موثرترین روش از بین بردن و رفع خط اخم و چین چروک پیشانی

چین و چروک پیشانی و خط اخم، پدیده‌ای طبیعی و از عوارض جانبی پیری است و راه گریزی از آن وجود ندارد. شدت چین‌های پیشانی و خطوط اخم در یک فرد بستگی به گرایش ژنتیکی، نوع پوست و میزان قرار گرفتن فرد در معرض عوامل محیطی مضر است. بسیاری از روش‌های مختلف درمان وجود دارد که ممکن است به منظور کاهش و یا حذف خط و خطوط پیشانی توسط پزشکان پیشنهاد و یا مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب این روش‌ها به عمق و وسعت چین و چروک‌های پیشانی بستگی دارد. برخی از روش‌های غیر جراحی نسبتاً ساده وجود دارد که به طور قابل توجهی می‌تواند این آثار پیری را در پیشانی شما کمرنگ‌تر سازد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

اگر با خطوط اخم و چین و چروک پیشانی خود مشکل دارید، می‌توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست و موی کلینیک رازی چین و چروک پیشانی شما را بررسی نموده و بسته به عمق و محل آنها گزینه‌های درمانی مناسبی را به شما ارائه می‌دهد. این گزینه‌ها عبارتند از: تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیزر فراکشنال برای جوان‌سازی مجدد و از بین بردن چین و چروک‌ها، میکرونیدلینگ و لیفت ابرو و پیشانی. برای مطرح کردن سؤالات خود و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن 0218833402902188333259 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

[dopts id=”3″]

جهت بزرگنمایی کلیک نمائید

چروک پیشانی و خط اخم چیست؟


در گذر سالها، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، زیرا تولید کلاژن و الیاف الاستین به تدریج کاهش می‌یابد. در نتیجه، تضعیف بافت همبند سبب از دست دادن سفتی و کشسانی پوست می‌شود. به عبارت دیگر، پوست پیشانی شل شده و خطوط اخم و چین و چروک‌هایی بر سطح آن تشکیل می‌شوند. به دلیل کشش نیروی گرانش، این چین و چروک‌ها رو به پایین گرایش دارند. افراد جوان به دنبال روشهای درمان خط اخم و چین و چروک پیشانی هستند، زیرا این خطوط با بالا رفتن سن، عمیق‌تر می‌شوند. خط اخم وابسته به حالات بیانی صورت است.

چه عواملی باعث چین و چروک پیشانی می‌شود؟


چین و چروک پیشانی و خطوط اخم به علت کاهش تدریجی کلاژن و الاستین پوست رخ می‌دهد. این نتیجه طبیعی پیری است، اما چندین عامل می‌تواند روند تشکیل چین و چروک‌ها را سرعت ببخشد. اصلی‌ترین عامل، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب است، اگر چه ژنتیک نیز سهم خود را دارد. اگر مقدار زیادی چین و چروک در پیشانی خود دارید، شاید صرفاً آنها را از پدر و مادر خود به ارث برده باشید. حرکات طبیعی صورت شما نیز می‌تواند چین و چروک پیشانی را تشدید کند.

روش‌های درمان چین و چروک پیشانی و خطوط اخم


تزریق بوتاکس

بوتاکس یا سم بوتولینوم پروتئینی است که به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می‌شود. بوتاکس می‌تواند برای درمان چین و چروک و خطوط اخم ناشی از حرکات طبیعی صورت مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که این سم به یک عضله خاص در پیشانی تزریق می‌شود، سیگنال‌های عصب به عضله را مسدود می‌سازد. به عبارت دیگر پایانه عصب نمی‌تواند فرمان حرکت را به عضله پیشانی منتقل سازد، به این ترتیب چین و چروک کمتری در نواحی تحت درمان تشکیل خواهد شد. هزینه بوتاکس پیشانی و خط اخم بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود.

مراحل تزریق بوتاکس

ابتدا منطقه تزریق توسط یک ماده ضد عفونی کننده پاک و تمیز خواهد شد. سپس با استفاده از سوزن ریز و سرنگ یکبار مصرف، مقادیر بسیار ناچیزی از بوتاکس، به چند نقطه در منطقه پیشانی تزریق می‌شود. بسته به منطقه تحت درمان، دوز مورد استفاده و پاسخ بدن به آن؛ درمان چروک اخم با تزریق بوتاکس هر 3-6 ماه یکبار تکرار خواهد شد. کل درمان معمولاً نباید بیش از 10 – 15 دقیقه طول بکشد و شما به طور معمول می‌توانید بلافاصله پس از آن به فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

تزریق ژل

تزریق ژل با اضافه کردن حجم به لایه درم پوست می‌تواند به از بین بردن چین و چروک پیشانی و خطوط اخم کمک کند. ژل‌ها انواع مختلفی دارند، از ژل‌های اسید هیالورونیک گرفته تا ژل‌های کلاژنی. همچنین از چربی بدن نیز می‌توان به عنوان ژل استفاده کرد.

