رگ‌های واریسی رگ‌های متورم و پیچ ‌و تاب­داری هستند که معمولاً از زیر پوست پاها قابل مشاهده هستند و ظاهری ناخوشایند دارند. این بیماری باعث ایجاد درد، تورم، خارش و احساس سنگین شدن پاها می‌شود. برخی از افراد مبتلا به واریس دچار بیماری خطرناکی به نام ترومبوز عمیق هستند که در آن خون در پاها لخته می‌شود. متخصصین روش‌های درمانی کم تهاجمی را برای درمان رگ‌های واریسی تحت بیهوشی موضعی در مطب خود به کار می‌برند. همچنین آنها روش‌های مراقبتی دائمی را برای این بیماری مزمن به شما ارائه می‌دهند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

روش‌های درمانی مختلف متناسب با میزان گستردگی رگ‌های واریسی عبارتند از: فشرده‌سازی، اسکلروتراپی یا رادیوفرکانسی. متخصصین کلینیک زیبایی رازی روش درمانی مناسب را بر اساس ارزیابی‌ها و معاینات دقیق فیزیکی انتخاب می‌کنند. حدود چند روز پس از انجام اقدامات درمانی درد شما کاهش می‌یابد. همکاران ما می‌توانند خدمات مشاوره لازم را به شما ارائه دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید[/alert]

رگ‌های واریسی و علت به وجود آمدن آنها


رگ‌های واریسی رگ‌های برآمده، متورمی هستند که در بافت نزدیک پوست شکل می‌گیرند. با این که هنوز علت این عارضه مشخص نشده است، اما برخی از عوامل که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند عبارتند از چاقی، نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی مدت، افزایش سن، حاملگی و داشتن سابقه فامیلی ابتلا به واریس. رگ‌های واریسی می‌توانند به دلیل آسیب‌دیدگی‌های قبلی پا مانند خوردن پا به میز ایجاد شوند. تغییرات هورمونی مانند آنچه در بلوغ، یائسگی یا به دلیل مصرف قرص‌های ضدبارداری ایجاد شده و باعث ضعیف شدن دیواره رگ‌ها می‌شود نیز می‌توانند احتمال ابتلا به واریس را افزایش دهند. این بیماری در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است.

برخی از علائم این بیماری عبارتند از درد، سنگینی پا، خستگی پا، گرفتگی پا به خصوص در پایان روز و حساسیت به لمس در رگ‌های آسیب‌دیده. رگ‌های واریسی می‌توانند باعث تغییر رنگ پوست و درد شوند. در افراد مبتلا به واریس شدید احتمال ابتلا به ترومبوز وریدی عمیق افزایش می‌یابد که نوعی بیماری است که در آن خون در سیاهرگ‌ها لخته می‌شود. این لخته‌های خونی ممکن است به سمت ریه رفته و گردش جریان خون را به سمت ارگان‌های دیگر بدن مختل کند. این بیماری مهلک به آمبولی ریوی مشهور است.

 آزمایش‌های تشخیصی


پزشک سؤالاتی در مورد سوابق پزشکی شما کرده و معاینات بالینی لازم را انجام می‌دهد. وی، رنگ، بافت و شرایط رگ‌ها را بررسی کرده تا واریسی بودن رگ‌ها را تشخیص دهد. پزشک همچنین ممکن است که برای ارزیابی سایز رگ‌ها و جهت گردش خون و پیدا کردن لخته‌های احتمالی خون از تصویربرداری نیز استفاده کند.

درمان با تغییر سبک زندگی


پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس

پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس می‌تواند به جریان خون انباشته‌شده در ساق و مچ پا در جهت درست کمک کند. پزشک ممکن است جوراب‌های مخصوص واریس الاستیک یا جوراب‌های ساخته شده با مواد انعطاف‌پذیر را تجویز کند. این جوراب‌ها فشارهای متفاوتی را به قسمت‌های مختلف پا وارد کرده و باعث می‌شوند که خون در رگ‌ها جریان پیدا کند.

بالا نگه داشتن پاها

بالا نگه داشتن پاها زمانی که شما نشسته‌اید می‌تواند باعث ایجاد فشار در پاها شود که گردش جریان خون را افزایش می‌دهد. می‌توانید از یک چهارپایه برای بالا نگه داشتن پاهای خود استفاده کنید و از چهار زانو نشستن اجتناب کنید.

 از پوشیدن لباس‌های تنگ و کفش‌های پاشنه‌بلند خودداری کنید

پوشیدن لباس‌های تنگ، کمربند، گن، جوراب الاستیک زانو و حتی کمربندهای لاغری می‌تواند جریان خون را از سمت پاها به قلب محدود کرده و باعث تجمع خون در پا شود. پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند برای مدت طولانی می‌تواند جریان خون را در پاها محدود کرده و باعث وخیم‌تر شدن وضعیت رگ‌های واریسی شود. کفش‌های پاشنه‌کوتاه را انتخاب کنید تا به شما در جاری شدن خون در پا کمک کند.

 تمرینات منظم ورزشی

در صورتی که ورزش کردن برای شما خطری نداشته باشد، پزشک از شما خواهد خواست تا سطح فعالیت‌های خود را افزایش دهید تا گردش خون در رگ‌های شما افزایش یابد. پزشک به شما فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری را 30 دقیقه در روز و در 5 روز از هفته توصیه می‌کند. برخی از تمرینات ورزشی مانند وزنه‌برداری، دویدن‌های طولانی و یوگا باعث افزایش فشار بر رگ‌های شما می‌شود. این ورزش‌ها ممکن است باعث تجمع خون در پا شوند و به همین دلیل پزشک آنها را محدود یا ممنوع می‌کند.

