عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)؛مزایا،عوارض و هزینه

برای برخی از افراد داشتن شکمی صاف با حجم عضلانی مناسب، بدون انجام عمل جراحی، تقریبا کاری غیر ممکن است. اگر شکم شما پوست اضافی و شل دارد، عضلات شکمتان ضعیف و افتاده شده‌اند و چربی‌های شکمی زیادی دارید که با ورزش و گرفتن رژیم غذایی برطرف نمی شود، انجام دادن جراحی زیبایی شکم می‌ تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. جراحی زیبایی شکم که با نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌ شود، معمولا به عنوان بخشی از مجموعه جراحی‌های زیبایی بعد از بارداری انجام می‌ شود و طی ان چربی و پوست اضافه‌ی شکم برداشته شده و عضلات شکمی کشیده می‌ شوند تا بافت شکم سفت‌تر شده و همچنین فرم شکم و پهلوی شما لاغرتر شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر در ناحیه و شکم و پهلوی خود، چربی‌های اضافه‌ای دارید که با وجود انجام ورزش‌های زیاد و توجه کامل به رعایت رژیم غذایی، از بین نمی روند، می‌ توانید با متخصصین کلینیک رازی در اینباره مشورت کنید. طی جلسه‌ی مشاوره، متخصصین ما وشعیت شمارا به دقت ارزیابی می‌ کنند و تعیین خواهند کرد که انجام جراحی زیبایی شکم برای شما گزینه‌ی مناسبی است یا خیر.  ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یکی از محبوب‌تریین جراحی‌های زیبایی است که می‌ تواند نتایج قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد.

همکاران ما درکلینیک زیبایی رازی اماده پاسخگویی به سوالات شما در ارتباط با جراحی زیبای شکم هستند . برای این منظور یا رزرو نوبت  می‌ توانید با شماره های 02188334029 و  02188333259 تماس حاصل نماييد.[/alert]

[dopts id=”27″]

بهترین متقاضی مناسب برای ابدومینوپلاستی


افرادی که می‌ توانند کاندید احتمالی مناسبی برای جراحی ابدومینوپلاستی باشند، در ناحیه شکم خود پوست شل و افتاده، چربی‌های مقاوم و عضلات شکمی ضعیفی دارند که با انجام ورزش، قوی و سفت نمی شود. جراحی ابدومینوپلاستی را می‌ توان بعد از زایمان یا بعد از کم کردن قابل توجه وزن انجام داد. در هر دوی این موارد، پوست شکم فرد، بیش از حد ظرفیت خود کشیده شده است و به همین خاطر به حالت اولیه خود بازنمی گردد. اگر شما هم با این مشکل روبه رو هستید و علاوه بر این چربی‌های شکمی دارید که نسبت یه ورزش و رژیم غذایی مقاوم است، باید این موضوع را مد نظر بگیرید که روش لیپوساکشن نمی تواند تمام مشکلات شما را حل کند. چرا که این روش چربی‌های شکمی را ازبین می‌ برد اما کمکی به رفع افتادگی پوست نمی کند و حتی افتادگی پوست را بیشتر نیز می‌ کند. پس باید از عمل خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

هرچند عمل جراحی ابدومینوپلاستی فرم و ظاهر شکم را به طور بسیار قابل توجهی بهبود می‌ دهد، اما این عمل راهی برای کاهش وزن نیست و افرادی که می‌ خواهند این جراحی را انجام دهند، باید وزن ثابتی داشته باشند. بنابراین اگر قصد دارید باردار شوید و یا قصد دارید مقدار زیادی از وزن خود را کم کنید، باید عمل جراحی را به تعویق بیاندازید.

