گودی،سیاهی ‌و‌تیرگی دور و زیرچشم:علت و درمان با جراحی و تزریق ژل و چربی

کلنجار رفتن با سیاهی و گودی زیر چشم یا پوست شل و افتاده اطراف چشم نبردی پایان ناپذیر و خسته کننده است. گودی و پف زیر چشم شما را در یک چشم به هم زدن سال‌ها پیرتر می‌کند و چهره‌ای خسته و ناراحت را از شما به نمایش می‌گذارد. تیرگی زیر چشم علل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به عارضه‌های ارثی، تغذیه نامناسب، آلرژی و استعمال دخانیات اشاره کرد. خوشبختانه درمان‌های مختلفی برای رفع گودی زیر چشم و از بین بردن یا کاهش سیاهی و‌ تیرگی دور چشم وجود دارد تا بتوانید با بهره‌گیری از آنها دوباره با چشم‌هایی براق و درخشان به دنیا بنگرید.

اگر علی‌رغم خواب کافی هنوز هم دور چشم‌هایتان سیاه است، لازم نیست نگران شوید. حلقه‌های تیره دور چشم گاهی فقط سایه‌هایی است که پلک‌های پف کرده زیر چشمان‌تان می‌اندازد؛ از این گذشته گود رفتن زیر چشم یکی از پی‌آمدهای طبیعی افزایش سن است. متخصصین کلینیک زیبایی رازی در جلسه مشاوره بهترین روش درمان سیاهی زیر چشم را از بین روش‌هایی چون تزریق ژل، تزریق چربی و لیزر انتخاب می‌کنند. به علاوه جلسه مشاوره فرصت مناسبی است که متخصص لزوم جراحی را بررسی کند و به سوالات شما پاسخ دهد. شما می توانید برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.

سیاهی زیر چشم


علت ایجاد حلقه‌های سیاه دور چشم هر چه که باشد، از بی‌خوابی گرفته تا استرس یا ژنتیک، این تیرگی ناخوشایند زیبایی و شادابی چهره را تحت الشعاع قرار می‌دهد و گاهی نیز علامت بیماری و کسالت در نظر گرفته می‌شود.
صرف نظر از سن، تون و نوع پوست، هیچ کس از گود رفتن زیر چشم در امان نیست. اگرچه همگی ما مستعد ایجاد سیاهی دور چشم هستیم، اما گاهی به نظر می‌رسد که این تیرگی‌ها دائمی است.
خوشبختانه روش‌هایی برای از بین بردن سیاهی زیر چشم وجود دارد، اما پیش از انتخاب روش مناسب باید علت این تغییر رنگ مشخص شود تا بتوان آن را با موفقیت از بین برد.

علت سیاهی دور چشم


وراثت

همان طور که رنگ چشم، پوست و رنگ مو ارثی است، یکی از دلایل اصلی تیرگی زیر چشم نیز وراثت است. متهم ردیف یک سیاهی دور چشم ژن‌هایی هستند که مویرگ‌های پوست دور چشم‌ها را ضعیف می‌کنند. یک عامل ارثی موثر دیگر تون پوستی است که شامل شفافیت پوست ناحیه چشم می‌شود.

حساسیت

سیاهی دور چشم گاهی پی‌آمد گرفتگی مجراهای بینی است که یکی از علائم رایج حساسیت به شمار می‌رود. زمانی که بینی مسدود می‌شود، رگ‌های اطراف بینی ملتهب و جریان خون آهسته می‌شود. با آهسته شدن جریان خون به دلیل گرفتگی بینی رگ‌های زیر چشم تیره‌تر و از زیر پوست دیده می‌شود.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن پوست نازک و صورت لاغر می‌شود، به علاوه کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک پوست نیز کاهش می‌یابد. تمام این مواد کشیدگی، خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست را تامین می‌کنند. لاغر شدن صورت باعث می‌شود تا رگ‌های آبی مایل به قرمز زیر چشم‌ها وضوح بیشتری پیدا کند.

گودی زیر چشم

سندرم گودی زیر چشم با سیاهی دور چشم تفاوت دارد و به حالتی گفته می‌شود که با افتادگی کل پلک پایین مواجه باشیم. گودی زیر چشم تغییری طبیعی است که به مرور زمان یا تحت تاثیر عامل‌هایی چون آسیب دیدگی و پس از جراحی پلک پایین (بلفاروپلاستی) و به دلیل تخلیه بیش از حد چربی از پلک پایین رخ می‌دهد.

عادت‌های اشتباه

استعمال دخانیات، کاهش وزن سریع، کمبود خواب و از دست رفتن آب بدن باعث تیرگی و پف کردن زیر چشم می‌شود.

درمان


کرم

راه‌حل‌های سفید کردن پوست می‌تواند در رفع سیاهی زیر چشم موثر باشد. اگر منشأ مشکل وجود بیش از حد رنگدانه باشد، استفاده مرتب از کرم‌های سفید کننده‌ای مانند هیدروکوئینون و کرم ضدآفتاب به مرور اثر مثبتی به جا خواهد گذاشت.