درمان به کمک روش‌های کم تهاجمی


اگر علائم واریس با پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس و تغییرات سبک زندگی بهبود نیافت، پزشک انجام درمان‌های کم تهاجمی را برای درمان این بیماری توصیه خواهد کرد. این عمل‌ها تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شوند و معمولاً شما می‌تواند در همان روز به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

رادیو فرکانسی

این درمان به عنوان درمان ونیفیت (Venefit) هم شناخته می‌شود، رادیوفرکانسی (RF) یک روش درمانی با فرایند بهبودی سریع است که  ازانرژی الکتریکی برای ارسال گرما به رگ‌های واریسی و تخریب آنها استفاده می‌کند. برای انجام این روش، پزشک یک شکاف کوچک در زیر زانو ایجاد می‌کند. وی با استفاده از اولتراسوند (یک روش که از امواج صوتی برای تصویربرداری از رگ‌ها استفاه می‌کند ) برای هدایت لوله انعطاف‌پذیر کوچک در رگ آسیب‌دیده استفاده می‌کند. سپس، لوله گرمای الکتریکی را در مدت 20 ثانیه به قسمت آسیب‌دیده رگ ارسال می‌کند و باعث بسته شدن یا تخریب آن می‌شود. پزشک سپس رگ را بسته تا در نهایت جذب بدن شود. جریان خون به طور طبیعی از رگ‌های سالم دیگر عبور خواهد کرد.

این روش در مطب پزشک انجام می‌شود و تحت بیهوشی موضعی و کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. شما می‌توانید 30 دقیقه پس از انجام درمان به منزل مراجعه کرده و بلافاصله فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کنید. عوارض جانبی این درمان عبارتند از کبودی و حساسیت به لمس که پس از چند هفته از بین می‌روند.

 لیزر اندوونوس

پزشک ممکن است از روش لیزر رمانی اندوونوس استفاده کند که در آن به وسیله پرتو نور متمرکز، رگ‌های واریسی مسدود می‌شوند. در این روش که به آن وناکیور (VenaCure) هم گفته می‌شود، پزشک یک سوراخ در پوست ایجاد کرده و لوله وریدی را داخل رگ آسیب‌دیده می‌فرستد. فیبر لیزری به داخل رگ ارسال شده و درون رگ را گرم کرده و دیواره آن را تخریب می‌کند. با این کار رگ جمع شده و از بین می‌رود رگ آسیب‌دیده جذب بدن می‌شود و خون مسیر خود را از طریق رگ‌های سالم پیدا کرده و علائم واریس از بین می‌روند.

در خلال این عمل که تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود، عینک‌های محافظ به شما داده می‌شود که از آسیب رساندن لیزر به چشم‌های شما جلوگیری کند. این روش در مطب پزشک انجام شده و معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. شما می‌توانید 30 دقیقه پس از اتمام عمل به منزل مراجعه کرده و بلافاصله فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید. برخی مردم دچار کبودی می‌شوند اما این کبودی معمولاً پس از چند هفته از بین می‌رود.

 مایع اسکلروزان (h3)

به این درمان کلاری وین (ClariVein) هم گفته می‌شود و در آن از سیم فلزی چرخنده کوچک و یک مایع شیمیایی استفاده می‌شود که دیواره رگ را از بین برده و باعث انسداد آن می‌شوند. در مقایسه با روش‌های درمانی حرارتی دیگر، در این روش از تزریق‌های بیحسی کمتری استفاده می‌شود. پزشک شکاف کوچکی روی پوست شما ایجاد می‌کند سپس کاتتر را در رگ آسیب‌دیده وارد کرده و به روش اولتراسوند از آن تصویربرداری می‌کند. سپس مایع را از طریق کاتتر به داخل رگ ارسال کرده و سیم را می‌چرخاند تا رگ تخریب شود. خون از طریق رگ‌های دیگر مسیر خود را پیدا می‌کند. این درمان در زمان کوتاه‌تری انجام شده و کم تهاجمی‌تر از درمان‌های دیگر مانند فلبوتومی است، شما می‌توانید پس از عمل در همان روز به منزل مراجعه کنید.

اسکلروتراپی

این درمان معمولاً برای درمان مشکلات زیبایی رگ‌ها مانند رگ‌های تارعنکبوتی و برخی رگ‌های کوچک که علائم جزئی دارند به کار برده می‌شود. پزشک با استفاده از یک سوزن ریز مایع شیمیایی را درون رگ تزریق می‌کند تا پوشش داخلی آن از بین برود و متورم شده و مسدود شود. بدن این رگ را جذب کرده و خون مسیر خود را از طریق رگ‌های سالم پیدا می‌کند.

این درمان معمولاً بدون درد بوده و شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام آن به منزل مراجعه کرده و به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. عوارض جانبی شامل کبودی و قهوه‌ای شدن رنگ پوست در پاها می‌شود. کبودی معمولاً پس از دو هفته از بین می‌رود اما تغییرات پیگمنت‌ها (رنگدانه) می‌تواند تا یک ماه روی پوست باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.