عمل جراحی پروتز چانه؛مزایا و هزینه

در عمل برجسته کردن چانه به بهبود وضعیت و جلو کشیدن استخوان‌های شکل دهنده‌ی ناحیه چانه پرداخته می‌شود. برای این کار معمولاً پروتزی با اندازه مناسب مستقیماً روی استخوان چانه، زیر پوست قرار داده می‌شود. این عمل معمولاً برای بزرگ کردن و جلو کشیدن چانه‌ای انجام می‌شود که عقب‌تر از حد طبیعی قرار دارد. متناسب کردن اجزاء چهره با هم هدف اصلی عمل برجسته کردن چانه محسوب می‌شود. این عمل برای برجسته کردن یا بزرگ کردن چانه‌ای انجام می‌شود که رشد کافی نداشته است. جالب اینجا است که شکل چانه و اندازه بینی به هم ارتباط دارد، یعنی این که چانه کوچک بینی را بزرگتر نشان می‌دهد و بالعکس. عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) و عمل جراحی پروتز چانه غالباً در کنار هم انجام می‌شود. برجسته کردن چانه را می‌توان همزمان با لیفت صورت و گردن نیز انجام داد تا خط فک وضوح بیشتری پیدا کند و صورت خوش فرم‌تر شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]
متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی جراحی چانه را برای متناسب ساختن صورت به برخی بیماران توصیه می‌کنند. در بعضی موارد اندازه چانه بینی را بزرگتر یا کوچکتر نشان می‌دهد. جراحی چانه تعادل هماهنگی را بین اجزاء صورت ایجاد می‌کند و به این ترتیب بر زیبایی و جذابیت چهره می‌افزاید. اگر درصدد انجام این عمل هستید، متخصصین ما صورت را به دقت ارزیابی می‌کنند و اعلام می‌کنند که آیا انجام این عمل برای شما مناسب است یا خیر. همکاران ما اماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شما هستند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات یا رزرو نوبت می توانید با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید .[/alert]

[dopts id=”9″]

جراحی پروتز چانه چیست؟


جراحی پروتز چانه به منظور متناسب و زیبا کردن نیمرخ بیمار و اصلاح چانه “ضعیف” انجام می‌شود. برجسته کردن چانه با پروتز عملی انتخابی برای بیمارانی است که دندان‌هایی با عملکرد طبیعی دارند و فک‌شان نیز به خوبی رشد کرده است. پروتز زیست سازگار روی ساختار استخوانی فک پایین قرار داده می‌شود تا ابعاد فک بزرگتر شود. بسته به این که عمل بزرگ کردن بر روی کدام ناحیه انجام شود، می‌توان چانه‌ را پهن‌تر و یا جلو آمده‌تر کرد و حتی صورت را کشیده‌تر نشان داد.

مزایا


  • روشی دائمی برای برجسته کردن چانه، برخلاف تزریق ژل که نتایج آن موقتی است.
  • پروتز چانه را می‌توان به راحتی در کنار عمل‌های دیگری مانند جراحی بینی انجام داد.
  • می‌توان از میان چندین پروتز چانه نوع مناسب را انتخاب کرد تا بهترین نتیجه به دست آید
  • رویکردهای داخل دهانی یا جراحی مستقیم برای بهره بری از مزایای پروتز چانه قابل انجام است

متقاضی مناسب برای پروتز چانه


اگر چانه‌تان کوچک است و فکر می‌کنید که به اندازه کافی جلو نیست و فک‌تان نیز عملکرد طبیعی دارد، می‌توانید متقاضی ایده‌آلی برای جراحی برجسته کردن چانه با پروتز محسوب شوید. تعداد زیادی از متقاضیان این عمل تزریق ژل و چربی در چانه را قبلاً انجام داده‌اند و از نتایج موقتی آن رضایت داشته‌اند، حال درصدداند تا با عمل جراحی پروتز چانه برای همیشه چانه‌ای خوش فرم و برجسته داشته باشند. برخورداری از سلامت عمومی مناسب و عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن نیز مانند هر عمل پروتز دیگری از شرایط لازم این جراحی به شمار می‌آید.

اگر تمایل به انجام جراحی زیبایی کاشت چانه دارید، بهتر است بدانید که انجام دیگر روش‌های جراحی نتیجه بهتری را برای برخی بیماران به دست می‌دهد. اگر چانه به شدت ضعیف باشد یا فک عملکرد طبیعی نداشته باشد، عمل ژنیوپلاستی یا جراحی زیبایی جلو کشیدن فک پایین گزینه بهتری خواهد بود. اگرچه لازمه ژنیوپلاستی بریدن استخوان فک است و دوران بهبود آن نیز از عمل جراحی پروتز چانه طولانی‌تر است، اما نتایجی را به دست می‌دهد که با انجام پروتز چانه امکان دستیابی به آنها وجود ندارد. درهر حال برای اطمینان از روش مناسب عمل زیبایی چانه باید با یک جراح زیبایی مجرب مشورت کنید.

عمل پروتز چانه


جراحی بزرگ کردن چانه را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا با استفاده از داروی بی‌حسی و آرام بخش ملایم انجام داد. روش مناسب بیهوشی با توجه به ترجیح بیمار و صلاحدید جراح انتخاب می‌شود.

