عمل جراحی بینی استخوانی (رفع قوز بینی)

قوز بینی برآمدگی بر روی پل بینی است که هم در مردان و هم زنان دیده می‌شود.  قوز ممکن است بسیار برجسته باشد و یا به چشم نیاید. شکل گیری قوز بینی به‌طور طبیعی و ژنتیکی اتفاق می‌افتد اما در برخی موارد نیز جراحات و انجام نادرست جراحی بینی می‌تواند باعث ایجاد قوز شود. افراد زیادی خواهان از بین بردن این برآمدگی هستند و راه‌هایی هم برای انجام این کار وجود دارد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

بینی استخوانی از علل شایع اعتماد به نفس پایین افراد است. اگر بینی شما دارای قوس یا برآمدگی است که می‌خواهید اصلاح کنید متخصصین کلینیک زیبایی رازی  به شما پیشنهاد می‌دهند که جراحی رفع قوز بینی را در نظر بگیرید. از بین بردن غضروف اضافی باعث می‌شود که بینی صاف و زیباتر دیده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت مشاوره و ملاقات با متخصصین ما، شما می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.[/alert]

[dopts id=”43″]

تحلیل زیبایی


افرادی که رینوپلاستی را به منظور اصلاح بینی استخوانی انتخاب می‌کنند معمولا خواهان کاهش طبیعی قوز بینی هستند که نتیجه‌اش پل بینی راست و صاف‌تر از سمت نیم رخ است.  با این ‌حال، زمان جراحی بینی بیماران می‌توانند مقدار و چگونگی صاف کردن قوز بینی را انتخاب کنند. یکی از محبوب‌ترین تغییرات که بسیار تقاضا می‌شود داشتن پل بینی صاف است. این تغییر ممکن است با و یا بدون شکست نوک بینی انجام شود و نتیجه یک پل بینی زنانه‌تر است که هماهنگی بیشتری با زاویه پیشانی دارد.

مهم ترین فاکتوری که زمان کاهش قوز بینی باید در نظر گرفته شود، پیش بینی مشخص از چگونگی ظاهر نوک بینی با توجه به شکل جدید آن است. در برخی موارد، کاهش قوز باعث برجسته‌تر شدن  ظاهر نوک بینی می‌شود. به همین دلیل متخصص جراحی زیبایی بینی در جلسه مشاوره  بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که رفع برآمدگی بینی تاثیری منفی در ارتباط بین نوک بینی و لب بالایی نمی‌گذارد.

فرایند درمان


راه خلاص شدن دائمی از قوز بینی و بینی استخوانی استفاده از روش معمول یعنی جراحی است، که به روش جراحی رینوپلاستی انجام می‌شود. دو نوع جراحی زیبایی بینی، یعنی جراحی باز و بسته وجود دارد. انتخاب هر یک از این روش‌ها بستگی به توصیه‌ی جراح و نتیجه‌ی مورد انتظار فرد دارد. در رینوپلاستی بسته جراح برش کوچکی داخل سوراخ‌های بینی  ایجاد می‌کند که عملا هیچ زخمی باقی نمی‌گذراد. در رینوپلاستی باز پوست تیغه میانی بینی بریده می‌شود و فضای باز بیشتری به جراح برای کار می‌دهد. شیوه‌ی برش بینی بر روش کار کلی تاثیری نمی‌گذارد. در این عمل جراحی، جراح توده استخوان را از بین می‌برد.

عمل بینی استخوانی یا بینی عقابی نه تنها اعتماد به نفس فرد را بالا می‌برد بلکه مزایای سلامت نیز دارد. برخی افراد انحراف بینی دارند که این امر اجازه نفس کشیدن راحت را به آنها نمی‌دهد و ممکن است باعث شود افراد خروپف کنند و یا برای تنفس معمولی با مشکل روبه رو شوند که رینوپلاستی می‌تواند به اصلاح این موضوع کمک کند. همچنین درمواردی بینی دچار شکستگی و انحراف شده است، عمل بینی کاربرد دارد. معمولاً یکی از علائم شکستگی بینی بیشتر شدن انحراف آن نسبت به قبل است. البته تورم نامتقارن پوست باعث می‌شود انحراف بینی بیشتر از آنچه واقعاً هست دیده شود، که این تشخیص انحراف بینی را مشکل می‌کند.
همه جراحی‌ها به زمان بهبودی نیاز دارند. نابراین برای کسب سریع‌ترین زمان ممکن بهبودی توصیه‌های جراح را انجام دهید. پزشک توصیه خواهد کرد که بینی را تا جای ممکن تمیز نگه دارید. در دوران بهبودی به هیچ وجه سیگار نکشید، همچنین باید از هر گونه ورزش یا فعالیت شدید به مدت حداقل شش هفته اجتناب کنید تا بینی التیام یابد.

