی می‌تواند برطرف کننده مشکلات تنفسی، ترشحات سینوسی و خروپف باشد.

برای این که مشخص شود آیا جراحی رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر، انتخاب یک جراح زیبایی مجرب و با تجربه که در جلسه مشاوره با او آشنا می‌شوید، ضروری است. در طول جلسه مشاوره، شما می‌توانید دغدغه‌های مخصوص به خود را مطرح کنید، روش جراحی باز یا بسته را تعیین کنید و به عنوان بیماری که برای رینوپلاستی آمادگی دارد، ارزیابی می‌شوید. در صورتی که واجد شرایط بودید، جراح زیبایی صورت به منظور متعادل و زیباتر کردن خصوصیات ظاهری شما برای جراحی برنامه‌ریزی می‌کند.

دو روش جراحی بینی


جراحی بسته بینی

در طول یک روش رینوپلاستی بسته، کل برش‌ها در داخل حفره‌های بینی صورت می‌گیرد. این روش هیچ اسکار (جای زخم) نمایانی را به جا نمی‌گذارد، زیرا همه برش‌ها در داخل خود بینی ایجاد می‌شوند. وقتی برش ‌ا صورت گرفتند، جراح زیبایی پوست را جدا می‌کند تا غضروف و استخوان زیرین نمایان شود. او سپس مطابق با تغییراتی که درخواست کردید و نتایجی که در طول مشابه انتظار داشتید، بینی شما را جراحی و اصلاح می‌کند.

جراحی باز بینی

در جراحی باز یا خارجی، جراح زیبایی یک برش بسیار کوچک در سطح پایینی بینی، روی پوست بین حفره‌های بینی ایجاد می‌کند. این برش اضافی امکان دسترسی بیشتر به نوک بینی و همچنین قسمت پایینی و یک سوم میانی بینی را فراهم می‌کند. اگر چه این برش خارجی است، در ناحیه‌ای قرار دارد که به سختی می‌توان آن را دید. اسکارهایی که پس از بهبود یافتن برش ایجاد می‌شوند، به خوبی پوشانده می‌شود و به احتمال زیاد کسی متوجه آن نمی‌گردد.

مزایا و معایب


هر روش مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. نوع روشی که انتخاب می‌کنید بهتر است توسط مشورت شما با پزشک جراح تعیین شود. از مزایا و معایب هر روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: رینوپلاستی باز به جراح این امکان را می‌دهد تا به ساختارهای داخلی بینی دسترسی داشته باشد، برش بیشتر را ممکن می‌سازد و شکل‌دهی بینی در آن ساده‌تر است.

بسیاری از بیماران جراحی بسته بینی را انتخاب می‌کنند، زیرا اسکار نمایانی را برجا نمی‌گذارد. رینوپلاستی بسته این امکان را برای جراح فراهم می‌کند تا همه برش‌ها را در داخل حفره‌های بینی ایجاد کند.

ملاحظات مرتبط با اسکار


بعضی از بیماران فکر می‌کنند رینوپلاستی بسته به معنای اسکار کمتر است و فورا تصمیم می‌گیرند که این روش برای آنها مناسب است. در حالی که روش جراحی رینوپلاستی بسته به این معناست که اسکارها از ابتدا نامرئی باقی می‌مانند، وقتی مزایا و معایب دو روش را در نظر می‌گیرید، یک مساله جزئی و کم اهمیت است. برشی که در طول روش جراحی باز بینی  ایجاد می‌شود، در قسمت خارجی بینی است. باید دانست که برش معمولا به خوبی بهبود می‌یابد. اسکار ممکن است مشخص باشد، اما اغلب توسط قسمت پایین بینی پنهان می‌شود. در بسیاری از موارد، جای زخم در طول زمان به اندازه‌ای کمرنگ می‌شود که دیگر مشخص نیست.

بهبودی


بهبودی پس از هر دو روش جراحی مشابه است، اما زمانریکاوری در روش جراحی بسته بینی ممکن است کمتر باشد، زیرا برش‌ها در داخل بینی هستند و جراحی عموما ساده‌تر است. در هر کدام از دو مورد، برای بهبودی باید حدود یک هفته مرخصی کاری بگیرید. احتمالا بینی شما در طول هفته اول آتل‌بندی می‌شود. بعضی از بیماران همچنین گاز با پنبه داخل بینی آنها قرار داده شود. بینی شما کمی می‌گیرد، گویا که سرما خورده‌اید. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید، مخصوصا روز پس از جراحی و در چند روز اول ورم و کبودی ممکن است داشته باشید.

چه در روش جراحی رینوپلاستی باز چه عمل بسته بینی پس از هفته اول، معمولا توصیه می‌شود قبل از شروع ورزش یا فعالیت‌های سنگین دیگر چند هفته دیگر نیز صبر کنید. از آنجایی که روش بهبود برای هر فرد کمی متفاوت است، جراح به شما دستورالعمل‌هایی واضحی ارائه می‌کند که به شما در بهبودی به مناسب‌ترین شکل کمک می‌کنند. بهتر است برای این جراحی با یک جراح مجرب مشورت کنید.

هزینه


هزینه می‌تواند در انتخاب روش رینوپلاستی تاثیر گذار باشد. در رینوپلاستی باز، عوامل مختلف باعث می شوند که نسبت به روش جراحی بسته بینی هزینه بیشتری پرداخت کنید . زیرا روش جراحی باز پیچیده است و مدت زمان انجام آن بیشتر است. در این صورت اگر قیمت یک فاکتور مهم برای شماست، باید در مورد آن با پزشک جراح صحبت کنید و قیمت دقیق جراحی را از او جویا شوید.

آخرین مقالات