قبل از انتخاب روش ابدومینوپلاستی


قبل از انجام جراحی ابدومینوپلاستی، نکات مهمی هستند که باید به خاطر داشته باشید:

 • نتایج جراحی ابدومینوپلاستی به طور کلی ماندگار و دائمی هستند. با این حال در صورتی که شما بعد از جراحی، تغییرات وزنی زیادی داشته باشید، طبیعتا ظاهر شما نیز مجددا تغییر خواهد کرد. اگر قصد دارید وزن خود را به می‌زان قابل تجهی کاهش دهید یا می‌ خواهید باردار شوید، پس بهتر است که انجام جراحی را به تعویق بیاندازید.
 • ابدومینوپلاستی روشی به منظور از بین بردن ترک‌های پوستی محسوب نمی شود، با این حال همراه با پوست اضافه‌ی شکم که برداشته می‌ شود، بخش زیادی از ترک‌های پوستی پایین شکم نیز حذف می‌ شوند.
 • برای افرادی که سیگار می‌ کشند، ریسک بروز عوارض بعد از هر جراحی، بسیار بیشتر است. اگر در مورد تصمیم خود برای انجام جراحی مصمم هستید، باید سعی کنید که کشیدن سیگار را ترک کنید.

چگونگی انجام جراحی


برای انجام این جراحی، برش‌هایی در ناحیه شکم یجاد می‌ شود و چربی‌های اضافه با لیپوساکشن بیرون کشیده شده و سپس عضلات شکم که حالت افتادگی پیدا کرده‌اند کشیده می‌ شوند و در نهایت پوست اضافه‌ی شکم نیز برداشته می‌ شود. با برداشتن پوست اضافه‌ی شکم، بیماران شاهد بهبودی بسیار چشمگیر ترک‌های پوستی خود خواهند بود. در نهایت جای برش‌های جراحی بخیه زده می‌ شود و پس از پانسمان زخم‌ها، گن فشاری مخصوص به بیمار پوشانده می‌ شود تا میزان تورم شکم کاهش پیدا کند و دوره ریکاوری به نحو بهتری سپری شود.

بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی،لوله‌های درناژ (لوله‌های مخصوص خارج شدن مایعات اضافی از جای زخم) در محل زخم جراحی قرار داده نمی شود و دیگر بیماران مجبور نیستند با دردسر‌ها و مشکلات مربوط به لوله‌ی درناژ در جای زخم جراحی، دست و پنجه نرم کنند. در این روش، به علت عدم استفاده از لوله‌ی درناژ، راحتی بیمار طی دوره ریکاوری بسیار بیشتر است، ریسک بروز عفونت بسیار کمتر است و دوره ریکاوری سریع‌تر طی خواهد شد.

به عنوان خدمات تکمیلی جراحی ابدومینوپلاستی، پزشک جرتح ماده‌ی بیحس کننده‌ای را به بیمار تزریق می‌ کند که اثر ان تا 3 الی 4 روز پس از جراحی ادامه خواهد داشت تا درد بیمار هرچه بیشتر کنترل شود. بدین صورت دیگر نیازی به مصرف مسکن‌های خوراکی نیست و با افزایش راحتی بیمار، دوره ریکاوری سریعتر و آسان‌تر سپری می‌ شود.

انواع تکنیک‌های ابدومینوپلاستی


به طور کلی، جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌ شود که در نوع برش ایجاد شده، میزان چربی و پوستی که برداشته می‌ شود و پیچیدگی عمل جراحی با هم تفاوت دارند. انواع جراحی‌های ابدومینوپلاستی معمولا در سه گروه زیر دسته بندی می‌ شوند:

 • ابدومینوپلاستی به روش سنتی (ابدومینوپلاستی کامل)
 • ابدومینوپلاستی جزئی (مینی تامی تاک)
 • ابدومینوپلاستی گسترش یافته یا محیطی

جراحی ابدومینوپلاستی کامل

طی جراحی ابدومینوپلاستی کامل یک برش عرضی روی شکم ایجاد می‌ شود که یک طرف آن بالای استخوان لگن است و بالای استخوان لگن در طرف مقابل امتداد دارد و از زیر ناف می‌ گذرد. یک برش دیگر نیز در اطراف ناف ایجاد می‌ شود و در نهایت یک برش از ناف به برش اول به صورت عمودی زده می‌ شود.