روش‌های گوناگونی برای جراحی زیبایی چانه وجود دارد. در جراحی زیبایی چانه ساختار استخوانی فک بزرگ‌تر می‌شود و چانه‌ای قوی‌تر خلق می‌شود که آن را پهن‌تر و صورت را اندکی کشیده‌تر نشان می‌دهد. پروتزهای چانه در شکل‌ها، اندازه‌ها و مواد مختلف در دسترس است که متخصص مناسب‌ترین آنها را با توجه به تغییرات مورد نظر و تکنیک جراحی انتخاب می‌کند.

متخصص زیبایی برشی را ایجاد می‌کند و  کیسه مخصوص قرارگیری پروتز را مستقیماً روی استخوان در امتداد خط فک قرار می‌دهد. پروتزهای سیلیکونی جامد را می‌توان از راه برش ایجاد شده زیر چانه قرار داد. چنانچه برای بزرگ کردن چانه از دیگر مواد سخت زیست سازگار مانند مدپور استفاده شود، برش را می‌توان داخل دهان ایجاد کرد. پروتز چانه با طراحی کردن کیسه مخصوص با اندازه مناسب یا با ثابت کردن به استخوان یا بافت نرم در جای خود نگه داشته می‌شود. شکاف بسته می‌شود و عمل برجسته کردن چانه به اتمام می‌رسد.

کل عمل معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد، مگر آن که همزمان با جراحی زیبایی پروتز چانه عمل‌های دیگری نیز انجام شود. غالباً چسب مخصوص به پوست زده می‌شود تا پروتز را در حین فروکش کردن ورم طبیعی پس از جراحی ثابت نگه دارد.

دوران بهبود


نیمرخ پس از جراحی پروتز چانه متعادل‌تر می‌شود و چانه برجسته صورت را خوش فرم‌تر می‌کند. مدت زمان باقی ماندن اثر بی‌حسی به روش جراحی و انجام همزمان دیگر عمل‌های زیبایی بستگی دارد. در کل اگر فقط جراحی پروتز چانه انجام شده باشد، بیمار عصر روز جراحی می‌تواند فعالیت‌های معمول خود را ادامه دهد، فقط لب پایین مانند حالت پس از عمل دندانپزشکی بی‌حس است. این حس نیز تا صبح برطرف می‌شود و بیمار پس از از بین رفتن اثر بی‌حسی درد خفیفی را در چانه حس می‌کند و چانه قدری متورم می‌شود.

مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می‌شود و از بیمار خواسته می‌شود تا فعالیت‌های سنگین انجام ندهد. پوشش مخصوص فشرده کننده چانه در اختیار بیمار قرار داده می‌شود یا پروتز چانه با چسب ثابت نگه داشته می‌شود تا ورم از بین برود. بالا نگه داشتن سر کمک می‌کند تا ورم زودتر بخوابد. اگر جراحی پروتز چانه از داخل دهان انجام شده باشد، بیمار باید به مدت چنر روز و تا زمان التیام یافتن لثه‌ها مایعات یا مواد غذایی نرم میل کند و دهان را پس از غذا خوردن بشوید تا بخیه‌ها تمیز بماند. بخیه‌های جذبی پس از چند هفته خود به خود می‌افتد و نیازی به کشیدن ندارد. اما اگر جراحی از راه برش کوچک زیر چانه انجام شده باشد، بخیه‌ها معمولاً پس از 4 تا 7 روز کشیده می‌شود.

عوارض


  • پروتز گاهی حس چانه را به طور موقتی یا دائمی تغییر می‌دهد.
  • ممکن است پروتز چانه به ویژه در مراحل اولیه پس از جراحی جابجا شود.
  • انجام ورزش‌های تماسی پربرخورد تا بهبودی کامل ممنوع است.
  • در صورت عفونت کردن چانه، پروتز باید خارج شود تا عفونت از بین برود.

آیا جراحی چانه با درد همراه است؟


اکثر بیماران جراحی پروتز چانه را دردناک نمی‌دانند. حجم اضافه شده در اثر قرارگیری پروتز تا مدتی سفت است، این حس بلافاصله پس از جراحی به دلیل واکنش طبیعی ورم کردن بدن در شدیدترین حد خود قرار دارد. هرگونه ناراحتی پس از عمل به سرعت با مصرف مسکن آرام می‌شود. بیمار معمولاً باید تا چند روز مسکن مصرف کند.

آیا پس از جراحی پروتز چانه جای زخم باقی می‌ماند؟


اگر جراحی به روش داخل دهانی انجام شده باشد، طبعاً هیچ جای زخمی روی پوست مشاهده نمی‌شود. اما اگر پروتز از راه شکاف زیر چانه وارد شده باشد، جای زخم بسیار کوچکی باقی می‌ماند که چون جراح برش را در ناحیه دور از دیدی ایجاد کرده است، به راحتی پوشانده می‌شود و اطرافیان اصلاً متوجه آن نمی‌شوند.

اثرهای جانبی کوتاه مدت جراحی چانه


تغییر حسی ناحیه چانه پس از جراحی زیبایی چانه طبیعی است. چانه بلافاصله پس از جراحی به دلیل اثر دارو بی‌حس است. با از بین رفتن اثر دارو ممکن است بیمار با تشدید حس در ناحیه چانه مواجه شود، البته این حالت پس از عادت کردن عصب‌های حسی نزدیک پروتز به محیط جدید و سفت‌تر برطرف می‌شود.

هزینه


هزینه برجسته کردن چانه باپروتز بسته به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی متفاوت است . هزینه جراحی می تواند شامل دستمزد پزشک ، وسایل مورد نیاز در طول عمل و هزینه پروتز فک باشد. همچنین  تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن  تاثیرگذار است .

آخرین مقالات