بعد از عمل


بعد از عمل جراحی، به خصوص در طول بیست و چهار ساعت اول، صورت ورم خواهد کرد، بینی ممکن است خارش و درد داشته باشد، و فرد سردرد خفیفی دارد. هر گونه درد و ناراحتی با داروی ضد درد تجویز شده توسط جراح می‌تواند کنترل شود.

در روز اول بعد از جراحی برنامه ریزی کنید تا در رختخواب بمانید به صورتی که سر بالا باشد (به جز برای رفتن به حمام). تورم و کبودی اطراف چشم در ابتدا افزایش می‌یابد و پس از دو یا سه روز به اوج خود میرسد. استفاده از کمپرس سرد این تورم را کاهش و به فرد احساس بهتری می‌دهد. بسیاری از تورم و کبودی‌ها در مدت دو هفته ناپدید می‌شوند.

دوره بهبود


بسیاری از بیماران جراحی بینی استخوانی در عرض دو روز از بستر بلند می‌شوند و یک هفته بعد از عمل جراحی قادر به بازگشت به مدرسه یا کار، اگر کم تحرک باشد، هستند.  اگر چه چند هفته طول می‌کشد تا به حالت کاملا آماده‌ی قبلی برسند.
جراح دستورالعمل‌های مشخص‌تری برای از سرگیری تدریجی فعالیت‌های عادی خواهد داد که به احتمال زیاد شامل این پیشنهادات است:

  • اجتناب از فعالیت شدید (پیاده‌روی، شنا، خم شدن، رابطه جنسی و هر فعالیتی که فشار خون را افزایش می‌دهد) برای دو تا سه هفته
  • جلوگیری از برخورد ضربه یا مالش بینی و آفتاب سوختگی به مدت هشت هفته
  • شستن صورت و موها یا استفاده از لوازم آرایشی باید با حرکات آرام انجام شود.
  • استفاده از لنز محدودیت ندارد اما استفاده از عینک نیاز به توجه بیشتری دارد. هنگامی که آتل برداشته می‌شود عینک برای شش تا هفت هفته‌ی دیگر یا باید روی پیشانی با نوار بسته شود و یا بر روی گونه تکیه داده شود تا زمانی که بینی به‌طور کامل بهبود یابد.

نتایج حاصل از جراحی بینی استخوانی


اکثریت قریب به اتفاق بیماران جراحی رینوپلاستی بسیاری از تغییرات هیجان‌انگیز ایجاد شده در بینی‌شان را 7 روز بعد از عمل جراحی و به محض برداشتن آتل مشاهده می‌کنند. سایر اصلاحات ظریف‌تر چند هفته بعد ظاهر می‌شوند و نتایج کامل رینوپلاستی به ‌تدریج و زمانی ظاهر می‌شوند که 20 درصد باقی مانده از تورم برطرف شود. بنابراین دیدن پیشرفت‌های ظریف‌تر شش ماه و دیدن نتایج نهایی حتی یک سال ممکن است طول بکشد.

عوارض جانبی


بسته به نوع روش جراحی، بی‌حسی موقتی بینی (به خصوص پوست نوک بینی) ممکن است بعد از عمل جراحی ایجاد شود. در شایع‌ترین جراحی رینوپلاستی که از نوع باز است، پایانه‌های عصبی به ‌تدریج مجدداً پس از حدود 8 یا 9 ماه در پوست نوک بینی رشد مجدد دارند. به‌طور مشابه، با عمل جراحی گسترده‌ی تیغه میانی بینی ممکن است بی‌حسی موقت جلوی سخت‌کام در دهان تجربه شود که به عصب مشترک در انتهای این منطقه مربوط می‌شود.

یکی دیگر از اثرات جانبی احتمالی جراحی بینی این است که بینی سفت‌تر می‌شود یا کمتر تحریک‌پذیر است که این امر به دلیل ورم پوست بینی است. با این‌حال، باید تأکید شود که پشتیبانی از نوک بینی باید در حین عمل جراحی انجام شود تا بعد از عمل جراحی وضعیت مناسب نوک بینی حفظ شود.
همچنین ممکن است فرد بعد از جراحی رینوپلاستی، اختلالاتی در زیر پوست احساس کند که می‌تواند برای مثال به مناطق برش استخوان، پیوند غضروف و اصلاح پل مربوط باشد. با این ‌حال این اختلالات به معنی ناهنجاری بصری نیست.

هزینه


هزینه عملی بینی استخوانی (رفع قوز بینی) برای هر فرد متفاوت است. برخی افراد تنها نیاز به یک عمل جراحی کوچک مانند از بین بردن قوز دارند. برخی به تراشیدن غضروف و دیگری به شکستن نیاز دارد. بنابراین هزبنه ممکن است مختلف باشد و فاکتورهای اضافی مانند هزینه پزشکان و محل جراحی باعث تغییر قیمت شود.

آخرین مقالات