جراحی ابدومینوپلاستی جزئی (مینی تامی تاک)

طی جراحی ابدومینوپلاستی جزئی یک یک برش عرضی در ناحیه زیر شکم ایجاد می‌ شود اما طول این برش نسبت به روش قبلی کمتر است و لزوما تا استخوان لگن امتداد ندارد و در واقع ممکن است تنها در حدود چند اینچ باشد.

جراحی ابدومینو پلاستی محیطی

طی جراحی ابدومینوپلاستی محیطی، ممکن است برش‌های مانند برش‌های ابدومینوپلاستی کامل ایجاد شوند. اما ممکن است برش‌هایی که در زیر شکم ایجاد می‌ شوند بزرگتر باشند و مثلا ممکن است به جای آن که برش‌ها تا استخوان لگن امتداد داشته باشند تا کناره‌های کشاله‌ی ران و یا تا پشت کمر امتداد پیدا کنند.

بعد از جراحی


هر چند وضعیت هر یک از بیماران با توجه به شرایط خاص آنها متفاوت است اما به طور کلی اغلب بیماران بلافاصله بعد از جراحی، دردی در حد متوسط دارند. ممکن است تا چند روز پس از جراحی، صاف ایستادن برای شما دردناک باشد چرا که این حالت بر روی زخم‌های جراحی و عضلات ترمیم یافته فشار وارد می‌ کند. بسیاری از بیماران ظرف یک الی دو هفته قادر خواهند بود کارهای روزمره‌ی خود را انجام دهند، اما پزشک توصیه می‌ کند تا چندین هفته از انجام ر فعالیت پرفشاری خودداری کنید. بسیاری از زنان اظهار می‌ کنند که دوره‌ی ریکاوری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مشابه با ریکاوری بعد از جراحی سزارین است.

مراقبت‌های خانگی بعد از ابدومینوپلاستی


مراقبت‌های خانگی پس از جراحی باید دقیقا بر طبق دستور جراح شما باشد. با این حال در این جا به برخی از توصیه‌های کلی اشاره می‌ شود:

 • تا جایی که می‌ توانید استراحت کنید
 • با توجه به دستورالعمل جراح، از زخم جراحی خود به خوبی مراقبت کنید
 • ممکن است لازم باشد بین 7 تا 10 روز پس از جراحی گن فشاری به پای خود کنید.
 • از انجام دادن ورزش‌های پرفشار و بلند کردن اجسام بسیار سنگین تا یک ماه خودداری کنید.
 • ممکن است لازم باشد که گن فشاری شکم را تا چند ماه استفاده کنید.
 • در صورت بروز خونریزی، درد بسیار شدید یا هرگونه علائم غیر طبیعی، موضوع را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض ابدومینوپلاستی


هر عمل جراحی با برخی خطرات احتمالی همراه است. برخی از خطرات احتمالی جراحی ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • خطرات مرتبط با بیهوشی: از جمله واکنش آلرژیک به بیهوشی که در موارد نادری می‌ تواند کشنده باشد.
 • خطرات مرتبط با برش‌های جراحی مانند خونریزی و عفونت
 • تشکیل لخته خون که می‌ تواند موجب بروز عوارض جدی قالی عروقی مانند سکته قلبی، سکته مغزی و ترومبوز ورید عمقی شود.
 • وارد شدن هوا در فضای جنبی ریه (پنوموتوراکس)
 • تجمع مایع در زیر زخم جراحی
 • مرگ بافت‌ها در اطراف زخم‌های جراحی یا از دست رفتن بخشی از پوست
 • آسیب به عصب‌های حسی که می‌ تواند موجب بی حسی طولانی مدت یا دائمی شود.

هزینه


هزینه‌ی نهایی جراحی زیبایی شکم شامل هزینه‌ی دستمزد جراح، خدمات مرکز جراحی، بیهوشی، دستمزد متخصص بیهوشی و آزمایشات می‌ شود. هزینه‌ی جراحی نیز با توجه به تکنیک جراحی و میزان پیچیدگی آن متفاوت است.

 

آخرین مقالات