پروتز لب:مزایا، عوارض و قیمت آن

داشتن لب‌های پر و خوش فرم دارایی با ارزشی است که همه آرزویش را دارند. با افزایش سن لب‌ها نازکتر شده و حالت پربودن خود را از دست می‌دهند. در اطراف خطوط لب، چین و چروک و خطوط ریزی ظاهر می‌شوند. لبه‌های قرمز یا خطوط خارجی لب‌ها از بین می‌رود. لب بالایی شکل خود را از دست داده و ضعیف و غیرجذاب می‌شود. حتی بدون افزایش سن نیز ممکن است از اندازه و شکل لب که یا بطور ارثی به ما رسیده و یا در اثر آسیب‌های ناشی از نور خورشید به وجود آمده، راضی نباشیم.

بزرگ کردن لب به وسیله‌ی پروتز باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. نتیجه‌ی نهایی پروتز باید به نحوی باشد که بین اجزای صورت، یعنی چشم‌ها، گونه‌ها، بینی و لب‌ها تعادل برقرار کرده و باعث هماهنگی بین آنها شود. بزرگ کردن لب‌ها باعث می‌شود که آنها پرتر و جذاب‌تر به نظر رسیده و باعث ایجاد ظاهری سالم‌تر و جذابیت می‌شود. چنین ظاهر اصلاح شده‌ای تاثیر زیادی بر احساس شما نسبت به خودتان دارد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#ed9788″]

تمام بزرگسالانی که از سلامت عمومی برخوردار هستند ممکن است متقاضی انجام پروتز لب باشند. اگر شما به طور طبیعی لب‌های نازک دارید یا افزایش سن باعث کاهش حجم لبتان شده، به احتمال زیاد با استفاده از این روش به نتایج استثنائی دست خواهید یافت.
اگر شما همیشه می‌خواستید لب‌های پرتری داشته باشید یا شخصی هستید که فقط می‌خواهید چیزی جدید را امتحان کنید که می‌تواند به زیبایی طبیعی شما بیفزاید، متخصصان کلینیک زیبایی رازی آماده ارائه مشاوره درباره پروتز لب می‌باشند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس بگیرید. [/alert]

پروتز لب


اگر لب‌های نازکی داشته و مایل به بزرگ کردن لب خود هستید، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که می‌توانید از میان آنها روش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

دو روش اصلی برای افزایش اندازه‌ی لب وجود دارد.

یک روش بزرگ کردن لب استفاده از پروتز است که در این روش قطعاتی از سیلیکون جامد یا مواد دیگر را وارد لب می‌کنند تا لب را گوشتی‌تر و بزرگ‌تر نشان دهد. پروتزهای لب دائمی هستند اما امکان خارج کردن آنها نیز وجود دارد.

پروتز لب نیز دو نوع است:

  • پروتزهای مصنوعی لب
  • پروتزهای گرفته شده از بافت

روش دیگر برای بزرگ کردن و پروتز لب، تزریق موادی بنام چربی و  ژل به لب‌ها برای بزرگنمایی آنها است. بعضی از بیماران ممکن است ترجیح دهند ابتدا روش تزریق ژل را امتحان کنند. اکثر ژل‌های تزریقی موقت هستند و در نهایت توسط بدن جذب می‌شوند. استفاده از این ژل‌ها باعث می‌شود شما فرصت بیشتری داشته و بتوانید قبل از انجام پروتز تصمیم بگیرید که آیا بزرگ کردن لب برای شما مناسب است یا خیر. انواع مختلفی از ژل‌های تزریقی ومارک‌های متفاوتی برای هرکدام وجود دارد.

مزایا


پروتز لب روشی دائمی برای لذت بردن از افزایش حجم لب است. پروتزهای لب از سیلیکون نرم و جامد ساخته می‌شوند، به این معنی که این پروتزها خراب نشده و از بین نمی‌روند. قطر و طول پروتزهای موجود متفاوت است در نتیجه هر بیمار از انجام این عمل نتیجه‌ی متفاوتی می‌گیرد.

همچنین این پروتزها به نحوی طراحی شده‌اند که به راحتی می‌توان آنها را خارج کرد. بنابراین، شما می‌توانید حجم لب خود را افزایش یا کاهش داده، یا به فرم لب اصلی خود برگردید. مزیت دیگر پروتز لب این است که باعث انعطاف پذیری بیماران می‌شود.

مشاوره


از آنجا که اهداف افراد برای پروتز لب متفاوت است، جراحی با توجه به ویژگی‌های خاص و خواسته‌های شما انجام می‌شود. در مشاوره اولیه، در مورد اهداف زیبایی و گزینه‌های خاص مورد نظر شما برای جراحی صحبت می‌شود. یک پروتز را می‌توان در یک لب قرار داد یا برای افزایش حجم هر دو لب از آن استفاده کرد.