تزریق ژل

اگر کمبود بافت زیرپوستی علت گودی زیر چشم باشد، متخصص زیبایی تزریق ژل را برای درمان چروک دور چشم و رفع فرورفتگی‌هایی مانند ناودان اشکی و صاف کردن محل پیوند گونه و پلک پایین توصیه می‌کند.
ژل‌های بسیاری برای پوشش پلک استخوانی پلک وجود دارد. ژل‌های هیالورونیک اسید مانند رستیلان و بلوترو ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین ژل‌ها هستند که نتایجی قابل پیش بینی را به دست می‌دهند و دوران بهبود آنها بسیار کوتاه است.
تزریق ژل عملی سرپایی است که بیمار به خوبی آن را تحمل می‌کند و نتایج آن در صورت غیرطبیعی بودن یا تزریق بیش از حد قابل تغییر و برگشت پذیر است. پوست پلک بسیار نازک است و ژل باید دقیقاً در محل مناسب تزریق و صاف شود تا نتیجه غیرطبیعی نشود.

تزریق چربی

متخصصین غالباً برای رفع گودی زیر چشم تزریق چربی را توصیه می‌کنند، چون پوست به موازات بالا رفتن سن نازک‌تر می‌شود و در نتیجه افتادگی پوست و فرورفتگی در ناحیه‌هایی به ویژه زیر چشم ایجاد می‌شود که اصلاح آن برای جوانسازی صورت ضروری است.

جراح ابتدا مقدار اندکی چربی را از شکم یا ران خارج می‌کند و سپس آن را مجدداً زیر چشم بالای استخوان گونه تزریق می‌کند. ایمنی عمل تزریق چربی بسیار بالا است.

جوانسازی با لیزر

عمل‌های ترمیم وجوانسازی پوست مانند لایه برداری با مواد شیمیایی یا لیزر با صاف کردن پوست و رفع قرمزی یا تیرگی پوست این ناحیه وضعیت پلک پایین را بهبود می‌دهد.
پس از تمیز کردن ناحیه درمان، کرم بی‌حسی با دقت روی پوست زیر چشم زده می‌شود. پزشک و بیمار هر دو عینک‌های مخصوصی را به چشم می‌زنند تا از چشم در برابر نور لیزر محافظت کنند. هندپیس لیزر روی پوست گذاشته می‌شود تا انرژی لیزر را به پوست منتقل کند، پس از هندپیس نیز دستگاه خنک کننده روی پوست قرار داده می‌شود. درمان سیاهی زیر چشم با لیزر معمولاً 20 دقیقه طول می‌کشد.
هنگامی که انرژی پرتو لیزر پوست را گرم می‌کند، سلول‌های درمان شده آسیب می‌بیند. این آسیب دیدگی تولید کلاژن را در مرحله التیام بخشی طبیعی پوست القاء می‌کند. کلاژن سطح پوست را صاف‌تر و جوان‌تر می‌کند.

بلفاروپلاستی

جراح زیبایی در جراحی پلک (بلفاروپلاستی) پوست و یا چربی را از پلک پایین برمی‌دارد. متقاضی ایده‌آل این عمل پوست و چربی اضافی دارد که از چشم و گونه جلو می‌زند و تون پلک پایین وی نیز مناسب است.
جراحی پلک بالا یا پایین یا ترکیبی از هر دوی آنها با توجه به ماهیت و شدت پوست اضافی پلک انجام می‌شود. روش انجام جراحی و دوران بهبود آن نیز در تمام موارد یکسان نیست.
کبودی ملایم پس از جراحی پلک طبیعی است. بیماران بلفاروپلاستی یک تا دو هفته پس از جراحی بهبود می‌یابند و می‌توانند فعالیت‌های شغلی و اجتماعی خود را از سر بگیرند.

پیشگیری از سیاهی زیر چشم


راه‌های بسیاری برای پیشگیری از سیاه شدن دور چشم و جلوگیری از تیرگی مجدد دور چشم وجود دارد:

  • برای کاهش دادن پف زیر چشم، یکی از علت‌های موقتی تیرگی زیر چشم، عادت‌های خواب خود را تغییر دهید. به پشت بخوابید، یک یا دو بالش بیشتر زیر سر بگذارید تا سر بالا بیاید. نیروی جاذبه کمک می‌کند تا مایع انباشته شده تخلیه شود.
  • خوب بخوابید، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 8 ساعت در روز بخوابید تا صورتی شاداب و چشم‌هایی بدون پف و سیاهی داشته باشید. خواب راحت فشار و استرس و در نتیجه پف زیر چشم را کاهش می‌دهد.
  • حساسیت‌ها و پف ناشی از آن را کنترل کنید. داروهای مناسب درمان آلرژی‌ به مواد هوابرد مانند دود یا آرد مصرف کنید. اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، اتاق خوابتان را تا حد امکان تمیز و بدون گرد و خاک نگه دارید؛ روی کف کفپوش نیاندازیر، روی بالش وتشک روکش بکشید، مبلمان را بردارید یا روی آنها رومبلی بکشید، لباس‌ها، کتاب‌ها و کاغذها را تا حد امکان از اتاق بیرون ببرید .
  • آرایش صورت از جمله خط چشم و ریمل را قبل از خواب کامل پاک کنید. هر چیزی که چشم‌ها را تحریک کند، باعث پف کردن و اشک آلود شدن آنها می‌شود.

هزینه


هزینه درمان و رفع گودی زیر چشم بر اساس درمانی که شما و پزشک شما انتخاب می کنید می تواند متفادت باشد . اگر از تزریق چربی و ژل استفاده میکنید این هزینه براساس مقدارتزریق و تعداد سرنگ مصرفی و هزینه پزشک تعیین می شود. درصورتی که به جراحی نیاز دارید هزینه درمانی مسلما بیشتر خواهد شد .