عمل جراحی انحراف و کجی بینی (صاف کردن تیغه بینی)

انحراف تیغه بینی به بدشکلی تیغه جدا کننده‌ای که بین دو حفره بینی قرار دارد گفته می‌شود. این تیغه جدا کننده (سپتوم بینی) که متشکل از استخوان و غضروف است، با یک غشاء مخاطی پوشیده شده است. تیغه بینی معمولاً صاف است و در وسط بینی قرار دارد، که همین باعث می‌شود مسیر بینی به دو نیمه مساوی تقسیم شود. اما، در برخی افراد تیغه بینی خم (منحرف) شده است. این عارضه، اگر چه در هنگام تولد نیز می‌تواند وجود داشته باشد (مادرزادی)، اما بیشتر ناشی از آسیب‌دیدگی بینی در سنین بالاتر است. انواع خفیف انحراف تیغه بینی، به جز درمان گرفتگی گاه و بیگاه بینی، به درمان پزشکی دیگری نیاز ندارند. هنگامی که انحراف شدیدتر است و مانع از تنفس می‌شود، انجام نوعی جراحی، موسوم به سپتوپلاستی یا جراحی صاف کردن بینی ، ضروری است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

انحراف تیغه بینی می‌تواند مادرزادی باشد. این مشکل همچنین می‌تواند به دلیل صدمات ناشی از حوادث یا درمان‌های پزشکی گذشته نیز بروز کند. انحراف تیغه بینی به غیرطبیعی بودن شکل یا همترازی تیغه بینی گفته می‌شود. این عارضه باعث ایجاد مشکلاتی برای تنفس و تخلیه مناسب ترشحات بینی می‌شود. متخصصین کلینیک زیبایی رازی پس از مشاهده علائم و انجام آزمایشات لازم انحراف بینی را تشخیص داده و بسته به شدت انحراف و کجی بینی بهترین روش درمانی را پیشنهاد می‌کنند. شما می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس گرفته و سوالات خود را در خصوص انحراف بینی با متخصصین ما در کلینیک رازی مطرح کرده یا نوبت رزرو کنید.[/alert]

[dopts id=”5″]

انحراف تیغه بینی


هنگامی که تیغه بینی به یک طرف کج شده باشد، گفته می‌شود که تیغه بینی انحراف دارد. در اکثر مردان یا زنان مبتلا به انحراف تیغه بینی، یکی از حفره‌ها یا مسیرهای بینی به طور قابل توجهی از دیگری تنگ‌تر است.  خرخر کردن، خونریزی مکرر بینی، مشکلات خواب و گرفتگی بینی شایع‌ترین نشانه‌های انحراف بینی هستند. اگر چه این علائم با مصرف دارو و سایر درمان‌های غیردارویی قابل کنترل هستند، اما اغلب برای کسب بهترین نتیجه انجام جراحی ضروری است. سپتوپلاستی نام عملی است که با اصلاح جابجایی یا انحراف تیغه بینی، عبور جریان هوا از مسیرهای بینی را بهبود می‌بخشد.

علائم


گاهی اوقات، انحراف بینی باعث برخی علائم جزئی مانند تولید صدا در بینی هنگام تنفس در طول روز می‌شود. این مشکل در طول شب نیز منجر به خرخر کردن یا آپنه خواب می‌شود. برخی دیگر از علائم شایع انحراف بینی عبارتند از خونریزی مکرر بینی، سینوزیت و عفونت مکرر سینوس. گرفتگی در حفره مسدود شده بینی نیز یکی دیگر از نشانه‌های شایع در مبتلایان به انحراف بینی است. سایر علائم شایع آن عبارتند از:

  • سردرد
  • درد صورت
  • ترشحات پشت حلقی

جراحی صاف کردن تیغه بینی برای متقاضیانی مناسب است که قصد دارند:

  • تیغه بینی خم شده، کج یا بدشکلی که مسیر هوای بین را مسدود کرده اصلاح کنند.
  • سوراخی که در تیغه بینی وجود دارد را ترمیم کنند.
  • خونریزی غیرقابل کنترل ناشی از این مشکل را متوقف کنند.

مزایای سپتوپلاستی


انحراف تیغه بینی می‌تواند مادرزادی یا ناشی از آسیب‌های وارده به بینی باشد. در بسیاری از موارد این عارضه با بالا رفتن سن بدتر می‌شود. انحراف تیغه بینی باعث انسداد خفیف تا شدید بینی می‌شود، به طوری که گاهی اوقات مسیر جریان هوای بینی کاملاً بسته می‌شود.