فرایند درمان


پروتزهای مصنوعی لب

این محصولات نوارهای جامدی هستند که زیر سطح لب‌ها قرار داده شده و لب‌ها را بزرگ می‌کنند. در پروتز لب، جراح  در هر گوشه از لب یک برش کوچک ایجاد کرده و با یک وسیله خاص در طول لب از یک برش به طرف دیگر می‌رود. سپس پروتز به وسیله آن ابزار گرفته شده و از یک طرف لب تا انتهای طرف دیگر برده می‌شود. نتیجه‌ی این عمل تا زمانی که پروتز از لب خارج نشده، باقی می‌ماند. این روش یک جراحی کوچک است، اما خطر ابتلا به عفونت در آن وجود دارد. اگر عفونت رخ دهد، باید پروتز را خارج کرد.

پروتزهای گرفته شده از بافت

این پروتزها از بافت انسانی ساخته می‌شوند. بافت مورد نظر استریلیزه شده و به ورقه‌های نازک تبدیل می‌شود و یک نوار نازک به همان شیوه‌ای که در پروتز مصنوعی توضیح داده شد، داخل لب گذاشته می‌شود. این پروتزها بر خلاف پروتزهای مصنوعی در نهایت تجزیه شده و جذب بدن می‌شوند. این پروتزها ممکن است تا 2 سال دوام داشته باشند اما معمولا نتایج تا 9 ماه قابل مشاهده است.

در این روش نیز جراحی پیچیده نیست و زمان زیادی نمی‌گیرد. پزشک جراح پس از ایجاد چهار برش در هر گوشه از دهان، با استفاده از پروتزی که از قبل بصورت رشته‌ای در لوله‌ای به نام تروکار قرار داده شده یا یک جفت پنس سر بلند پروتز را وارد لب می‌کند. پس از جراحی، جراح پروتز را به بهترین اندازه‌ای که برای لب بیمار مناسب است برش داده و در صورت لزوم، انتهای پروتز را جدا می‌کند. سپس قسمت‌های برش را بخیه زده و صورت بیمار تمیز می‌شود.

بهبودی بعد از پروتز لب


بهبودی پس از پروتز لب نسبتا آسان است، اما ممکن است محدودیت‌های غذایی نیز داشته باشد. این محدودیت‌ها به این دلیل است که در این روش برش‌هایی در دهان ایجاد می‌شود. ممکن است در صحبت کردن یا خوردن غذا دچار مشکل شوید. دهان خود را زیاد باز نکنید و سعی کنید با دهان خیلی باز خمیازه نکشید. ممکن است، مجبور باشید چند روز از غذاهای نرم مانند سوپ، ژلاتین و غذای کودک وحتی از نی برای نوشیدن استفاده کنید. از غذاهایی مانند چیپس سیب زمینی که لبه‌های تیز دارند و ممکن است محل برش را تحریک کنند اجتناب کنید.

روز بعد از پروتز لب می‌توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید، اما اینکار را به آرامی انجام داده و از برخورد مسواک با محل برش یا محل تزریق جلوگیری کنید. توصیه می‌شود بطور منظم از دهان‌شویه استفاده کنید تا بخیه ‌ها در دوره بهبودی کاملا تمیز بمانند. معمولا اگر بخیه‌ای وجود داشته باشد ظرف 10 روز آب می‌شود، اما تا وقتی که بخیه‌ها آب نشده‌اند، با ملایمت با آنها رفتار کنید.

معمولا نتایج این عمل همان موقع قابل مشاهده است. در پروتز، لب‌های شما کاملا بزرگ و متورم شده و شما تفاوت موجود در تورم را مشاهده خواهید کرد زیرا این تورم در یک هفته پس از جراحی کاهش پیدا می‌کند.

خطرات و عوارض


پروتز لب خطرات بسیاری دارد. خطرات پروتز لب معمولا جدی نبوده و به ندرت پیش می‌آیند.ب طور کلی، خطرات تا حد زیادی به مواد مورد استفاده بستگی دارند. در تمام انواع پروتزهای لب خطر عفونت وجود دارد اما این خطر کم بوده و معمولا به راحتی قابل درمان است.

استفاده از پروتز مصنوعی ممکن است منجر به عفونت یا سوزش شود. خوشبختانه، پروتزهای مصنوعی را می‌توان هر موقع که بیمار اراده کند از لب خارج کرد. اگر بدن پروتز را پس بزند، ممکن است آنرا به خارج از بدن هل دهد که به این عمل، بیرون‌اندازی گفته می‌شود.

هزینه پروتز لب


هزینه‌ پروتز لب متفاوت بوده و به نوع پروتز مورد استفاده بستگی دارد.

آخرین مقالات