مراحل تزریق ژل

برای درمان خطوط اخم و چین و چروک پیشانی،20 دقیقه قبل از تزریق، یک کرم بی‌حس کننده به این منطقه اِعمال می‌شود. بسته به نوع ژل و منطقه تحت درمان، از تکنیک‌های مختلف تزریق استفاده می‌شود. دو روش اصلی برای پر کردن چین و چروک پیشانی عبارتند از: تزریق به صورت خطی که طول کامل سوزن به وسط چین و چروک وارد شده و سپس در حالی که سوزن به آرامی به عقب کشیده می‌شود، مواد ژل تزریق می‌شود. در روش تزریق نقطه‌ای، چند تزریق پشت سر هم در یک خط در امتداد چین و چروک انجام می‌شود تا چین و چروک پیشانی و خطوط اخم پر شود.

لیفت پیشانی یا بالا کشیدن ابرو

لیفت پیشانی که بالا کشیدن ابرو نیز نامیده می‌شود، چین‌هایی که در سراسر پیشانی تشکیل می‌شوند و یا خطوطی که به صورت عمودی بر بالای پل بینی ظاهر می‌شوند را به حداقل رسانده و خطوط اخم را بهبود می‌بخشد و نیز افتادگی ابروها را اصلاح می‌کند.

مراحل لیفت پیشانی (بالا کشیدن ابرو)

این روش تحت بی‌هوشی عمومی یا موضعی انجام شده و حدود 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد. رایج‌ترین روش لیفت ابرو و پیشانی تکنیک باز نامیده می‌شود. در این روش یک برش در پیشانی که از گوش تا گوش امتداد دارد یا اینکه کمی پشت خط طبیعی رویش مو قرار دارد، ایجاد می‌شود. پس از ایجاد برش، پوست پیشانی از روی بافت‌های صورت برداشته شده تا جراح عضلات پیشانی را کاهش داده و یا آزاد کند. سپس جراح برش را با بخیه و یا کلیپ‌های مخصوص می‌بندد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است از تحریک تولید کلاژن بدن برای کاهش خطوط اخم و چین و چروک پیشانی استفاده می‌کند. برای این منظور پس از اِعمال بی‌حسی موضعی، یک سری سوزن‌های نازک و تیز در پوست پیشانی وارد می‌شود. این سوزن‌ها به یک غلتک استریل و یکبار مصرف و یا به یک صفحه سوزن در انتهای ابزار قلم مانندی متصل هستند که بر روی سطح پیشانی حرکت کرده و کانال‌ها یا ستون‌های میکروسکوپی متعددی را در عمق‌های مختلف ایجاد می‌کند. وارد شدن این “آسیب” به لایه درم، بدن را برای تولید کلاژن جدید و الاستین بیشتر تشویق می‌کند که این سبب تولید سلولهای پوستی جدید و “ترمیم” واقعی پوست می‌شود، در نتیجه چین و چروک‌های پیشانی و خطوط اخم کاهش می‌یابد. پس از 4-8 هفته، نشانه‌های بازسازی پوست قابل مشاهده خواهد بود.

لیزر فراکشنال برای جوان‌سازی پوست

از طریق درمان با لیزر فراکشنال می‌توان خطوط ریز پیشانی و خط اخم را کاهش داده و احتمالاً برطرف ساخت و نیز چین و چروک عمیق‌تر پیشانی را بهبود بخشید. این روش با ارسال پالس‌های کوتاه لیزر میکرو به لایه عمیق پوست، ساختار پشتیبانی پوست را که در اثر پیری ضعیف شده، درمان می‌کند. سپس بدن روند ترمیم طبیعی خود را آغاز کرده و بافت آسیب دیده را می‌زداید و با تولید کلاژن‌های جدید، پوست را بازسازی می‌کند. بیشتر بیماران بلافاصله بعد از لیزر درمانی، قادر به بازگشت به کار خواهد بود.

هزینه


هزینه درمان و برطرف کردن چین و چروک پیشانی بستگی به نوع درمان، مواد مورد استفاده و مقدار آن، موقعیت جغرافیایی و تخصص جراح دارد.

آخرین مقالات