با درمان‌های دارویی می‌توان به تسکین علائم انحراف تیغه کمک کرد. داروهای ضداحتقان تورم بافت بینی را تسکین می‌دهند و داروهای ضدآلرژی نیز به بهبود آبریزش یا گرفتگی بینی کمک می‌کنند. التهاب را نیز می‌توان با استفاده از اسپری‌های استروئید بینی کاهش داد. البته، باید به یاد داشت که این روش‌ها موقتی هستند. تنها راه حل دائمی برای درمان انحراف تیغه بینی جراحی است.  فرایند ترمیم تیغه شامل صاف کردن غضروف آن و رفع التهاب و سینوزیت ناشی از این عارضه است. جراحی انحراف بینی  را می‌توان به تنهایی یا همراه با جراحی زیبایی بینی انجام داد.

آماده شدن برای سپتوپلاستی


از شما خواسته خواهد شد تا یک هفته قبل از جراحی از مصرف داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، ایبوپروفن یا آسپرین خودداری کنید. این کار احتمال خونریزی شدید در حین جراحی کاهش می‌دهد. پیش از جراحی، پزشک از بینی شما تعدادی عکس می‌گیرد، که از آن‌ها برای مقایسه وضعیت قبل و بعد از جراحی بینی استفاده می‌شود.

عموماً بیماران داروی بیهوشی عمومی دریافت می‌کنند که این باعث می‌شود در تمام طول عمل به خواب بروند. در این صورت، قبل از جراحی نباید چیزی بخورید و یا بنوشید. این کار از تهوع یا استفراغ ناشی از بیهوشی جلوگیری می‌کند. باید از یکی از دوستان یا اعضاء خانواده بخواهید بعد از عمل شما را به خانه برساند، زیرا داروی بیهوشی باعث می‌شود تا مدتی بعد از عمل جراحی انحراف بینی خواب‌آلوده باشید.

روش انجام جراحی انحراف بینی


پزشک در ابتدا در بینی یک برش ایجاد می‌کند تا از طریق آن به تیغه بینی دسترسی پیدا کند. وی غشاء مخاطی که روی تیغه قرار دارد را کنار می‌زند و قسمت کج تیغه بینی را آزاد می‌کند تا راحت‌تر در وضعیت طبیعی خود قرار بگیرد. در اینجا، هر گونه مانعی مانند قطعات غضروف یا استخوان برداشته می‌شوند. آخرین مرحله، شامل قرار دادن غشاء مخاطی در محل مناسب آن است. پزشک، برای ثابت نگه‌داشتن تیغه و غشاء مخاطی، آن‌ها را بخیه می‌زند. جراحی صاف کردن تیغه بینی عموماً حدود 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

بهبودی از پس سپتوپلاستی


از آنجا که معمولاً این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود، قاعدتاً در همان روز جراحی، بعد از از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، مرخص خواهید شد. در این زمان، وجود تورم و احساس ناراحتی در بینی طبیعی است. برای تسریع فرایند بهبودی و به حداقل رساندن تورم، می‌بایست تا چند هفته بعد از جراحی انحراف بینی از انجام هر گونه فعالیت شدید فیزیکی، از جمله ورزش یا تمرینات سنگین خودداری کنید.

برای بهبودی سریع‌تر:

  • هنگام شب سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا تورم به حداقل برسد.
  • پیراهن‌های دکمه‌دار بپوشید تا هنگام تعویض پیراهن مجبور نشوید آن را روی صورتتان بکشید.
  • فین نکنید.

اگر چه ممکن است زخم سپتوپلاستی سریع بهبود بیابد، اما فرایند کلی بهبود بینی نسبتاً کند خواهد بود. بافت‌هایی مانند غضروف معمولاً برای اینکه کاملاً با وضعیت و شکل جدید خود تطابق پیدا کنند به یک سال زمان نیاز دارند. البته، قاعدتاً مدت کوتاهی بعد از عمل وضعیت تنفستان بهبود خواهد یافت و بهبود آن تا التیام کامل بینی ادامه خواهد داشت.

جراحی انحراف بینی  چقدر هزینه دارد؟


هزینه جراحی انحراف بینی و عمل بینی به دستمزد جراح، هزینه‌های بیهوشی و سایر تجهیزات مورد استفاده در طول عمل بستگی دارد. گاهی اوقات هزینه آن بسته به شهر نیز متفاوت است.

آخرین مقالات